REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PANDEMİDE ESNAFLIK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PANDEMİDE ESNAFLIK
Erman CANDER( ermancander@hotmail.com )
9 views
15 Ağustos 2020 - 10:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2020 yılı tarihte dünyanın pandemi ile olan imtihanı olarak hatırlanacaktır şüphesiz.. Bu dönemde öne çıkan meslek grubu kesinlikle sağlıkçılardır. Her yorumcu, her vatandaş, medya, sosyal medya gibi birçok platformda sağlıkçıların üstlendiği ve katlandığı durumlar ele alınmış ve ayakta alkışlanmışlardır. Başka bir pencereden bakacak olursak, ülkemizde geçimlerini günlük satışlarından sağlayan; eleman ücretlerini, aile ihtiyaçlarını, ev ve işyeri ihtiyaçlarını günlük kazançlarından elde eden esnaflar, bu dönemden işçiler ile birlikte en fazla etkilenen kesimdir.

Memurlar sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama durumlarında bile maaşlarını tam ve kesintisiz bir şekilde alırlarken, esnaf ve işçiler bu durumdan maddi olarak en olumsuz şekilde etkilenen kesim olmuştur. Devletin “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası, ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar, kısa çalışma ödenekleri, vergi ve sigorta ertelemeleri her ne kadar destekleyici olmuşsa da bu durum ekonomik etkileri maalesef ortadan kaldıramamıştır.

Her şeye rağmen kirasını ve faturalarını ödeyen vatandaş kazanç elde etmeden ayakta duramaz.. Normalleşme süreci ile esnaflar işyerlerini açsa bile, vatandaşlar eski alışveriş alışkanlıklarını geride bıraktıklarından nakit sirkülasyonu minimum seviyelerde gerçekleşmektedir. Bir diğer grup esnaf ise kısıtlama kapsamında siftah bile edememişlerdir. Bunların başında halı saha işletmeleri, nargile kafeler gelmektedir. Turizm, lokanta, restaurant, düğün salonları gibi birçok alan kısıtlamalı bir şekilde olsa da faaliyete başlamış ve istihdamda birçok kişi tekrardan geçim kaynağına ulaşmıştır. Fakat halı saha ve nargile kafeler hâla kapalıdır ve ülke genelinde birçok insan bu sektörlerden geçimini sağlamaktadır. Dünya da tüm ülkeler aşının bulunması için çaba göstermektedir. Öncelikle sağlık için aşı önem taşımaktadır fakat ekonomi içinde aşının önemi azımsanmayacak derecede önemlidir. Başta ilimiz, ülkemiz ve tüm dünya için aşının bir an önce bulunmasını dileyerek, bu dönemde zorluklar içerisinde olan bazı esnaf gruplarına kulak verilmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.