Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

(ONE MİNUTE)!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılara ilişkin açıklamalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009 yılında Davos’ta yapmış olduğu ‘One minute’ çıkışını hatırlatarak, “O liderin 10 gündür susuyor olmasını yüreğim kabul etmiyor. (Ey İsrail) diye çıkıp haykırmamasını yüreğim kabul etmiyor” buyurmuş.

Davutoğlu, sözlörine şöyle devam etmiş: “Ben bir lider tanıdım. Beraber olmaktan gurur duyduğum. ‘One minute’ dediğinde yüreğimin kıpır kıpır olduğu ve herkes onu tehdit ederken ‘Sayın Başbakanım merak etmeyin. Bugün tarih yazdınız. Bunun gereğini yaparız’ deyip Şimon Peres’e özür dilettiğim bir lider tanıdım. Bugün o liderin 10 gündür susuyor olması yüreğim kabul etmiyor. Ey İsrail diye çıkıp haykırmamasını yüreğim kabul etmiyor.”

Evet, Sayın Erdoğan (ONE MİNUTE!) dediği zaman, yandaşları avuçlarının içi çatlayıncaya kadar alkışlamış, (DAVOS FATİHİ!) ilan etmişlerdi! (Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür) dense bile, bu öyle  unutulacak sıradan bir olay değildi! Bugünün Cumhurbaşkanı Hazretleri Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak görev yaptığı bir tarihte (29 Ocak 2009) Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’in de katıldığı “Gazze: Ortadoğu’da Barış” panelinde konuşmasının kısıtlanmasına tepki göstererek “Benim için Davos bitmiştir” diyerek yüksek bir ses tonuyla İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’e “ONE MİNUTE” diyerek oturumu terketmişti.

Erdoğan’ın (ONE MİNUTE) çıkışı büyük yankı yapmış, özellikle yandaş ve candaş medya ile O ZAMAN BERABER YÜRÜDÜKLERİ VE YAĞAN YAĞMURUN ALTINDA BERABER ISLANDIKLARI DAHA SONRA (PARALEL MEDYA) olarak adlandırılan medya grubunda sürmanşetlerde yer almıştı.

Merak ettim, arşivlere şöyle bir göz attım, işte 30 Ocak 2009 tarihli gazetelerden bazılarının manşetleri:

AKŞAM: Erdoğan’dan rest, Peres’ten özür

BUGÜN: Küstah Peres’e ‘tokat’

GÜNEŞ: Davos buz kesti 

HÜRRİYET: Davos ruhu öldü

RADİKAL: Davos’ta Kasımpaşa Havası

STAR: Tarihi rest

TERCÜMAN: Davos’ta Tarihi Türk Şamarı

TÜRKİYE: Erdoğan’dan Peres’e tarihi ders

VAKİT: İsrail’e Osmanlı Tokadı

ZAMAN:- Erdoğan paneli terk etti Peres özür diledi

***

Bilahare Sayın Erdoğan’ın bu çıkışının danışmanları tarafından kurgulandığı öne sürülmüş bu söylentilere inanmak istemeyen Erdoğan sevdalılarının bir kulağından girmiş, bir kulağından çıkmıştı. Bu iddialarda bulunanlardan biri  Erdoğan’ın eski dava arkadaşlarından ve AKP’nin kurucularından Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’tı. Yalçıntaş, Erdoğan’ın Davos çıkışı için bilahare şu ifadeleri kullanmıştı: “Davos’ta Türkiye’yi temsil eden lider, aynı masada oturduğu kişiye, yanlış olmayan ama ağır laflar söylüyor. Heyecanla, o platformu terk ederken, bunun müteakip tepkilerini düşünmek lazım. Benim şüphem o ki, bunu danışmanları kurguladı. Benim intibaım odur. Bu gibi şeyler film sahnelerinde olur. Reel politikada elbette orada, ağırlığı olan sözler söylesin. Yapılmış cürmün saklanması beklenemez ama muhatabın cevabı beklenir. Sonra karşılığını verirsiniz, toplantı devam eder. Ama dramatik hale getirme, film setlerinde olur. Sonra neticelerini gördük. Danışmanlar ve bakanlar, Tayyip Bey’i yordular. Her şeyi ona götürüp, onun karar vermesini istediler. Bugünkü Tayyip Bey, dünkü Tayyip Bey değil!”

Şimdi, bu (ONE MİNUTE) nereden aklımıza düştü derseniz, elbette Hamas-İsrail savaşından. İsrail, Gazze’de sözün tam anlamıyla bir SOYKIRIM yapıyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemleri gayet yumuşak. İşin doğrusu, bu daha akılcı bir yaklaşım. Önemli olan söylem değil, icraattır. Söylemini yumuşak tut ama icraatını gerektiği sertlikte yürüt. Diplomasi sanatı budur!

TAŞLAMA

KARA HAREKATINI

BAŞLATMIŞTIR İSRAİL

BİR SOYKIRIM YAŞANIR

KİMİN UMURUNDA BİL

 

İSRAİL’İN GÜCÜNÜ

KİMDEN ALDIĞI BELLİ

SAM AMCA ARKASINDA

VEREN ODUR DESTEĞİ

 

NE OLDU “ONE MİNUTE”

NE OLACAK ŞİMDİ HA

“EYVALLAH” MI DİYELİM

MEL’UNUN YAPTIĞINA

 

LANETLENMİŞ BİR KAVİM

İSRAİL, BUDUR GERÇEK

BAKMA ŞIMARDIĞINA

ER-GEÇ SONU GELECEK

 

(ONE MİNUTE) DERKEN

ALKIŞLARI TOPLADIK

KISILMIŞTIR SESİMİZ

GERÇEĞİ GÖRDÜK ARTIK

 

MAVİ MARMARA’YI BİZ

NE DE ÇABUK UNUTTUK

ŞEHİT OLAN YİĞİTLER

UNUTULDULAR YAZIK

 

İSRAİL İÇİN NELER

NELER SÖYLEMİŞTİK BİZ

HEPSİNDEN DE ÇARKETTİK

HALTETMİŞTİK BİLİNİZ

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER