REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PANDEMİ GENEL DENETİMLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PANDEMİ GENEL DENETİMLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
13 views
20 Ağustos 2020 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığının talimatıyla ülke genelinde pandemi denetimleri yapılıyor. İllerde valilerin, ilçelerde kaymakamların yönettiği bu denetimlerde vatandaşlar sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konusunda uyarılıyorlar.

İlimizde de  ilki Güres Caddesinde, ikincisi Helvacılar Çarşısında ve üçüncüsü de  Cumhuriyet Caddesi ve otogarda olmak üzere üç kez denetim yapılırken, Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun yönettiği bu denetimler; pandemi ile mücadelede toplumun hafızasını güncel tutma açısından çok yararlıdır. Bizzat vali veya kaymakamın başkanlığında yapılan bu tür denetimler devletimizin bu işe verdiği önemi göstermesi bakımından da anlamlıdır.

Ancak ne yazık ki, bundan anlamayan, bu kadar hastaya ve bu kadar can kaybına rağmen; “Yok canım ne koronası?” diyenler var. Bu yapıdaki insanların düzelmeleri için iki husus var. Biri çok zalimane olacak ama maske takmamakta, sosyal mesafeye uymamakta ısrarla inat edenler ve bu hastalığa yakalandıkları zaman akılları başlarına gelenler.. Nitekim yakın çevremde böyle biri var ve durumu yakalandıktan sonra kabul etmeye başladı. Ancak bunu temenni etmek elbette mümkün değildir.

Geriye bunların anlayacağı şekilde hareket etmek, yani cezayı kesmek kalıyor. Nitekim Kanal 56 TV olarak yaptığımız röportajlarda vatandaşlar kesilen ceza vatandaş sayısının çok az olduğunu ve denetimlerin sıklaştırılarak kurallara uymayanların gözyaşlarına bakılmamasını istiyorlar ve bunda da haklılar. Bazıları bunca sıcağa rağmen, maske takarak sosyal kurallara uyarak, hem kendi hem de toplumun sağlığını korumaya çalışırken, birilerinin de bunu sabote etmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.

Özetle genel denetimlere devam ama, güvenlik güçlerimiz, zabıtamız ve daha başka varsa denetim yapma yetkisine sahip kurumlarımızın personeli denetim konusunda daha hassas olmalıdırlar. Kesilen cezalar geçmiş dönemlerde sık-sık duyduğumuz zabıta cezalarının akıbetine uğramasın, yani bir yerlerde silinmesin ve mutlaka tahsil etme yoluna gidilsin.

Hatta geçen yazımda da belirttiğim üzere, bu işi yalnız onlara bırakmayalım ve vatandaş olarak bizler de duyarlılık gösterelim. Maske takmayanı, sosyal mesafeye uymayanı kırmadan fazlaca tepkisine yol açmayacak uygun bir dille uyaralım.

Bu işin üstesinden ancak toplu verilecek bir mücadele ile gelebiliriz. Hiç kimse kendisini bu önemli mücadeleden ayrı tutamaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.