REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÖRTÜŞSEYDİ, GERGİNLİK YAŞANMAYACAKTI!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÖRTÜŞSEYDİ, GERGİNLİK YAŞANMAYACAKTI!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
17 Şubat 2018 - 15:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin en önemli sorunu, bekamıza yönelik tehditlere geçit vermeme noktasında start verilen ve kahraman ordumuzca kararlılıkla sürdürülen Afrin Operasyonudur. Bu harekata sıcak bakmadığını dile getiren bazı ABD yetkililerinin Münbiç konusundaki tepki toplayan ifadeleri iki ülke arasında yaşanan gerginliği doruğa tırmandırdığı için, geçen hafta sonu ülkemize gelen ABD’li yetkililerle yapılacağı dile getirilen görüşmelerin nasıl seyredeceği kamuoyumuzun merak konusuydu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Perşembe günü akşamı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe’de kabul edilerek 3 saati aşan görüşme sonrasında dün de Çavuşoğlu ile  gerçekleştirilen toplantıda yapılan ortak açıklamalara yönelik medyada yer alan geniş haberleri bir kere  daha aktarmaya gerek görmeden Tillerson’un iki söylemine değinmekle yetineceğim.

“Suriye’deki hedefler konusunda  Türkiye ile ABD’nin hedefleri örtüşüyor… Türkiye ile ABD arasındaki ilişki, çok derin bir ilişkidir..” söylemlerinden biri olan; Suriye konusundaki hedeflerimizin örtüştüğü ifadesinin  samimiyetten uzak olduğunu belirtmek isterim. Israrla tepki göstermemize rağmen YPG’ye silah göndermeyi  sürdüren, Afrin’den sonraki operasyon adresi olan Münbiç’ten güçlerini çekmeyeceğini belirterek “Beni de karşınıza alırsınız” imasında bulunan “stratejik ortağın”  sözcüleri, nasıl da pişkinlikle; “Suriye konusunda Türkiye ile hedeflerimiz örtüşüyor..” diyebiliyorlar sorusuna başkaları gibi yanıt aradığımda onlar gibi; “Daha önceleri de samimiyetten uzak söylemlerde bulundukları unutulmuş değil ki..” diye düşünmeden edemiyorum. Tillerson’un; “Türkiye ile ABD arasındaki ilişki, çok derin bir ilişkidir..” söylemine gelince; elhak bu söylem, doğruyu yansıtıyor. Çünkü, akan yıllar içinde birçok yamukluğunu gördüğümüz halde bu ülkeyle olan müttefiklikten vazgeçemiyoruz ve onlar da müttefiklikten vazgeçmek istemiyorlar.

Düşmanlık asla benimsenecek bir durum değildir ve bu nedenle, ülkeler arasında yaşanan gerginliklerin sağduyu içinde çözüme kavuşturulmalarının daha hayırlı olacağına inandığımdan, sergilediği benimsenmeyen tutumu yüzünden hemşerilerim gibi nefret duyduğum ABD ile olan gerginliğin tam bir düşmanlık boyutuna ulaşmamasını, yapılan görüşmelerin bu beklentiye vesile olmasını temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.