REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PANDEMİ SÜRECİNDE EVDE VERİMLİ ÇALIŞMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PANDEMİ SÜRECİNDE EVDE VERİMLİ ÇALIŞMA
23 views
16 Aralık 2020 - 18:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Stajyer Psk. Deniz ÖZTANIK

Pandemi süreci devam ederken günlük rutinlerimizde birçok alışkanlıklarımızı değiştirdi ve hayatımıza; maske, dezenfektan, fiziki mesafe gibi yeni şeyler eklendi.

Hayatımıza giren bir diğer yeni durum da evden çalışma ve EBA ya da televizyon aracılığı ile katıldığımız uzaktan dersler oldu. Belki çoğumuz bir zamanlar, kendimize zaman ayırıp yoğun iş  temposundan uzaklaşmak için evde uzun bir süre dinlenmenin, yeni bilgi ve beceriler öğrenip kendimizi geliştirip benliğimizi keşfetmenin hayalini kurmuşuzdur. Fakat içinde bulunduğumuz süreç belirsizlikler dolu olduğu için ve eski yaşantımızdan çok farklı bir düzenle karşılaştığımızdan birçok kişi zorluklar yaşadı. Ya sürekli dinlenirken bulduk kendimizi ya da sürekli çalışır halde.

Evden çalışma döneminde süreci kolaylaştırmak için sahip olmamız gereken en önemli şeylerden biri bireyin yaşadığı zorluklar karşısında kararlı olup vazgeçmemesidir. Kişinin; bir amaç belirleyip o amaca ulaşacak davranışları yapması ve içinde bulunduğumuz süreci iyi bir şekilde yönetmesidir.

Evde çalışma sürecimizi nasıl daha verimli hale getirebiliriz bu konuya ilişkin bazı öneriler aşağıda yer almaktadır:

Kendinize bir çalışma alanı belirleyin Çalışmak için oluşturulmuş bir alan, farkında olmasanız da beyninize “Buradaysan çalışmalısın.” mesajını verir. Bu nedenle çalışma alanına sahip olmak oldukça önemli.

*Evde kaldığınız süre boyunca “ Nasılsa evdeyiz ” düşüncesiyle yataktan kalktığınız gibi pijamalarınızla kalmayı tercih edebilirsiniz. Pijamalı olma halimiz beynimizde; koltukta uzanma, televizyon izleme, dinlenme, uyuma gibi davranış örüntüleriyle iç içe geçmiş haldedir. Ancak sürekli pijamalarla kalmak dikkatinizi, motivasyonunuzu, enerjinizi ve özgüveninizi düşürür. Sabah uyandığınızda eskiden okula/işe giderken nasıl hazırlanıyorsanız o şekilde hazırlanmaya özen göstermelisiniz

*Evde olma ve evden çalışma hali; uyku düzeninizi, yeme içme saatleriniz gibi birçok alanda düzensizlikleri de beraberinde getirdi. Dolayısıyla bireyde halsizlik, isteksizlik ve gibi durumlar ortaya çıkarmış olabilir bu durum önüne geçmek için yaşantınızda yeni rutinler oluşturabilirsiniz örneğin günün belirli saatlerinde 15-20 dakika beden sağlığınızı korumak için egzersiz yapabilirsiniz.

*Süreç içerisinde kendinizi sürekli çalışır halde bulmuş olabilirsiniz. Yapılan çoğu araştırmanın sonucunda ara vererek çalışmanın aralıksız çalışmaya göre çok daha etkili olduğu belirtilmiştir. Günlük ve haftalık çalışma planı oluştururken tıpkı okulda veya işteyken olduğu gibi; kendinize mola zamanları belirlemelisiniz. Telefonumuzun alarmını kullanmak mola zamanlarınızı ayarlayabilirsiniz.

Salgın tarihsel süreçlerde daha önceden de yaşanmıştır. İnsanlar felaketler yaşayınca birlik ve beraberliklerini pekiştirerek olayların üstesinden gelmişlerdir. Bu süreçte her ne kadar yüz yüze görüşemesek de sevdiklerinizle aranıza mesafe koymayın. Teknolojik araç ve uygulamaları kullanarak belli zamanlarda sevdiklerinizle görüşmeyi ihmal etmeyin bu iki tarafa da iyi gelecektir. Covid-19 baş edilmez bir şey değildir.                                                                                                                                          

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.