REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÖLÜMÜNE, DAVAYA SAHİP ÇIKMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÖLÜMÜNE, DAVAYA SAHİP ÇIKMAK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
20 views
28 Ağustos 2020 - 14:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir kimse, dâvasına gerçekten inanmışsa, (ister doğru, ister yanlış) ve dâvasına ölümüne sahip çıkmışsa onu takdir etmek erdemdir. Dâva sahibi gibi görünüp, ilk sıkıştıkları zamanda, dâvalarını terkeden, hatta hıyanet eden itirafçılar gibi nicelerine şahit olduk. Bunlar gerçekte dâva insanları değildirler, Menfaatperesttirler! Gerçek dâva insanları, hiçbir şart altında dâvalarına ihanet etmeyenler ve ölümüne sahip çıkanlardır.

Bilindiği gibi, çok uzun bir süreden beri kamuoyunu meşgul eden bir konu vardı. HHB avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal eylemlerini ölüm orucuna çevirmişlerdi. Bu işin bir ortaoyunu olmadığı bu Avukatlardan Ebru Timtik’in, açlık grevi sonucu yaşamını yitirmesiyle kesinleşti. Hiç kimse, inanmadığı bir dâva için canını ortaya koymaz. Ebru Timtik’in, ölüm orucu sonucu, hayatını yitirmesi, ister doğru, ister yanlış olsun, dâvasına olan inancını ortaya koymuştur. Yani, Avukat Timtik, dâvası uğruna gerçekten ölümü göze aldığını kanıtlamıştır.

Nice dönekler vardır ki, zoru veya mevkii, makamı, parayı gördüklerinde sözde dâvalarından yüzde yüz sapar, hatta tam zıddı dâvalara giriş yapmakta bir beis görmezler.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme tarafından ‘terör örgütü kurma ve yönetme’ ve ‘terör örgütü üyeliği’nden 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına çarptırılmışlardı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti. 12 Eylül 2018 tarihinden bu yana cezaevinde olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Avukat Ebru Timtik’in “ADİL YARGILANMA” talebiyle girdiği ölüm orucunda 27 Ağustos 2020 Perşembe günü akşam saatlerinde hayatını kaybettiğini Televizyonlardan verilen haberleri izlerken duydum. Bu ölüm haberine gerçekten yüreğim yandı.  Daha önce konuyla ilgili izlediğim haberlerde Timtik’in fotoğraflarını görmüş bu genç ve güzel yüzlü kızcağızın ölümüne gerçekten üzülmüştüm. Ölüm orucunun 278. gününde hayatını kaybeden Ebru Timtik ve kendisiyle birlikte ölüm orucunu sürdüren Aytaç Ünsal için Adli Tıp Kurumu, cezaevinde kalamaz raporu vermişti. Sağlık durumları kötüye gidince tahliyeleri talep edilmiş ancak talepleri geri çevrilmişti. 30 Temmuz’da hastaneye sevk edildi. Ebru Timtik, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Aytaç Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüştü. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi olan Ebru Timtik, İstanbul Barosu’na bağlı çalışan bir avukattı. Diğer 17 avukat arkadaşlarıyla birlikte “terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği” suçlamalarıyla tutuklanmış, Timtik, DHKP-C üyeliği suçlamasıyla cezaevine gönderilmişti. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Mart 2019’da görülen duruşmada mahkemenin gerekçesiyle “yakalanan örgüt mensuplarına örgüt talimatlarını ilettiği, örgütle arasındaki irtibatı sağladığı, kuryelik yaptığı” suçlamaları yapılmıştı. Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik bu suçlamalarla cezaevine gönderilmişti. Aytaç Ünsal’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, Ebru Timtik ise 13 yıl 6 ay ceza almıştı.

3 Şubat’ta diğer avukat arkadaşlarıyla başladığı açlık grevini 10 Mart’tan sonra diğer arkadaşlarının ara vermesine rağmen Ebru Timtik ara vermemiş, Aytaç Ünsal ile birlikte ölüm orucuna başlamışlardı. Timtik, 238. gününde Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Ebru Timtik’in cenazesi otopsi yapıldıktan sonra Gaze Cemevi’nde kılınan cenaze namazının ardından Gazi Mahallesi’nde bulunan mezarlığa, annesinin yanına defnedilecek.

Avukat Ebru Timtik’in ölüm orucunda yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medyada bazı sanatçı, siyasetçi ve meslektaşlarından tepki geldi. Zülfü Livaneli, 21.dönem İstanbul Milletvekili ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Nesrin Nas, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan: Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir, Amasya Barosu Başkanı Melik Derindere, Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz ve daha nice meslektaşları, sanatkârlar, vatandaşlar Avukat Ebru Timtik’in ölüm orucunda ölümüne tepkili.

Avukat Ebru Timtik, (ADİL YARGILANMA) isteğiyle ölüm orucuna girmişti. Hakkında verilen kararın adil olmadığına inanıyordu. Ne var ki, bir genç kızın intiharına yol açan Uzman Çavuş Musa Orhan’a tanınan tutuksuz yargılanma hakkı, hiçbir maddi delil olmadığı halde tutuklandığı iddia edilen Avukat Ebru Timtik’e tanınmamıştı. İşte, Türkiye’de adaletin geldiği nokta budur. Ölüm orucu yüzünden komaya giren bir zanlının kaçması ihtimalinden hareket eden yargı, fotoğraflarda gördüğümüz kadarıyla bir ZEBELLAHI andıran Musa Orhan’ın kaçma ihtimalinin olmadığına hükmedebiliyordu.

İster doğru, ister yanlış olsun dâvası uğruna ölümü göze alacak kadar gözüpek ve yürekli olduğunu ispatlayan Ebru Timtik’e YÜCE ALLAH’TAN RAHMETLER, AİLESİNE, SEVENLERİNE VE ADALET ARAYIŞI İÇİNDE OLAN HERKESE SABIRLAR VE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ…

EBRU TİMTİK İÇİN

ADALET ŞEHİDİDİR

BİLİN BU EBRU TİMTİK

ÖLÜME GİTTİ AMA

ALNI AÇIK, BAŞI DİK

DAVA İNSANI OLMAK

BUDUR İŞTE BU DOSTUM

DAVA UĞRUNA İSE

VARSIN DELİNSİN POSTUM

NİCE KADIN VARDIR Kİ

BİN ERKEĞE BEDELDİR

EBRU TİMTİK DE BUDUR

ÖLÜMÜ NE GÜZELDİR

TAŞLAMALAR

ÖLÜMÜNE DAVAYA

SAHİP ÇIKMAKTIR ERDEM

EBRU TİMTİK MİSÂLİ

ÖLMEK NE GÜZELDİR HEM

İŞİN UCUNDA ÖLÜM

VARSA DAVA GERÇEKTİR

DAVA İNSANI OLMAK

GEREKİRSE ÖLMEKTİR

NİCE DÖNEKLER GÖRDÜK

YÜZSEKSEN DÖNÜŞ YAPAN

AZDIR BU GİBİLERİN

YÜZLERİNE TÜKÜRSEN

GEREKİRSE ÖLÜMÜ

GÖZE ALAN İNSANDIR

DAVAYA İNANMAK BU

BİL GERİSİ YALANDIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.