REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PARAYI, BETONA YATIRMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PARAYI, BETONA YATIRMAK!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
10 views
11 Ağustos 2018 - 13:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son 16 yılda devlet eliyle 2 trilyon 94 milyar dolar harcama gerçekleştirildiği belirtilmektedir. 1923-2003 yılları arası 79 yılda devlet eliyle harcanan toplam para ise 713 milyar dolar. Yani, son 16 yılda devlet eliyle harcanan para, 79 yılda harcanan paranın 3 katı. Para, bizim olsa (her neyse) diyeceğiz de harcadığımız para da bizim değildir. (Borç yiğidin kamçısıdır) düşüncesinden hareketle, borç alınarak harcanan bu paralarla ne yapılan bir fabrika var, ne üretime yönelik bir tesis! Paraların yüzde yüze yakını betona dökülmüş!

Devletin kamu ve özel sektör dahil, toplam borcunun 500 milyar dolar olduğu belirtilmektedir ki, Türk lirasına çevirdiğiniz zaman 3,5 Trilyon TL olmaktadır. Peki, Bu ülke, bu borcun altından nasıl kalkacak! Parayı betona yatırırsanız, hiçbir geliriniz olmaz, aldığınız paranın faizini ödemeye bile gücünüz yetmez.

Hiçbir gelir getirici tesisin kurulması yanında, üreten ve istihdam sağlayan birçok tesisler, fabrikalar, limanlar, maden sahaları, gayrimenkuller özelleştirme adı altında satılmış ve bu satışlardan 60 milyar doların üzerinde gelir elde edilmiştir. Ancak, özelleştirme adı altında satılan bu varlıkların gerçek değerlerinin 200 milyar dolar seviyesinde olduğu, aynı tesisleri bugün kurmağa kalkışırsanız, en az 200 milyar dolar harcamanız gerekeceği belirtilmekte.

Evet, duble yollar, hava limanları, İstanbul için üçüncü köprü ve benzeri yatırımlar iyi de, bunların hiç biri istihdama yönelik değil. Vatandaşlar iş istiyor, aş istiyor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyor. İnce bunları sağlamak, elde, avuçta para kalırsa, sonra bu gibi ölü yatırımlara para dökmek gerekmez mi!

Keşke borçlu olmasaydık da yeni hava alanımız, üçüncü bir köprümüz, duble yollarımız olmasaydı! Bütün bu işler, üç-beş yandaş müteahhidi zengin etmek için mi yapıldılar, yoksa…

ANEKDOT

Tefeci, vadesi gelen parasını alma için borçlusuna gider ve ödemesini ister. Borçlu, oldukça zor durumdadır. Ne elinde, ne avucunda var. İstenilen borcun yüzde 20’si ana para, yüzde 80’i zamanında ödenmeyen paranın gecikme faizi!

Borçlu mühlet isteyerek:

-Bir süre daha ver. Görüyorsun elimde avucumda bir şey yok. Satacak bir şeyim de kalmadı.

Tefeci hoyrat ve edepsiz bir ses tonuyla cevap verir:

-Git, karını sat!

Bu anekdot borçlanarak bir yerlere varılamayacağı hususunda, kulaklara küpe olsun!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.