REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PERŞEMBENİN GELİŞİ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PERŞEMBENİN GELİŞİ…
3-Yusuf Salih ARITÜRK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
13 Mart 2018 - 13:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siyasi partilerin seçim ittifakına yönelik düzenlemeyi içeren; “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, bu sabah  TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada AKP ve MHP’lilerin oyları ile kabul edildi.

Atasözlerimizden biri; “Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan bellidir” diye günümüze intikal etmiştir ve bu  söylem, bir işin veya herhangi bir konunun nasıl sonuçlanacağının önceden bilinmesi anlamına gelmektedir. Kısaca “Seçim ittifakı” denilen değişikliği gerçekleştirmek için AKP ve MHP tarafından hazırlanan yasanın, her iki siyasi partinin oyları ile TBMM’de kabul edileceği biliniyordu ve bunun içindir ki, muhalefetin bugün kabul edilen yasa teklifi için “Oldu bittiye getirildi” ve benzer ifadelerle eleştiri yapması, bir anlam taşımaz sanırım. Zira, yasa değişikliğini içeren 26 madde üzerinde  birkaç gün görüşme yapılsaydı da değişen bir şey olmayacak ve sonuçta yine AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edilmiş olacaktı.

Siyasi partilerin seçimleri her şeyin üstünde önemsedikleri görüşünü paylaştıkları gözlemlenen halkımız “Seçimlere verilen önemin onda biri vatandaşlarımızın beklentilerine hasredilmiş olsaydı, bugünkü sıkıntıların onda biri ülke gündeminde olmazdı..” derlerken, erkene alınmadıkları taktirde 2019 yılında gerçekleştirilecek olan önemli seçimler nedeniyle siyasilerin söylemlerini de dikkatle dinledikleri ve bir araya geldikleri yerlerde değerlendirmelerde bulundukları  gözlemleniyor.

Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında gereken mevzuat değişikliklerinin yapılmamasının, hür iradenin tam anlamı ile yansımayacağı anlamına geldiğinden de söz eden vatandaşlar; “Bazı ülkelerde seçim barajı yok ve bazılarında ise seçim barajı %3-4 olarak belirlenmiş, böylelikle her görüşün temsil edilmesine imkan tanınmıştır. Bizlerde ise %10 olan seçim barajına dokunulmadı ve daha önemlisi, milletvekili genel seçimlerinde, adayların genel merkez tarafından belirlenmesi keyfiyetine malum bir ölçü getirilmedi…” diyorlar.

“Seçim ittifakı” yasasının kabul edilmesiyle birlikte, siyasi hareketliliğin daha da tırmanacağını söylemek için kahin olmak gerekmiyor. Zaten çok önemli bir süreçten geçiyor olmamıza rağmen, seçim çalışmaları için günlerden beri kollar sıvanmış bulunmaktadır ve artık sıra siyasi partilerin seçmeni ikna etmesine gelmiştir. Tüm siyasiler şunu unutmalılar ki, seçmenin çoğunu ikna edenler istedikleri sonucu elde edebileceklerdir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.