REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ORMAN YANGINLARI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ORMAN YANGINLARI!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
01 Ağustos 2021 - 13:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son bir hafta, Türkiye’de YAŞANAN EN ÖNEMLİ SORUN ORMAN YANGINLARIDIR. Orman yangınlarının yaşam üzerinde büyük etkileri vardır. Doğanın dengesini bozmak açısından önemleri büyüktür. Bu açıdan, Orman yangınları büyük felaketler kapsamında mütalaa edilirler. Yanan, sadece ağaçlar değildir, ciğerlerimizdir! Orman yangınlarında çiçekler, böcekler, kuşlar, kurtlar, aslanlar, kaplanlar, yılanlar, tilkiler, tavşanlar, kaplumbağalar, arılar, karıncalar ve aklınıza gelen her türlü hayvanlar yok olurlar.

300-400 yıllık ömürleri olan ağaçların bulunduğu gerçeğinden hareket edersek, ormanların yanmasıyla asırların birikimleri  yanıyor demektir.  Deniliyor ki, yanan ormanlık alanlara fidanlar dikilecek, ormanlık alanlar yine orman olarak  korunacak. İyi de dikeceğiniz her BİN FİDAN yanan 2-3 asırlık tek bir ağacın yerini tutar mı!

Ülkemizin özellikle turistik yörelerinde çıkan ve eş zamanlı operasyonlara benzetilen bu yangınlarda bir kasıt var mı, yok mu bilemeyiz. Bu yangınları rant uğruna kotaranlar olduysa, boyunları kırılsın, altlarında kalsın, inşallah! Ama, bundan da önemlisi, yangınlarla bir türlü baş edilememesi. Düşünebiliyor musunuz, Tarım ve Orman Bakanlığının envanterinde yangın söndürme uçakları yok! Oysa, Türkiye’de orman yangınlarını söndürme işini üstlenen bir TÜRK HAVA KURUMU VARDI. Bu kurumun elindeki uçakların hangara çekildiği ve çürümeye terkedildiği söyleniyor. Hadi diyelim ki, ATATÜRK’ÜN her eserine şaşı gözle bakanlar, Türk Hava Kurumunu pasifize etmek için böyle bir yolu seçmiş olsunlar. Peki, 20 yıldan beri Türk Hava Kurumunun yerini alacak bir teşkilat neden kurulmadı. Ya da Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bir teşkilatlanmaya gidilmedi, muhtemel orman yangınlarında kullanılmak için neden uygun vasıflara sahip uçaklar, helikopterler alınmadı. 20 yıldır iktidar olanlar için (Vakit olmadı, para bulamadık) deyimini kullanmak abese kaçar. Uçan saraylara paranız var da, orman yangınlarını söndürmek için kullanılacak bir uçak filosuna para bulamıyor musunuz!

Orman yangınlarında maalesef 5 vatandaşımız da hayatlarını kaybettiler. Bu hayatların para ölçüsüyle karşılığı var mı! Dünyanın servetlerini öderseniz, bir hayatı geri getirebilir misiniz!

Türkiye’nin akciğerleri yanıyor ve bu işten sorumlu bakan hala koltuğunda oturuyor. Japonya’da böyle bir durum yaşansa, sorumlular harakiri yapardı!

Birilerinin ATATÜRK DÜŞMANLIĞI bu ülkeye çok pahalıya mal olmaktadır. Son orman yangınlarına yeterince müdahale edilememesinin sebebi,  ATATÜRK’ÜN KURDUĞU MÜESSESELERİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN YAPILAN TAHRİBATLARDIR. TÜRK HAVA KURUMUNU PASİFİZE EDENLER, ORMAN YANGINLARINA YETERLİ MÜDAHALEYİ YAPAMAMAKLA, GERÇEKTE EKTİKLERİNİ BİÇMEKTEDİRLER…

TAŞLAMA

ORMAN YANGINLARINA

TEDBİRSİZ YAKALANMAK

BÖYLE BİR YÖNETİMLE

OLABİLİRDİ ANCAK

TÜRK HAVA KURUMUNA

KAYYUM ATAYANLARA

SORALIM NE YAPTINIZ

GÜZELİM UÇAKLARA

YANGIN UÇAKLARINI

ÇÜRÜMEYE TERKETSEN

NE HALLERE DÜŞERSİN

İBRET ALIP ÖĞRENSEN

YAZIK, GERÇEKTEN YAZIK

DAVLET KURUMLARINA

ATATÜRK’E, HALKA MI

DÜŞMANLIK DESEK BUNA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.