REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PATATES, SOĞAN, DOMATES

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PATATES, SOĞAN, DOMATES
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
22 Haziran 2018 - 16:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde Patates ve Soğan fiyatlarında meydana gelen artışa yönelik değerlendirme yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin; “Bu ürünlerin ithalatına müsaade edeceğiz. Spekülasyona izin vermeyiz..” dediğine dair haberleri izlerken, ülkemiz tarımının geldiği durum nedeniyle kahroldum ve 1999 yılında yaşamını yitiren merhum Barış Manço’nun; “Domates, biber, patlıcan” şarkı sözlerini anımsadım. 200’den fazla bestesi ile 12 altın ve bir platin albüm kazanan merhumun söz konusu şarkı sözlerinin nakarat bölümünde; “Domates biber patlıcan, Domates biber patlıcan, Bir anda bütün dünyam karardı, Bu sesle sokaklar yankılandı, Domates biber patlıcan” deniliyor ve eğer bu değerli sanatçımız yaşıyor olsaydı, herhalde “Patates, Soğan; Domates” diye bir başka beste yapardı diye geçirdim içimden…

Geçmiş yıllarda “Yaz fakirin babasıdır” görüşünü seslendiren Siirt’li büyüklerimiz: “Kış mevsiminde bile Domatesi daha ucuza yiyorduk… Bir zamanlar üretilmiş olan Patatesin fazlası dökülmesin diye pastanelere Patates Böreği yapma çağrısı yapıldığı unutulmuş değildir… Ya soğan için ne demeli bilemiyoruz… Huzurlu ve mutlu olursak sadece Ekmek, Soğan yesek bile üzülmeyiz sözleriyle dile getirilen duygular da yok oldu. Patates ve Soğan fiyatlarındaki artışın nedenini detaylı açıklamalar yapılmadığından bilemiyoruz. Anladığımız kadarı ile bu iki ihtiyaç kaleminin de başka ülkelerden ithaline izin verilmiş olacak… Yani başka ülkelere Soğan, Patates ihraç etmemiz gerekirken ithal etme noktasına gelmiş bulunuyoruz. Bu ihtiyaç kalemlerini ithal edecek olmamız çok düşündürücü ve esef verici bir durumdur. Bir zamanlar tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli sayılı ülkelerinden biri olan ülkemizin tarım politikaları sonucu içine düştüğü durumun vahameti göz önündedir. Soğan ve Patatesi başka ülkelerden ithal etmek mecburiyetinde kalmamız aslında bir skandaldır ve hiçbir söylem bu gerçeği değiştiremez…” demektedirler.

Piyasada aşırı fiyat yükselişinin yaşandığı ihtiyaç kalemleri sadece Patates ve Soğan değildir. İğneden ipliğe her şeye zam gelmiştir ve çok fahiş olan zam oranı yüzünden milyonlarca insanımızın satın alma güçleri adeta sıfırlamıştır. Pazar günü yapılacak olan çok önemli seçimlerden söz etmek yerine Patates, Soğan ve Domates’i konuşuyor olmak, tarım ülkesi sıfatımıza tam anlamı ile son vermiştir ve bu gerçek için hiçbir haklı gerekçe göstermek söz konusu olamaz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.