REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

OTEL OLMAYACAK YERDEN DUMAN ÇIKMAZ!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OTEL OLMAYACAK YERDEN DUMAN ÇIKMAZ!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
30 Temmuz 2021 - 14:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Antalya’nın Manavgat ilçesinin yanı sıra Adana, Osmaniye, Muğla’nın Datça, Milas, Köyceğiz ile Marmaris ilçeleri, Kocaeli, Mersin, Elazığ, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Kütahya, Aydın’ın Didim, Antalya’nın Alanya ve Ankara’nın Polatlı ilçelerinde orman yangınları çıktı. Bu yangınların bir kısmı söndürülürken, bir kısmı ise özellikle Adana ve Mersin’de mahallelere kadar ulaşarak evlere zarar verdi.. Türk Hava Kurumu’nun 6 yangın söndürme uçağı hangarda çürürken, yangınlara Rusya’dan 153 gün için 203 milyon liraya kiralanan 3 yangın söndürme uçağı ile müdahale edildi.. THK’nın hazır uçaklarını kullanmamakta direnen ülkemiz, 3 yıldır orman yangınlarıyla havadan mücadelede planladığı kadar uçak bulamıyor.. 2019 yılında hiç uçaksız bir sezon geçiren Türkiye büyük kayıplar vermişti.. Geçtiğimiz yıl Bakanlık 4 uçak için ihaleye çıktı ancak 2 uçak tedarik edebildi.. Bu yıl da 5 uçak için ihale yapıldı ancak sadece 3 tane bulunabildi.

Bakanlık, yaz döneminde yaşanacak orman yangınlarıyla mücadele için 5 amfibik uçak kiralamak üzere ilk ihaleyi 29 Ocak’ta düzenledi ancak çok yüksek teklifler geldiği gerekçesiyle iptal etti.. 9 Mart’ta ihale yenilendi.. İhalenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’da bizzat Putin’le incelediği, Bakan Bekir Pakdemirli’nin test ettiği Beriyev-200 tipi Rus uçaklarını getirecek firmaya verildiği ortaya çıktı. İhaleye 4 firma ve ortaklık katıldı ancak anlaşılmaz bir şekilde nedense en pahalı teklifi veren ihaleyi aldı!.

İhale, Türk Hava Kurumu ile CMC iş ortaklığına verildi.. Ortaklığın getireceği 3 uçağa, 1 Haziran/31 Ekim arasındaki 153 gün için toplam 203 milyon TL ödeme yapılacaktı.. Ancak büyük bir sorun yaşandı.. 1 Haziran’da gelmesi gereken uçaklar gelmedi.. THK’nın uçakları Ankara Etimesgut’ta yatarken, Türkiye yangın sezonuna uçaksız girdi.. Antalya’da, Datça’da, Artvin’de, Manisa’da, Mersin’de, Osmaniye’de, Pamukkale’de, İzmir’de ormanlar alev/alev yandı.. Elazığ’daki yangın 5-6 gün devam etti.. Ancak Türkiye bir tek yangın uçağı dahi tedarik edemedi.. İlk uçağın gelmesi Temmuz ayı ortasını buldu.. En az 40 gün boyunca hektarlarca ormanımız kül oldu.

THK’nın sadece işletme ruhsatı ve uçakların bakımına destek olup, küçük bir komisyon alacağı, ama asıl gelirin CMC Savunma Sanayi A.Ş. tarafından tahsil edileceği belirtiliyor.. Geçtiğimiz yıl aynı firmadan kiralanan Beriyev 200 tipi aynı 2 uçağa 120 gün için 84 milyon TL kira ödenmişti.. Her bir uçağın günlük kiralama bedeli 350 bin lirayı aşıyordu.

Bu yıl ise kiralanan 3 uçağa 153 gün için 203 milyon 107 bin lira ödenecek.. Her bir uçak için kiralama maliyeti 67.7 milyon lira olacak.. Yani günlük kira bedeli bir yılda 350 bin liradan 442 bin TL’ye çıktı.. Fark yüzde 26’yı buldu.

Yaklaşık 30 yıl orman yangınlarıyla başarıyla mücadele eden THK, iki yıldır kendi uçaklarıyla ihalelere katılamıyor.. THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre su kapasiteli ancak iki yıldır şartnameye minimum 5 bin litre şartı konuluyor.. 100 litre bahane edilerek yerli imkân çöpe atılıyor!..

İçerisinde milyonlarca canlının olduğu ormanlık alanlar göz göre/göre yok oldu.. Söndürme gayretleri yetersiz kalınca yerleşim yerlerine sıçradı, köyler yandı, gariban köylülerin evleri kül oldu.. Milyonlarca insan nefesini tutmuş Manavgat’taki felaketi izlerken, ülkemizin başka yerlerinden yangın haberleri gelmeye başladı.. Akıllara memleketin dört bir yanında başlayan bu yangınların sabotaj olup/olmadığı sorusu geldi.. Konu ile ilgili bir hemşerimizin; “otel olmayacak yerden duman çıkmaz” lafına kısmen de olsa katılıyorum ve organize bir kötülük/sabotaj olduğunu düşünüyorum.. Mutlaka derin bir soruşturma başlatılmalı ve bu alçaklığı yapanlar bulunarak hesabı en yüksek cezalarla kesilmeli.. Her yaz ormanlarımız cayır/cayır yanıyor ama, yangınlara derhal müdahale edecek ve büyümeden/sıçramadan söndürülecek devlete ait bir mekanizmanın ve sistemin olması kaçınılmaz.

Yangınlarda gelinen son duruma baktığımızda ise; Tarım ve Orman Bakanının dua ediniz.. Cübbeli Ahmet Hocanın tekbir getiriniz.. Dışişleri Bakanının milletimiz cömerttir, para veriniz.. THK Başkanının ise düğünde halay başıydım deyişiyle karşı/karşıya kalınmıştır!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.