Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

PAYLAŞMAYI BİLMEK LÂZIM!

Acıyı da, tatlıyı da; iyiyi de, kötüyü de paylaşmayı bilmek lâzım. Toplumlar, paylaşmayı bildikleri oranda mutlu ve müreffeh olurlar. (Sevgiler, paylaşıldıkça büyür; acılar, paylaşıldıkça azalır) özdeyişini unutmayalım. Bencil değil, paylaşımcı bir toplum olalım. (RABBENA, HEP BANA!) anlayışında olmayalım!

Bugün böyle bir konuyu kaleme almamın sebebi, KORONAVİRÜS SALGINI ile birlikte yaşanan durumdur. Parası olan vatandaşlar marketlere, bakkallara yığılmakta, KITLIKTA KALMIŞLER GİBİ ADETA SALDIRMAKTADIRLAR. Yıllarca raflarda dolu-dolu olan ve kimselerin pek rağbet etmedikleri gıda ve temizlik maddeleri adeta yağmalanmaktadır! Sanki ülkede 2-3 yıl sürecek bir kıtlık yaşanacak gibi evlerine stok yapanlar yanında, stoklama işini karaborsa amaçlı olarak yapanların bulundukları da söyleniyor. Bence, bu ikisinin de birbirinden pek farkları yok. Ha bencilliğini ön plana çıkararak evine stok yapmışsın, ha kâr amaçlı. İkisinin de ucu fakirlere dokunan bir durum. Hani (İKİ UCU BOKLU DEĞNEK) deyiminde olduğu gibi, bu her iki durum da aynı kapıya çıkar.

İnsan olan insan, hemcinsini düşünen insandır. Hatta sadece insanları değil, bütün canlıları düşünmek durumundadır. Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hadis-i şeriflerinde mealen: “Yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin” buyurdukları belirtilir.

Şimdi, KORONAVİRÜS SALGINI var diyerek marketlere saldıranlar ve adeta yağmalar gibi evlerine veya karaborsa niyetiyle stoklamağa kalkışanlar var ya, işte MERHAMETSİZLER sınıfına dahil olanlar ve sonuç itibarıyla YÜCE ALLAH’IN GAZABINA UĞRAYACAKLAR DA ONLARDIR!

Siz, siz olun da, hangi amaçla olursa olsun, ihtiyaç fazlası gıda ve benzeri zaruri madde stoku yapmayın. Fakirleri, işsiz vatandaşları düşünün, paylaşmayı bilin. Toplumların birlikteliği ve selameti paylaşmayı bilmeye bağlıdır. Bir toplumda insanlar acıyı da sevinci de ne kadar paylaşmayı bilseler, o derece mutlu, mesut ve müreffeh olurlar. Paylaşmayı bilmeyen toplumlar arasında kin, nefret, haset olur. İnsanlar birbirlerine düşman gözüyle bakmağa başlarlar.

Sözün özü toplumumuzun birlik, beraberlik ve bütünlüğünü korumak açısından PAYLAŞMAYI BİLELİM. SEVİNÇTE, TASADA, KIVANÇTA BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLALIM. (RABBENA, HEP BANA) MANTIĞIYLA HAREKET ETMEYELİM! ALLAH NAMINA VERELİM, ALLAH NAMINA ALALIM, ALLAH NAMINA BAŞLAYALIM, ALLAH NAMINA İŞLEYELİM!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER