REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PETROL  KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PETROL  KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLER
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
04 Kasım 2017 - 13:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Petrol zenginliği konusunda farklı görüşler vardır ve bu görüşlerden biri; “Güneydoğu Bölgemize komşu ülkelerde zengin petrol yatakları varken, niçin burada da aynı zenginlik kucaklanmıyor” sözleri ile ifade edilirken bir diğer görüş; “Komşu ülkelerde zengin petrol yatakları olması, o ülkelere yakın yörelerde mutlaka benzer bir zenginliğin olması gerektiği anlamına gelmez..” diye ifade edilmektedir.

Dünyanın en önemi ihtiyaç kalemi olan petrol konusunda çok yönlü entrikalar döndüğü, petrol  arama sondajları maliyetinin çok yüksek olduğunu sanırım artık bilmeyen yoktur. Bu zenginlik için ülkelerin bile işgal edildiği gerçeği, sözünü ettiğim entrikaların çok net göstergesidir. Petrol bulunan ülkelerin halkını demokrasiye kavuşturma masalı altında gerçekleştirilen işgallerin sebebiyet verdiği ölümler, işgalcilerin umurunda değildir ve halen de umursanmamaktadır.

Türkiye’mizde yıllar önce geniş petrol aramalarının yapılmış olduğunu gözler önüne seren haritadan haberimiz olduğu için, bizlerdeki petrol üretiminin çok az oranda gerçekleşmesi, haklı olarak zihinlerde bir takım acabaların yerleşmesine yol açıyor. Önemli zenginliğe yönelik olarak çok yönlü entrikalar döndüğü gün ışığında olduğundan, petrol için ülkeleri işgal eden emperyal güçlerin, önemli zenginliğe kavuşma olasılığı bulunan ülkeler üzerinde de çok yönlü entrikalara başvurabileceğini düşünmeden edemiyor ve böyle düşünenlere de hak veriyorum.

Petrol aramaları yapılırken, halkımıza umut pompalayan açıklamalar sonrasında, umutlandıran sözlerin havada kalmalarına gelince; üzüyor ve düşündürüyor. Bundan aylar önce ilimiz Eruh ilçesine 5 km. mesafede gerçekleştirilen petrol arama sondajlarında çok yüksek graviteli petrole rastlandığı ifade edilmesine rağmen, bu konuda daha sonra hiçbir açıklama yapılmadı ve bunu anımsayan hemşerilerimiz: “Petrol aramalarının sonucu her türlü araştırma yapıldıktan sonra açıklanmalıdır…” diyerek önemli bir noktaya değiniyorlar.

Petrol zenginliğine yönelik olası entrikalardan söz etmişken, ülkemizdeki petrol üretiminin tamamına yakınının Güneydoğu bölgesinden elde edildiği gerçeğini anımsadığımdan; “Varlık içinde yokluk…” ifadesinin boşuna söylenmediğini de düşünmeden edemedim. Petrol zenginliğini kucaklamakta olan Güneydoğu Anadolu Bölgesini kalkınmış diğer yöreler düzeyine ulaştırmak için seferber edildiği belirtilen gayretler, bölgenin ihmal edildiği gerçeğini yansıtıyor ve bu gerçek çok üzücüdür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.