REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Online Eğitim ve Öğrenciler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Online Eğitim ve Öğrenciler
7 views
08 Aralık 2020 - 11:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Stajyer Psk. Deniz ÖZTANIK

Covid-19 salgını hayatımızı her yönüyle etkisi altına almaya devam ediyorken yaşamımızın hemen hemen her alanına yeni değişiklikler getirdi. Uzaktan eğitim yeni karşılaştığımız bir sistem. Bu nedenle   öğrenciler adaptasyon sorunları yaşayabilirler. Her ne kadar  teknolojiyle daha erken yaşlarda tanışmış olarak, teknoloji ile daha barışık bir kuşak olsalar da bu süreçte, evden eğitime devam etmekte, odaklanmayı sürdürmekte zorlanabilirler. İçinde bulunduğumuz süreç hepimiz için yeni alışkanlıkları gerektirdi. Öğrenciler için farklı olan, eğitimin online yapılıyor olması ve bu durumun kendi isteklerinin dışında gelişmiş olmasıdır.

Endişeye kapılmayın uzaktan eğitimin size sağlayabileceği bazı avantajları da vardır, sizler bu sürece rahatlıkla uyum sağlayabilirsiniz. Sanal ortamdaki derslerinizi düzenli olarak takip ederseniz akademik gelişiminizi devam ettirebilmek ve ders konularının birikip, sizler için daha zorlayıcı gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Uzaktan eğitim süreci her ne kadar yüz yüze eğitim gibi verimli geçmese de içinde bulunduğumuz durumda yapabileceğimiz tek şey uyum sağlamak. Ne kadar çabuk uyum sağlarsanız o kadar rahat edersiniz. Şimdi bu uyum sürecinde neler yapabilirsiniz, eğitiminize adapte olmanıza yardımcı olacak ve bu süreçte motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlamak için faydalı olacak öneriler aşağıda verilmiştir. Uzaktan eğitimden olabildiği kadar çok faydayı sağlamaya gayret edin.

*Sınıftaki eğitimden evinizdeki eğitime geçiş yaptığınız sürede, eğitiminiz için ayırdığınız bir alanınız olması oldukça önemlidir. Bu sizlerin yerleşmesine ve ders çalışma düşüncesine girmenize yardımcı olur. Yatağımız, ders çalışmak ve online dersleri izlemek için uygun bir yer değildir. Yatak bize uykuyu çağrıştıran bir yer olduğu için dikkatimizin daha aktif olabileceği başka bir çalışma alanı belirlemek daha uygun olacaktır.

*Kendinize çalışma alanı yarattıktan sonra, kendinize düzenli bir çalışma rutini belirlemeniz önemlidir.  Gününüzü planlayın. Uyanmak, kahvaltı yapmak ve giyinmek için bir zaman belirleyin. Yerleşik bir rutin kurmak, zamanınızı yapılandırmaya ve çalışmaya geçmenize yardımcı olabilir. Programınızı her seferinde az sayıdaki belli şeylere odaklanabileceğiniz şekilde ayarlayın.

*Online eğitime geçince verimliliği öldüren en büyük şeylerden biri dikkat dağınıklığıdır Dikkatiniz aile üyeleri, yiyecekler, evcil hayvanınız veya televizyon ve sosyal medyadan veya yakınlarınızdan gelecek haberler gibi çeşitli faktörler tarafından kolayca dağılabilir. Bu durumu en aza indirebilmek için telefonunuzu bir kenara bırakmak, mesajlardan ve sosyal medyadan gelen bildirimleri ve alakasız web sayfalarını kapatmak önemlidir. Canlı dersler sırasında not almak, dikkatinizi sınıf içeriğine yönlendirmenize yardımcı olabilir.

*Dersleri dinlerken rahat bir oturuş pozisyonunda olmanız, kambur durmamanız, boynunuza dikkat etmeniz omurga sağlığınız açısından önemli.Uzun süre ekrana bakacağınız için ekrana çok yakın olmamanız, gerekli mesafeyi korumanız göz sağlığınız açısından gerekli. Lütfen, boyun ve omurga sağlığınız için bilgisayar ekranınızın göz hizanızda olduğundan emin olun; gerekiyorsa altına yükseltmek için kitap benzeri destekler koyabilirsiniz.

*Çalışmanız gereken dersleri ya da bitirmeniz gereken ödevleri/projeleri, her gün tamamlayabilecek şekilde küçük görevlere bölebilirsiniz. Büyük bir görevi daha küçük parçalara bölmek, işleri daha kolay baş edebilecek hale getirebilir ve onları bitirmek için daha motive olmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi işlerin tamamlanmasından sorumlu tutmak için çalışma planınızı arkadaşlarınızla veya aile üyeleriyle de paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.