Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

ORHAN YARDIM’IN KİTABI (BABAMIZ)

Geçenlerde kargo yoluyla bir paket geldi. Doğrusunu isterseniz, gelecek bir paket beklediğim yoktu. Merak ederek öncelikle gönderici adresine baktım, uzun süredir Siirt’ten ayrılmış olan Hemşerimiz (ORHAN YARDIM) tarafından yollanmıştı. Orhan Yardım, Merhum Belediye Başkanlarımızdan Edip Turhan zamanında Siirt Belediyesinde görev yapmış, ancak, Hukuk fakültesini bitirdikten sonra Hâkim olarak başka illere ataması yapılmış, yıllarca Hâkimlik gibi kutsal bir mesleği icra ettikten sonra son olarak, İstanbul Hâkimi iken emekliye ayrılmıştı. Sözün özü, Siirt’in yetiştirdiği kültürlü, birikimli, iftihar edilecek bir hemşerimizdir.

Kıymetli Hemşerimiz tarafından kargoyla gönderilmiş paketi merakla açtım içinde (BABAMIZ) adı altında yayınlanmış kitabından dört adet vardı. Bunlardan biri imzalıydı. Kitabın kapağında hiç de yabancısı olmadığım Muhterem Babası LÜTFİ YARDIM’IN sandalyeye oturmuş, elinde tespih bulunan bir fotoğrafı vardı. Biz Siirtliler, Orhan Kardeşimizin 1974’lü yıllarda rahmet-i Rahman’a intikal etmiş olan Muhterem Babasını (MELLE LITFİ) olarak tanır ve anarız. Anlaşılan, Orhan Yardım Kardeşimiz, Muhterem Babasının hayatını anlatan bir kitap yazmayı görev bilmişti. Gerçekten de Merhum Lütfi Yardım’ın ibret alınması gereken bir hayatı vardı.

Melle Lıtfi, 3 yaşlarındayken geçirdiği suçiçeği sonucu gözlerini kaybetmiş ve ömrünün sonuna kadar a’ma olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalmıştı. Ancak, başgözleri görmeyen bu mübarek zatın gönül gözü gerçekten açıktı. Üstün bir zekâya sahip olduğu, KUR’AN-I KERİMİ hıfzetmesinden belliydi. Sadece Kur’an-ı Kerimi değil, Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’E (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun)  ait çok sayıda hadis-i şerifleri, hem de ravilerinden intikal ettirecek şekilde ezbere biliyor, cemaatlerde, aile toplantılarında, özel sohbetlerinde gerektiği zaman ve yerlerde naklediyordu. Kur’an-ı Kerim ayetleriyle, hâdis-i şeriflerin birbirlerine bağlantılarını öylesine güzel yorumluyordu ki, hayran olmamak mümkün değildi.

Ben bu yazdıklarımı, Oğlu Orhan Yardım’ın kitabından nakletmiyorum. Ayniyle yaşamış biri olarak anlatıyorum. Çünkü bu Muhterem Zatı defalarca dinlemek fırsatını bulmuştum. Gençlik yıllarımda müdavimi olduğum ve (KİTAPLARLA DÖVÜŞEN ADAM) olarak tanımladığım Muhterem din bilginlerinden şair, feylesof, müfessir, muhakkik olarak tanımlayabileceğim Şeyh Celal Kardeş’in akrabası ve müdavimiydi. İlim tahsilinde, Şeyh Efendiden çok yararlanmıştı. Devamlı olarak divanında bulunuyor ve sohbetlerine katılıyordu.

Şehrimizde, geçmiş yıllarda su sıkıntısı had safhadaydı. Kuyu suları kireçli ve tuzluydu. Bu bakımdan TRAHOM oldukça yaygındı. Hatta o yıllarda Şehrimizde TRAHOM HASTANESİ vardı. Çok sayıda a’ma vatandaşlarımız bulunmaktaydı. Bunların içinde zeki olanlar genelde Kur’an-ı Kerim Kurslarına gönderilir, hâfız olmaları sağlanırdı. Şehrimizde, gözleri görmediği halde Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen ve HÂFIZ olan çok sayıda hemşerilerimiz vardı. Bunlar arasında tanıdık birkaç ismi sayarak ruhlarını şad edeyim. Çocuk yaşlarda bir süre derslerine gittiğim Merhum Şükrü ÖZORPAK (MELLE ŞIKRİ), MELLE ETHEM, MELLE FIHRİ gibi başgözleri görmeyen, ancak gönül gözleri açık hemşerilerimiz bulunmaktaydı.  O yıllarda, Siirtli yüzlerce çocuğun, gencin, Kur’an-ı Kerim’i hıfzetmesi, okuması onların sayesinde gerçekleşmişti.

Orhan Yardım kitabında sadece Muhterem Babasını anlatmakla kalmamış, geçmiş yılların Siirt’ini de adeta gözler önüne sermiş bulunmaktadır. Bu bakımdan, her Siirtlinin okuması gerekli bir kitap. Siirt tarihi açısından da önemli bir kaynak.

Kitapta Orhan Yardım’ın yanı-sıra Kardeşlerinin ve bazı akrabalarının da Merhum MELLE LITFE ile ilgili anılarına yer verilmiş. Kâmuran Yardım, Şükran Yardım, Adnan Yardım, Ekrem Yardım, Nazif Yardım, Över Tükenmez, Erkan Yardım, Burhan Yardım gibi aile yakınlarının da anılarına ve yorumlarına yer verilmiş.

Bu arada, kitapta yer alan aile fotoğrafları da çok ilginç ve önemli bir çağrışım yapmaktadır. Merhum MELLE LITFİ’NİN fötr şapkası, aile efratlarının kravatlı takım elbiseli giyimleri o yıllar için gerçekten çok anlamlı. Her şeyden önce Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını ne kadar çok benimsediklerini adeta haykırmaktadır.

Orhan Yardım Kardeşimiz, (BABAMIZ) adını verdiği kitabında, gerçekten örnek bir sima olan Merhum Babasını tanıtmakla kalmamış, Siirt’in örf, adet ve geleneklerinden de bahsederek, Siirt’in geçmişine ışık tutacak bir eser meydana getirmiştir.

Bu vesileyle merhum MELLE LITFİ hocamıza rahmetler dilerken, gerçekten de anımsanması ve örnek alınması gereken bir değer olan Babasıyla ilgili kaleme aldığı ve (BABAMIZ) adını verdiği bu kıymetli eserinden dolayı hemşerimiz emekli İstanbul Hâkimi Orhan Yardım’a teşekkür ediyoruz.

TAŞLAMA

FİLİSTİN’E, HAMAS’A

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

ŞEHİDE, ARAFAT’A

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

 

AMERİKA, İSRAİL

AYNI KÖPEKLERDİR BİL

ŞEHİT Kİ, HAKKA HALİL

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

 

“İNSAN HAKLARI” DİYEN

KÂFİRLER SESSİZ NEDEN

FİLİSTİN’E YÜREKTEN

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

 

ECELİ GELEN KÖPEK

KUDURUP SALDIRIR BAK

ŞEHİTLER SOLMAZ ÇİÇEK

BİR DEĞİL BİNLER SELÂM

 

ŞÜKÜR MÜSLÜMANIZ BİZ

AKSA’DIR İLK KIBLEMİZ

SELÂM ŞEHİTLERİMİZ

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

 

SELÂM SİİRT’TEN SİZE

MÜSLÜMAN GELMEZ DİZE

ÖLÜNÜZE, DİRİNİZE

BİR DEĞİL, BİNLER SELÂM

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER