REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PAYLARIMIZ NE OLACAK?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PAYLARIMIZ NE OLACAK?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
28 Aralık 2017 - 13:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TBMM’den geçen 2018 yılı bütçesinden kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sundukları ve kabul gören hizmet programları için öngörülen ödenek miktarı, sanırım bir müddet sonra gün ışığına kavuşacaktır. İlimizin önemli beklentileri vardır ve bu beklentiler içinde öncelik taşıyanı, ulaşım alanındaki beklentidir.

Siirt’in çıkmaz sokak konumundan çıkması için yapımı yaklaşık 30 yıldır devam eden Siirt-Eruh yolu ile  yolun Eruh ilçemizden Şırnak ilimize uzanan bölümünün de bitirilmesidir. Bir diğer önemli ulaşım ağımız; yılı içinde ayrılan ödeneği yok denecek düzeyde bırakılan Siirt-Pervari-Van-Çatan yoludur ve 2018 yılında bu ulaşım ağına ayrılan ödeneğin ne olacağı merak edilmektedir. Birkaç ay sonra kapalı durumda olan havaalanımızın tekrardan hizmete başlayacak duruma gelmesi, 60 yıldan beri Kurtalan ilçemize uzatıldıktan sonra yerinde sayan demiryolunun Siirt il merkezine, buradan gereken noktalara ulaştırılmasına yönelik start verildiği belirtilen çalışmanın 2018 yılında nasıl seyredeceği de, hemşerilerimizin bir başka merakını teşkil etmektedir.

Koyu işsizliğin hüküm sürdüğü ilimizde işsiz vatandaşlar, kendilerine ekmek kapısı aralayacak tesislerin ne zaman kurulacağını da hasrete bekliyorlar. İlgililerimizin “Yatırım yapacak olanları başımızın üstünde taşırız..” ifadeleriyle yaptıkları çağrılara rağmen yıllardır yapımı tamamlanan Organize Sanayi Bölgesindeki parsellerin çoğu, halen boştur. Doğu ve Güneydoğu illerini kalkındırmak gayesiyle aylar önce Diyarbakır’da müjde olarak dillendirilen ve 2017 yılından itibaren hayata geçirileceği ifade edilen Cazibe Merkezleri uygulaması da 2018 yılına sarkmış bulunmaktadır. 2018 yılı bütçesinden reel sektöre sağlanacak destekler 37 Milyar TL olarak açıklanırken,  Cazibe Merkezleri için bu rakamdan ayrılan payın 2 Milyar T olduğuna vurgu yapıldığı gözlemlendi. Sözü edilen 2 milyar TL’den ilimizin bir pay alıp-almayacağını da bilmiyoruz.

Cazibe Merkezleri ilimizin de aralarında bulunduğu Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ilimizi kapsamaktadır ve Diyarbakır’da bu merkezlerle ilgili olarak yapılan açıklamada “23 il’e 4 yılda 140 Milyar teşvik verilecek” ifadesinin dile getirildiğini duyan bazı hemşerilerimiz, “2018 yılında ayrılan rakam 2 Milyar TL olarak belirtildiğine göre, 4 yılda 140 Milyar hedefinden çok uzak kalınacağı anlaşılıyor…” değerlendirmesinde bulunurlarken, Siirt’in bu rakamdan hangi ölçülerde istifade edeceğini de düşünmeden edemediklerini vurguluyorlar.

Kurum ve kuruluşlarımızın sundukları hizmet programları için 2018 yılında tahsis edilecek ödeneğin ne olacağının merak edildiğini gözlemlerken, 2017 yılında gönderilmiş olan hizmet ödeneklerinin kullanımında dile getirilen gecikmeleri anımsadım. İnşallah; “Siirt’in ihtiyacı yok” diye düşünülmemiştir derken, paylarımızın ne olacağını, hemşerilerim gibi merak ettiğimi belirtmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.