Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

ORGAN NAKLİ VE. DİYABET

Çağımızın stresi, hareketsiz hayat ve doğal beslenmeden uzaklaşma ve doğal dengenin bozulması başta olmak üzere daha birçok neden çağımızda hastalıkların sayısını arttırdığı gibi görülme sıklığını da arttırdı.
Bilim insanları bir hastalığa çözüm bulmaya çalışırken kısa sürede bir başka hastalık ortaya çıkıyor.
Bu hafta içinde sağlık alanında en büyük iki problemin ele alındığı iki verimli etkinlik gerçekleştirildi.
Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen iki etkinlikten ilki organ bağışı konusundaydı. Ülkemizin bu alanda çok başarılı olmasına rağmen bağış konusunda çok bencil davrandığımıza vurgu yapıldı. Burada en az bağışın ülkemizde yapıldığının ve özellikle Siirt’te en sonlarda olduğunun açıklanması insanı üzüyor.
İkinci etkinlik daha geniş ve daha yıpratıcı bir konu olan diyabet konusundaydı. Vali Dr.Kemal Kızılkaya’nın eşleri ile birlikte izlediği bu etkinlikte çok yararlı oldu.
Bütün dünyayı tehdit eden bu hastalık ülkemiz ve yine özellikle ilimiz açısından çok daha büyük bir tehlike arz ediyor.
Bu hastalığın ülkemizde görülme sıklığı dünya ortalamasının üzerinde. Ülke genelinde yüzde 14-15 şer oranında görülürken bu oran Siirt’te büryan, kıtel, perde pilav ve diğer yemeklerimiz sayesinde çok daha yüksek. Kesin olmamakla birlikte ilimizde görev yapan dahiliye ve endokrinoloji uzmanlarının tahminlerine göre bu oran iki katına yakın bir orana varıyor.
Her iki konu hayati olarak tanımlanabilecek kadar önemli ve bu iki etkinlikte paylaşılan bilgiler de çok yararlı oldu.
Bu iki etkinliğin başarılı bir şekilde düzenlenmesi nedeniyle İl Sağlık Müdürü Dr.Erol Emre Ömür’ün şahsında emeği geçen herkese teşekkür edip kutlarken, bu toplantıların toplumun değişik kesimlerine ve ilçelerde tekrarlanmasını dilerim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER