Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN HALLER

RAMAZAN KÖŞESİ-12- HAZIRLAYAN:   MUHAMMED

RAMAZAN KÖŞESİ-12-

HAZIRLAYAN:   MUHAMMED CÜNEYT ARITÜRK

(Dünden Devam)

SUAL: Yalan, gıybet, harâma bakmak gibi günâhlar orucu bozar mı?

CEVAP: Hadîs-i şerîfte, (Gıybet etmek, söz taşımak, yalan yere yemin etmek, nâmahreme şehvetle bakmak orucu bozar) buyruldu. İmâm-ı A’zâm Hazretleri, bu hadîs-i şerîfi açıklıyor ve, (Bu günâhlar orucun sevâbını bozar, sıhhatini bozmaz, oruç mekrûh olur) buyuruyor. Yanî, bu günâhları işleyen, oruç borcundan kurtulur ise de, oruca mahsûs büyük sevâba kavuşamaz. Hadîs-i şerîfte buyruldu ki: (Nice oruç tutan vardır ki, açlık ve susuzluktan başka bir şey elde etmez) [I. Mâce].

Oruç, müminler için bir nimet ve emânettir. Emânete riâyet etmek lâzımdır. Onun zâyi’ olmaması için şartlarını ve edeplerini gözetmek îcâp eder. Harâma bakmaktan sakınmalıdır! Hadîs-i şerîfte buyruldu ki: (Harâma bakmak, şeytanın zehirli bir okudur. Allahtan korkup bunu terkedene, Allahü teâlâ öyle bir îmân verir ki, tatlılığını kalbinde bulur.) [Hâkim].

Oruçlu, dilini de korumalıdır! Hadîs-i şerîfte buyruldu ki: (Oruç, ateşe kalkandır. Gıybetle parçalanmadıkça korur. Oruçlu câhillik edip de kötü söz söylemesin! Biri kendine sataşırsa, “ben oruçluyum” desin!) [Buhârî].

Gözü ve dili günâhlardan koruduğumuz gibi, kulağımızı da korumamız lâzımdır. Konuşulması harâm olan şeyi, dinlemek de harâmdır. El, ayak ve diğer uzuvları da harâmdan korumalıdır! Oruç tutup azâları ile günâh işleyen, ilâç yerine zehir içen hastaya benzer. Çünkü günâh zehirdir. İbâdetlerimizin sevâbını yok eder. Onun için oruçlarımızı ve diğer ibâdetlerimizi harâm işleyerek sevâpsız hâle getirmemeliyiz!

SUAL: Morfinle dişini çektirdikten sonra, “orucum bozuldu” diye yiyip içene kefâret mi gerekir?

CEVAP: Hayır kefâret gerekmez, kazâ gerekir. Bir hastalık sebebiyle de iğne [enjeksiyon] yapılınca oruç bozulur ve kazâ lâzım gelir. Oruç bozulduktan sonra yiyip içmek, kefâret gerektirmez.

SUAL: Abdest alırken hata ile boğazına su kaçan kimse, orucu bozulduğu için yiyip içse, kefaret mi gerekir?

CEVAP Orucu kasten bozmadığı için, yalnız kaza gerekir. (Hidâye)

SUAL: Nisâiyeci bir kadın doktora muayene olanın, orucu bozulur mu? Bozulursa, kefaret mi gerekir?

CEVAP: Doktor, eldivene herhangi bir ilaç, yağ sürerse, oruç bozulur, sadece kaza gerekir. (Dürer)

SUAL: Oruçlu olduğunu unutarak yiyen, sonra bilerek yiyip içmeye devam ederse, kefâret gerekir mi?

CEVAP: Oruçlu olduğunu unutarak yiyen kimse, orucunun bozulduğunu zannederek yiyip içmeye devam ederse kazâ lâzım olur, kefâret lâzım olmaz. Eğer oruçlu olduğunu unutarak yedikten sonra, unutarak yiyip içmenin orucu bozmadığını bildiği hâlde, kasten yiyip içmeye devam ederse, hem kazâ, hem de kefâret lâzım olur. (Nûr-ül-izâh)

SUAL: Ramazanda birkaç gün oruç tutmadım. Kefâret gerekir mi?

CEVAP Ramazan ayında mazeretsiz oruç tutmamak harâmdır, büyük günâhtır. Önce tutulmayan oruçlar için tövbe edilir. Sonra gününe gün, yanî kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kazâ orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kazâ orucu tutar. Bu oruçlara kefâret gerekmez. Kefâret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu mazeretsiz bozmanın cezâsıdır. (Hindiye)

SUAL: Omuzlarım ağrılar şiddetleşti. Doktor iğne yapılması gerektiğini söyledi. Yapılacak iğne orucu bozar mı? Bozarsa gününe gün mü tutulacak yoksa kefaret orucu mu tutulacak?

CEVAP: İğne olmak (enjeksiyon) orucu bozar kaza gerekir, yani gününe gün tutulur,

SUAL: Omuz ve sırt ağrılarından dolayı krem kullanıyorum. Bunun oruca bir zararı olur mu?

CEVAP: Hiç bir krem orucu bozmaz.kefaret gerekmez.

SUAL: Abdest alırken diş etlerinden kan gelirse abdest bozulur, oruç bozulur mu?

CEVAP: Kan ağızdan dışarı çıkarsa bozulur. Yutulursa abdest bozulmaz, fakat bu sefer de oruç bozulur. Tükürükten az ise, oruç da abdest de bozulmaz.

SUAL: Harama bakmak, gıybet etmek, kötü söz söylemek, caiz olmayan şeyleri dinlemek, bunların orucun faziletine bir mahzuru var mı?

CEVAP: Dediğiniz şeylerin hepsi orucun sevabını azaltır, fakat orucu bozmaz. Akşam içki ile orucunu açsa, yine oruç tutmuş olur, oruç borcundan kurtulur, fakat orucuna sevap alamaz. Yalan söyleyen, harama bakan da öyle. Demek ki orucu bozan şeylerle, orucun sevabını gideren şeyler farklıdır.

SUAL: Mastürbasyon yapmak sadece kaza gerektiğini yazdınız. Benim aklıma göre kasten orucu bozuyor, kefaret gerekir diyorum. Hangi kitapta kaza gerektiği yazılıdır?

CEVAP: Mastürbasyon, yalnız kaza lâzım olduğu, Fetavai- Hindiyye, Bahrürraik ve Dürr-ül-muhtâr kitaplarında yazılıdır. Kefaret gerekir diye hiç bir kitapta yoktur. Akıl ile din olmaz. Dinde nakil şarttır.

SUAL: Porno film seyrederken cünüp oldum. Sadece baktım, başka şey yapmadım. Orucum bozuldu mu?

CEVAP: Sadece bakarak cünüp olunca oruç bozulmaz. El ile veya başka bir şeyle cünüp olmaya yardım edilmişse, o zaman kaza gerekir.

SUAL: Nezle olduğum için burnumun içine gelen akıntıyı geri çekip yuttum, orucum bozuldu mu?

CEVAP: Bozulmadı.

SUAL: Oruçlu iken guslederken, gargara yapınca, mutlaka boğazıma su kaçtı gibi his ediyorum, belki vesvese de olabilir. Ama, bana, gargara yapınca kaçmaması imkansız gibi geliyor. Ne yapmam gerekir?

CEVAP: Oruçlu iken gargara yapılmaz, yapma yani.

SUAL: Ağzıma balgam geliyor, yutuyorum, oruç bozuluyor mu?

CEVAP: Balgamı yutmakla oruç bozulmaz

(Devam edecek)

RAMAZAN FIKRALARI

İFTAR PAKETİ YERİNE ÇOCUĞUNU İFTARA GÖTÜREN PİNTİ

Siirtli birkaç arkadaş, birlikte iftar açmayı plânlamışlar. İftar yeri kararlaştırılmış, iftardan 10 dakika önce, herkes beraberinde bir şeyler götürecek ve getirilen yemekler sofraya konularak birlikte iftar açılacakmış.

Kararlaştırılan yerde ve saatte arkadaşlar toplanmışlar. Elinde birer paketle gelenler, paketleri açarak iftar sofrasına koymuşlar. Aralarında pintiliği ile tanınanı ise iftar paketi yerine beraberinde çocuğunu götürmüş.

Tabii, kim ne diyecek!

“BEN RAMAZAN’I DEĞİL, RAMAZAN BENİ TUTTU!”

Ramazan Bayram’ının birinci günü, bir arkadaşı, Bektaşi’ye sormuş:

-Hazret, bu yıl Ramazan’ı tuttun mu?

Bektaşi, gülerek cevap vermiş:

-Hayır, ben Ramazan’ı değil, Ramazan beni tuttu!

Sonra, duruma açıklık getirmiş. Meğer kendisini orucunu yerken gören ve adı “RAMAZAN” olan bir Zabtiye Çavuşu, nezarethaneye götürmüş, Ramazan ayı boyunca nezarethanede, mecburi oruç tutturduktan sonra, Bayramın birinci günü salmış.

RAMAZAN MÂNİLERİ

YARILANDI MÜBAREK,

DOKUNMADI BİZE PEK

TEĞET GEÇTİ, ÇARPMADI,

SONA DEK TUTABİLSEK

RAMAZAN GELDİ GİDER

KADRİNİ BİLİN İSTER

BU AYDA GİZLİ “KADİR”

YAKALARSAK BU YETER

HÂDİS-İ ŞERİF MEÂLİ ÂLİLERİ Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721))

***

(Oruç, ateşe kalkandır. Gıybetle parçalanmadıkça korur. Oruçlu cahillik edip de kötü söz söylemesin! Biri kendine sataşırsa, “ben oruçluyum” desin!) [Buhârî].

BUGÜN İÇİN İFTAR SAATİ: 18:53

BUGÜN İÇİN İMSAK SAATİ: 04:06