REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PANDEMİ İLE MÜCADELE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PANDEMİ İLE MÜCADELE
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
19 views
18 Ağustos 2020 - 13:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pandemi günlük hayatımızda birinci sırada yer almaya devam ediyor.. Covid 19, sağlık teşkilatı başta olmak üzere yetkililerin çabaları, kendilerini bilmez don kişotvari bir tutum takınan sorumsuzlar yüzünden bir türlü frenlenemiyor.

Bu durumun oluşmasında sorumsuz kişilerin varlığı kadar bu virüsün insanoğlu için yeni bir şey olması hakkında yeteri kadar araştırma ve bilginin elde edilememiş olması elbette etkili olmaktadır. Dikkat edilirse özellikle ilk zamanlarda bilim adamlarının açıklamaları birbirleriyle çelişebiliyordu.

Virüsle mücadelenin daha etkili ve başarılı olması; maske takmayan, sosyal mesafeyle alay edercesine birbiriyle kucaklaşan, kol kola yürüyenlerin, taziye ve düğünleri kalabalık bir şekilde gerçekleştirenlerin azalması için bana göre bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Bunun için de öncelikle bu mücadelenin daha şeffaf bir şekilde sürdürülmesi ve her çalışmanın kamuoyuyla paylaşılmasında yarar vardır. Bir de daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere bu mücadelenin mutlaka ama mutlaka tabana yayılması gerekiyor.

Covid-19 ‘la mücadele yalnızca sağlık personeli ile zaman-zaman  denetim yaparak kurallara uymayanları uyaran veya ceza kesen güvenlik güçleri valiliğin uhdesinden çıkarılmalı. Toplumun her kesiminin bu mücadelenin içinde gönüllü olarak yer alması sağlanmalıdır.

Bunun için toplumun her kesimine hitap eden basın ve yayın organları daha aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Her kesime hitap eden ve onların anlayabileceği yayınlar arttırılmalıdır. Bunların yanı sıra özellikle küçük yerleşim birimlerinde görev yapan ve buralarda tam olarak halen toplum önderi görevini gören din adamları ve öğretmenlerden yararlanılmalıdır.

Bu kesimlere video konferans veya benzeri bir yöntemle eğitimler verilmeli ve motive olmaları sağlanarak bu önemli mücadelede  aktif bir şekilde görev almaları sağlanabilir.Bütün kamu görevlileri arasında halka en yakın olan kesim bu kesimlerdir. Nitekim 1980’li yılların ortasında Siirt’te görülen Brucella salgınını  bu kesimlere verilen eğitimler ve onların halkın arasında  yaptığı çalışmalarla yok edildi.

Şimdi de aynı potansiyelden yararlanma yoluna gidilmeli ve bu kesimlerle akla gelebilecek başka kesimlerinde bu mücadelenin içerisinde yer almaları sağlanarak mücadelenin tabana yayılması sağlanmalıdır. Aksi halde daha biz çok aylar fısıltı gazetesinden olumsuz birçok haberler duyarız ve daha çok vatandaşımızı kaybederiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.