REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ADANA LEZZET FESTİVALİ VE SİİRT LEZZETLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ADANA LEZZET FESTİVALİ VE SİİRT LEZZETLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
16 views
13 Ekim 2018 - 11:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bugünlerde ulusal medyada sık-sık Adana’dan söz ediliyor. Adanalılar yemeklerini  “Lezzet Festivali” adı altında bütün ülkeye tanıtıyorlar. Ama yerinde bir kararla tanıtımı İstanbul, Ankara veya bir başka ilde yapmıyorlar. Kendi memleketlerinde yani Adana’da gerçekleştiriyorlar. Hem yemeklerinin tanıtımını hem de illerinin tanıtımını sağlıyorlar.

Biz bunun yerine her zaman olduğu gibi başka yerlerde tabiri caizse gurbet ellerde tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Adana’ya çok sayıda siyasetçi bürokrat ve sanatçı akını oldu. Her biri ayrı görüş belirterek Adana’nın güzelliklerini anlattılar. Adana’nın ülkemizin orta yerinde olması bir avantaj, bizim de kullanmayı bildiğimiz zaman ortaya koyabileceğimiz birçok avantajlarımız var. Bunların başında tarihi ve kültürel zenginliklerimiz ile bakir  doğamız bulunuyor.

Bunun yanı sıra haberlerden izleyebildiğim kadarıyla Adana’nın lezzetleri sayı olarak bizim lezzetlerimizden çok daha az. Bizim tamamen kendimize özgü  onlarca yemeğimiz var. Başta perde pilav ve kitel olmak üzere. Bunun yanı sıra  başka yörelerdeki pişirme yöntemlerinden çok daha farklı yaptığımız yüze yakın yemeğimizde keşfedilmeyi bekliyor.

Bizim yemeklerimizin tanıtımı ve son yıllarda turizm dalları arasında oldukça popüler olan gastronomi turizminden hak ettiğimiz payı alabilmemiz için alacağımız yol çok uzun.  Geçen yıl turizmci hemşerimiz Alican Aksu’nun gayretleri ile İstanbul’da gerçekleştirilen etkinliğe benzeri etkinlikleri, Siirt’te yani o yemeklerin doğdukları yerde yapmamız gerekiyor.

Bunu yapabilmemizi sağlayacak zengin bir mutfağımız var. Ülkemizin mutfaklarıyla ünlenmiş Hatay ve Gaziantep gibi illerinin mutfağından geri kalır bir tarafımız yok. Yeter ki bizler, öncelikle sahip olduğumuz değerleri bilelim. İkinci olarak, her birimizi bir tarafa çekiştirmeden el birliğiyle hareket edebilelim. İnanın bu iki noktaya önem verdiğimiz  ve gereğini yaptığımız zaman ilimizin de yemeklerimizin de tanıtımını çok güzel bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz.

Bu sayede bir başka yarar da sağlamış olacağız. Çünkü yemeklerimizin birçoğu bugün unutulmaya yüz tutmuş durumda. Bu tanıtımlar sayesinde onların gelecek nesillere aktarılmasını da sağlamış olacağız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.