REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ORTALAMA İNSAN ÖMRÜ NEDEN 75 YIL!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ORTALAMA İNSAN ÖMRÜ NEDEN 75 YIL!!!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
72 views
04 Ekim 2017 - 14:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bugün, bir anekdot anlatarak, canlarının hayli sıkkın olduğunu bildiğimiz okuyucularımızı biraz gülümsetelim istedik. İşte, ibret verici anekdotumuz. Bakalım beğenecek misiniz:

Yüce Allah, eşeği yaratırken sormuş:

-Ey eşek, seni insanlara hizmet etmek, yük taşımak ve gerekirse, binit olarak kullanmak için yaratacağım. Buna karşılık sana 50 yıl ömür veriyorum. Benden bir dileğin var mı?

Eşek cevap vermiş:

-Ya Rabbi, hüküm senin hükmündür, amma, bunca eziyetlere katlanılarak 50 yıl geçirmek çok zor. Bana 20 yıl ömür ver yeter! diyerek dileğini sunmuş.

Rahman ve Rahim olan Cenabı Allah da, eşeğin bu samimi dileğini kabul etmiş.

Cenabı Allah Köpeği yaratırken de sormuş:

-Ey köpek, seni yaz-kış insanlara bekçilik edesin diye yaratıyorum. Evlerine, sürülerine sahip çıkacaksın. Onları hırsızlardan, kurtlardan koruyacaksın. Sana 20 yıl ömür veriyorum. Buna karşı benden bir dileğin var mı?

Köpek cevap vermiş:

-Ya Rabbi hüküm senin hükmündür. Ama 20 yıl bekçilik için uzun bir süre. Bana 10 yıl ömür ver yeter! diyerek niyazda bulunmuş. Cenabı Allah, onun da dileğini kabul etmiş. Köpeğin ömrünü 20’den, 10’a indirmiş.

Hazret-i Allah maymunu da yarattığı zaman sormuş:

-Ey maymun, senin işin maskaralık yaparak, insanları güldürmek olacak. Sana 35 yıl ömür biçtim. Benden bir dileğin var mı?

Maymun da Yüce Allah’a hamt-ü sena eyledikten sonra:

-Ey büyük Allah’ım, hüküm senin hükmündür. Ama senden dileğim şudur ki, yaşımı 35’ten 20’e düşür. İnsanların maskarası olarak 35 yıl yaşamağa belki dayanamam! diyerek arz-ı halde bulunmuş.

Yüce Allah, maymunun da dileğini kabul etmiş.

Cenabı Allah, daha sonra insanı yaratmış ve sormuş:

-Ey insan, seni en iyi surette yarattım. Bütün kâinatı sana musahhar kıldım. Ömür olarak da sana 20 yıllık süre biçtim. Buna karşı benden bir dileğin var mı!

İnsan, fıtratı gereği bencillik etmiş ve:

-Ya Rabbi, 20 yıl ömür ne ki! Ömrümü uzun et de, hayatın tadını çıkarayım.

Bunun üzerine Cenabı Allah insanın ömrüne önce eşekten kestiği 30 yılı ilave etmiş. Ama insanoğlu yetinmeyerek:

-30 yıl ne ki, daha da ver Allah’ım! diyerek niyazına devam setmiş.

Cenabı Allah, köpekten kestiği 10 yılı da insanın ömrüne ilave etmiş. İnsan yine yetinmemiş. Cenabı Allah son olarak Maymundan kestiği 15 yılı da insanın ömrüne eklemiş. Böylece insanın ortalama yaşı 75’e çıkmış.

Bunun sonucu olarak insanın ilk 20 yılı dertsiz, gamsız çocukluk ve gençlik yılları olarak geçer. 20 yıldan sonra 30 yıl boyunca eşek gibi çalışır, 10 yıl köpek gibi malına, mülküne bekçilik eder. Ömrünün son 15 yılını da çoluğunun, çocuğunun, torunlarının maskarası olarak geçirirmiş!

Cenabı Allah’a isnat ettiğimiz bu anlatımlardan dolayı affına sığınırız. Amacımız, insan hayatının serüvenini anlatmaktı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.