REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PETROL SAVURGANLIĞI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PETROL SAVURGANLIĞI
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
16 views
02 Ekim 2018 - 13:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde her alanda savurganlıklar vardır ve bu savurganlıklardan önemli olan biri, petrol ürünlerinde yaşanmaktadır. Ülkemizi çevreleyen komşu ülkelerdeki zengin petrol yataklarına rağmen, bizlerde de aynı zenginliğe ulaşılmamasına yönelik değişik değerlendirmeler yapılıyor ve bu değerlendirmelerden önem taşıyanı; petrol arama sondajlarının yüksek maliyet gerektirdiğinden aramalara yeterince yer verilmediği, dünyadaki petrol savaşlarından kaynaklanan durumların söz konusu olabileceğidir.

2. Abdülhamit zamanında Türk ve Alman mühendisler tarafından gerçekleştirilen ilk petrol aramaları esnasında Türkiye-Irak sınırları içerisinde çok miktarda petrol bulunabileceğine yönelik bir harita hazırlanmış ise de çalışmalar devam ettirilememiş ve 1933 yılında kurulan Petrol Arama ve İşletme Dairesi 1935 yılı itibarıyla Maden Tetkik Arama Enstitüsüne bağlı olarak faaliyet göstermiş ve bu faaliyet 1954 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kurulana kadar devam etmişti.

Rantabl olarak ilk petrol kuyusu Batman’ın Raman dağında bulunduktan sonra bölgemizde petrol zenginliğine ulaşılacağı umutları yeşerdiyse de daha sonra yapılan aramaların çoğundan olumlu sonuç alınmadığından ülkemiz petrol ihtiyacının sadece %9’unu karşılamakta, diğer petrol ürünleri petrol üreten ülkelerden ithal edilmektedir. Yılda 16-18 milyon varil petrol üretimine karşın 173-180 milyon varil petrol ürünleri tüketiyor olmamız, ithal edilen ihtiyaç kalemlerinden en yüksek ödeme bu ihtiyaç kalemine yapılıyor ve buna rağmen, petrol savurganlığını önlemeye yönelik hiçbir önlem alınmamaktadır.

Resmi arabalarda tüketilen petrolün yanı sıra vatandaşlar olarak da araç sahipleri; “Petrol ürünlerinin büyük bölümü ithal ediliyor. Onun için mümkün mertebe keyfi yere petrol tüketmeyelim!..” demiyoruz. Geçmiş yıllarda bazı yabancı petrol firmalarınca yapılan petrol arama sondajlarında ulaşılan petrol olmuşsa da “Rantabl değildir” denilerekten o alanlar betonlandığından, bunun “kasıtlı” olduğu görüşünü taşıyanlar vardır ve bu görüş halen değişmemiştir. Petrol için ülkelerin bile işgal edildiği gerçeğine bakıldığında bu görüşlere katılmamak mümkün değildir derken, hiç olmazsa çok büyük bölümünü başka ülkelerden ithal ettiğimiz bu ihtiyaç kalemini keyfi yere kullanmama noktasını önemseyelim ki, ithalatı daha düşük düzeyde kalsın. Bir petrol kuyusu açma maliyetinin yaklaşık 2 milyon doları bulduğu ifade edildiğine göre, en azından şimdilik savurganlığından vazgeçme noktasında duyarlı olalım. Bunu belirtirken, daha önce yabancı firmaların petrol arama sondajları yaptıkları yörelerin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğine de ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.