REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ORHAN YARDIM HOCAMIN KİTABI; BABAMIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ORHAN YARDIM HOCAMIN KİTABI; BABAMIZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
40 views
19 Ağustos 2020 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emekli hakim hemşerimiz ve aynı zamanda ortaokulda öğrenim görürken bir dönem İngilizce hocam olan  Orhan  Yardım, ilginç ve hayırlı bir işe  imza attı. Orhan Yardım, küçük yaşlarda suçiçeği yüzünden görme engelli duruma düşen ve bu engeline rağmen Kuran’ı Kerim ile sayısız hadisi şerifi ezberleme becerisini gösteren babası rahmetli Melle Lütfi Yardım’ın hayatını kitaplaştırdı.

Bugüne kadar belki de yüze yakın kitabın tanıtım yazılarını yazmışımdır, ancak bu kitap benim için birkaç nedenden dolayı ayrı bir özelliğe sahipti. Öncelikle kitabın kahramanı olan Melle Lütfi ile babamın ortak özellikleri ve dostlukları vardı. Rahmetli Melle Lütfi, küçük yaşlarda gözlerini kaybetmişti babam ise doğuştan görme engelliydi. İlk ortak özellikleri ikisinin de görme engelli olmaları ve bu durumları ile Kuran’ı Kerimi ve sayısız hadisi şerifi ezberlemiş olmalarıydı. Aynı zamanda samimi dost olan bu iki insan hayatları boyunca hep Kuran’ı Kerim okudu ve ailelerini geçindirdi.

Benim için ilginç olan bir başka nokta rahmetli Melle Lütfi’yi babamla olan dostluklarından dolayı tanımam ve hatta ilginç özelliği olan parmaklarının arasında badem kırma olayına tanık olmamdı. Rahmetli, gerçekten kabukları oldukça sert olan ve ancak çekiç ve benzeri bir şeyle kırılabilen bademleri parmaklarının arasına alarak çok rahat bir şekilde kırabiliyordu. 10-12 yaşlarında iken buna bizzat şahit olmuştum.

Kitabı benim için ilginç kılan bir başka özellik, yukarıda da belirttiğim gibi kitabı kaleme alan emekli hakim Orhan Yardım’ın aynı zamanda ortaokulda İngilizce derslerimize giriyor olmasıydı. Yani hocamın kaleme aldığı bir kitapla ilgili bir yazı yazıyorum.

Özetle;  Orhan Yardım hocamın babasının hayatını ve özelliklerini kaleme alan bir kitap yazmaya soyunması ilginç. Aile ve akrabalarının da bu hayırlı işe sıcak bakarak, anılarını ve düşüncelerini yazmaları da ilginç.  Ama bunlardan daha da ilginç olanı, küçük yaşlardan itibaren görme engelli durumuna düşen ve hayatı boyunca ezberlediği Kuran’ı Kerim ve Hadisi Şeriflerle yoğrulan bir insanın hayatını okumaktır.

Rahmetle Melle Lütfi başta olmak üzere bütün hocalarımıza ve ölülerimize Allah’tan rahmetler dilerken, Orhan Yardım hocamı ve ona destek veren akrabalarını da bu hayırlı girişimlerinden dolayı  kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.