REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“ÖLÜM YİNE OLSAYDI DA İHTİYARLIK OLMASAYDI!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“ÖLÜM YİNE OLSAYDI DA İHTİYARLIK OLMASAYDI!”
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
161 views
29 Eylül 2018 - 14:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Teşkilâtı 1 Ekim Günlerini “Dünya Yaşlılar Günü” olarak ilân etmiştir. “Ölüm yine olsaydı da, ihtiyarlık olmasaydı” özdeyişi Kürtçe bir atalar sözünün tercümesidir. İnsanoğlu için ihtiyarlığın ne kadar çetin bir süreç olduğunu anımsatmak açısından söylenmiştir. Yaşlılık veya diğer tabiriyle ihtiyarlık insanoğlunun en zor dönemleridir.

Ancak, “insan kendisini hissettiği yaştadır” deyimini de yabana atmamak gerekir. Yaş itibarıyla İHTİYAR olarak nitelenebilecek kişiler vardır ki, hiçbir şekilde hayattan kopmaz, sürekli bir faaliyet içinde olurlar. Ne var ki, böyle olanlar oran itibarıyla çok azdırlar. İnsanların yaş ortalamaları giderek yükseliyor. Daha önce 60-65 yaş dilimindekiler ihtiyar olarak kabul edilirken, şimdi 75-80 yaşları arası dahi orta yaş düzeyi olarak tanımlanmakta.

İnsanların bebeklik, çocukluk, gençlik, orta yaşlılık ve ihtiyarlık gibi evreleri vardır. Genelde 0-12 ay arası yeni doğanlara BEBEK, 1-15 yaş arası olanlara ÇOCUK, 15-35 arası kişilere GENÇ, 35-65 arasındakilere ORTA YAŞLI ve 65 yaşından büyüklere İHTİYAR denilmekle birlikte, kişinin kendisini hissettiği yaşta olduğu tezini de yabana atmayalım.

İnsanlık tarihinden örneklerle bu tezi kanıtlayalım. Kristof Kolomb Amerika’yı keşfe çıktığı ilk yolculuğunda 50 yaşını çoktan aşmış durumdaydı. Pasteur kuduz asısını bulduğunda 60 yaşındaydı. Mimar Sinan, Süleymaniye camisini bitirdiğinde 70 yaşını geçmişti. Selimiye camisini tamamladığında ise yaşı 86’yı bulmuştu. Galileo, ayın günlük ve aylık çizimlerini yaparken 73 yaşındaydı. Charlie Chaplin, 76 yaşında film yönetmenliği yaparak hala işinin başındaydı. Goethe, en büyük eseri Faust’u ölümünden bir yıl önce, yani 82 yaşında bitirmişti. Nobel ödüllü Alman doktor Albert Schweitzer 88 yaşına rağmen Afrika hastanelerinde durmaksızın çalışarak ameliyat yapıyordu. Ressam Titian 99 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Lepanto Savaşı” adlı ünlü tablosunu ölümünden bir yıl önce tamamladı.
Dört defa İngiltere başbakanı seçilen Gladstone, son kez göreve geldiğinde yaşı 83’tü. Bu gariban da, 76 yaşına girmiş olmasına rağmen, YÜCE ALLAH’A ŞÜKÜRLER OLSUN daha bunamadı. Kendi çapında yazılar, şiirler, taşlamalar yazmağa devam etmektedir.

Bu bir gerçektir ki, insan, kendine olan güveni derecesinde genç, şüphesi derecesinde yaşlıdır. Cesareti derecesinde genç, korkuları derecesinde yaşlıdır. Ümitleri derecesinde genç, ümitsizliği derecesinde yaşlıdır. Hiç kimse fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. İnsanları ihtiyarlatan, ideallerinin gömülmesidir. Seneler cildi buruşturabilir. Fakat heyecanların teslim edilmesi ruhu buruşturur. İnsanlar yaşadıkça yaşlandıklarını sanırlar, halbuki yaşamadıkça yaşlanırlar.
İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyardır. Güzellikleri görme yeteneğini kaybetmeyenler asla yaşlanmazlar. Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunluğunuz artar. Nefesiniz daralır ama görüş alanınız genişler.
“Beynimiz yeni tecrübeler keşfettiği sürece insan genç sayılır.”

Evet, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günüdür ve elbette yaşlılara hürmet edilmesi gerekir. Ancak, yaş itibarıyla İHTİYAR, ruhsal açıdan GENÇ KALMAK, insanın kendi iradesindedir…

ANEKDOT

Nasrettin Hoca Merhum, eşeğine binecek olmuş, ancak, ne yaptıysa bir türlü binemeyince yüksek sesle:

-Ah gençlik! Ah gençlik! diye söylenmiş. Ancak, etrafına bakınıp kimseler olmadığını görünce rahatlamış ve kendi kendisine söylenmiş:

-Atma Nasrettin atma! Biz senin gençliğini de biliriz.

TAŞLAMALA

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNDE

ÇOCUK KATLİAMLARI

GIRLA GİTMEKTEDİR BAK

SORAN VAR MI ONLARI

 

ÇOCUKLAR EZİLMEKTE

VE ÇOCUKLAR ÖLMEKTE

BU DÜNYA ZALİM DÜNYA

ÇOCUKLARA ELBETTE

 

ÇOCUK KATLİAMINDA

İSRAİL BAŞI ÇEKER

SIRTINDA ABD VAR

İŞİN ASLI BU BEYLER

 

HANİ ÇOCUK HAKLARI

TAKAN, DİNLEYEN VAR MI

KURŞUNA HEDEF OLAN

MÜSLÜMAN ÇOCUKLAR MI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.