REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PETROLDEN ÇOK DAHA KIYMETLİ OLACAKLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PETROLDEN ÇOK DAHA KIYMETLİ OLACAKLAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
19 Aralık 2017 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarımsal ürünlerin yakın bir gelecekte petrol ürünlerinden daha kıymetli olacakları belirtirken, tarım sektöründe sahip olduğumuz everişli potansiyele sahip çıkamadığımız gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yıllar önceki elverişsiz koşullarda bile tarımımız sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli sayılı ülkelerinden biri konumunda bulunan ülkemiz, daha sonra takip edilen yanlış tarım politikaları yüzünden bu sıfatını kaybetmiş ve bilindiği gibi günümüzde başka ülkelerden Buğday’ı bile ithal etmek durumunda bırakılmıştır.

“Ekilmeyen bir karış arazi kalmayacak…” denilmesine rağmen, ekilen arazi alanlarının her geçen gün azalmakta olduğu, tarım sektöründe uğraş verenlerin ifadeleriyle gün ışığına kavuşmakta ve seslendirilen bu olumsuzluk, üzüntü uyandırmaktadır. Çiftçi vatandaşlar, yükselen maliyetler yüzünden meslekten soğumaya başladıklarını ve bu nedenle bazılarının tarımda uğraş vermekten vazgeçtiklerini belirtirlerken; “Tarıma yönelik bazı desteklemeler var ama, yapılan desteklemelere rağmen yine de iki yakamızı bir araya getiremiyoruz. Daha çok üretmek ve üretileni ihraç edebilmemiz için alınması gereken önlem, maliyetleri mümkün mertebe aşağılara çekerek başka ülkelerdeki tarımda uğraşanlarla rekabet edecek konuma taşınmamız gerekmektedir. Aksi halde, geniş tarım alanlarına sahip olanlar, bu sektörde uğraş vermekten vazgeçeceklerdir. Bir zamanlar taşlı alanlar taşlardan temizlettirilerek tarım alanlarına dönüştürülürken, bu çalışmanın şimdilerde önemsenmiyor olması, izlenilen tarım politikası açısından üzücüdür…” diyorlar.

Dünyamızda artan nüfusa paralel olarak tarımsal ürünlere duyulan ihtiyaç da büyümektedir ve bu nedenle tarımdan elde edilen ürünlerin petrol ürünlerinden daha çok değerleneceğini dile getiren söylemlerin yabana atılmaması gerekir. Elverişli olan tarım potansiyelimizi gerektiği şekilde değerlendiremediğimiz taktirde başka alanlardaki üretimlerde başarılı olabileceğimizden söz edilemez.

Tarım sektörümüzdeki elverişlilik aynı zamanda hayvancılık sektörünü de elverişli kılacağından, bu önemli potansiyeli akan yıllar içinde çok daha elverişli konuma taşımamak, sektör çalışanlarını sıkıntıya soktuğu gibi, ülke ekonomisine de tahminlerin üstünde zararlar tevlit etmiştir. Şayet sahip olduğumuz potansiyeli hak ettiği yerlere ulaştırmış olsaydık, başka ülkelerden tarım ürünleri ithal etmek mecburiyetinde kalmaz, ihraç ettiğimiz tarım ürünleri sayesinde ekonomiye küçümsenmeyecek kazançlar sağlayabilirdik. Unutulmamalı ki, lafla peynir gemisi yürütülemez. “Tarıma destek veriyoruz..” ifadeleri arzulanan sonucu vermediğine göre, ciddi bir desteğe ihtiyaç olduğu gerçeğinin artık görülmesi gerektiğine dikkat çekiyor ve yakın bir gelecekte tarım ürünlerinin Petrol ürünlerinden daha değerli olacaklarının bilinmesinde yarar var hatırlatmasında bunuyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.