REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“PARK ET DEVAM ET!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“PARK ET DEVAM ET!”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
16 Haziran 2021 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin her yerinde trafik sorunu yaşanıyor ve her geçen gün bu sorun nedeniyle çekilen sıkıntılar, tırmanıyor.. Geçmiş yıllarda ulaşımın toplu taşımacılıkla gerçekleştirilmesi önemsenmediği için sayıları artan araçların yol açtığı park ve trafik sorununa çözüm üretilmek isteniyor olsa da önemli olan yaşama geçirilmesine karar verilen önlemlerin kararlılıkla uygulanmasıdır.. Trafikteki sıkıntıların artmasını önleme adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı ve otopark yönetmeliğine göre, inşa edilecek bloklarda her daire için otopark zorunluluğu uygulamasına start verilmiş ve otopark yerleri tahsis edilmeyen inşaatlara yapı ruhsatı verilmeyeceği gibi, söz konusu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilmeyeceği ilan edilmişti.. Aynı yönetmelikte, şehir merkezleri dışında yer alan durak, ya da toplu taşıma istasyonlarına en fazla 500 metre mesafede “park et devam et” otopark alanlarına vücut buldurularak toplu taşımacılığa yönlendirme hedefi güdülmekteydi.. Kakınmış ülkelerin tümünde toplu taşımacılığı  hedefine ulaştıran ön önemli etken, demiryolunun tüm mahallelere ve en ücra yörelere uzatılması olmuştur ve gerek görülen noktalarda mevcut araçları barındıracak yeterli sayıda otoparkların zamanında ihdas edilmesi de söz konusu olmaktan çıkarmıştır trafik sıkıntısını.

Toplu taşımacılığın gereği yerine getirilmediğinden trafikte sıkıntılar yaşanırken, ağır bedeller ödüyor olmamız, ülkemiz ve halkımız için büyük bir talihsizliktir.. Trafik kazalarında başı çeken ülkelerden biriyiz ve sayıları artan araçları göğüsleme kapasitesinden uzaklaşan karayollarımızda meydana gelen kazalarda çok sayıda insanımız yaşamını yitiriyor ve küçümsenmeyecek bir boyutta da zarar görüyor ekonomimiz.

Otopark yönetmeliğinin denetimsizlik yüzünden hakkıyla uygulanmadığı gerçeği ile karşı/karşıyayız.. Siirt’imizde üç daireye bir park yeri zorunluluğuna yönelik bir denetim yapılırsa, bu zorunluluğa uyum oranının çok düşük olduğu görülecektir.. Bunu söylerken, başka illerimizde de aynı durumun söz konusu olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim ve önemli olan yönetmeliğin uygulanmasıdır diyerek denetim konusunda duyarlı olunması çağrısında bulunuyorum ilgililere…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.