Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ÖNEMLİ SORUNLARA ÖNCELİK VERİLMELİ

Ülkemizde ele alınan hizmetlerde öncelik dikkate alınmıyor ve bu yüzden önemli konularda yaşanan sıkıntılar için ağır bedeller ödeniyor. Yıllardan beri ülkemizin her noktasında deprem riski olduğunun biliniyor olmasına rağmen, sayılar milyonlarla ifade edilen depreme dayanıklı olmayan binaları bir an önce depreme dayanıklı konuma taşıma beklentisine öncelik tanınmıyor. Oysa, meydana gelen depremlerde çok sayıda can kaybı yaşanması nedeni, binaların depreme dayanıksızlığıdır ve bu gerçek ilgililerin malumudur. Bu yıl da yine deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız oldu ama, halen önemli konunun, ülkemizin birinci derecedeki önceliği olduğu dikkate alınmıyor.

Ülkemizin bir diğer öncelikli sorunu; milyonlarca insanımızın işsiz olmasıdır. TÜİK açıklamalarına göre işsizlik oranı %13,7’e ulaşmış bulunuyor. Her ne kadar yaklaşık 4,5 milyon işsiz olduğu belirtiliyor ise de sayının çok daha fazla olduğunu dile getirenlerin; “Her dört kişiden birinin işsiz olduğu sık/sık dile getirildiğine göre, işsiz sayısı resmi olarak açıklanan sayının çok/çok üstündedir..” diye görüş seslendirdikleri gözlemleniyor.

Milyonlarca işsiz insanımızın ne yaptıkları, nasıl geçindikleri noktasında kafa yoran yok. Yıllardır işsizliği gidereceklerini ifade edenlerin bu konuda aldıkları önlemlerin bir işe yaramadığı anlaşılıyor. Bir işe yaramış olsaydı işsizlik sayısı artmaz, azalardı ve bu gerçek nedeniyle işsizliğin aşağılara çekilmesi beklentisinde olanlar işsizlik oranının artmış olması nedeniyle karamsardırlar.

Unutulmamalı ki, huzursuzluğun en önemli nedenlerinden biri refahsızlıktır ve milyonlarca insanı işsiz olan ülkemizde maalesef refahsızlığın boyutları büyüyor. İşsizlik oranının aşağılara çekilebilmesi için ekonomiye katkı sunacak tesislere ihtiyaç vardır ve bu beklentinin gerçekleşmesi için işadamlarımızın ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir. Ne var ki koymuyorlar ve bunun nedenlerini sağlıklı şekilde saptamak gerekmektedir. Başka ülkelerden de artık eskisi gibi yatırımcı gelmiyor ve bu olumsuzluğun da elbette ki sebebi vardır. Aynı şekilde bu olumsuzluğun da nedenini gidermek, kaçınılmazlık arz etmektedir. Milyonlarca insanı işsiz olan bir ülkenin hiçbir zaman sağlıklı bir kalkınmaya sahne olması mümkün değildir diyerek, dile getirdiğim iki önemli konunun birinci derecedeki öncelikler olduğuna ilgililerin dikkatini çekiyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER