REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PİYASALARA BUNCA DÖVİZİ KİM VEYA KİMLER SÜRDÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARA BUNCA DÖVİZİ KİM VEYA KİMLER SÜRDÜ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
9 views
20 Nisan 2018 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de, bazı işlerin ters gittiği muhakkak. Erken seçim kararı alınınca döviz ve altın fiyatlarının normalde yükselmesi beklenirken, düşüş yaşanması elbette şaşırtıcı oldu. Yorumculara göre, bu durum gerçeklere ve eşyanın doğasına aykırı. Yine yorumculara göre, erken seçim kararının, millet tarafından benimsendiği intibaını uyandırmak için, bazı gizli eller tarafından piyasaya bol miktarda döviz ve altın arzı yapıldı. Arz ve talep dengesi bu suretle değişince, döviz ve altın fiyatları da düşmüş gibi görünmekte!

Peki, piyasayı etkileyecek ölçüde döviz ve altın kimlerde var, ya da kimlerde olabilir. Piyasaya döviz ve altın süren para babaları kimler. Elbette, bizim gibi çulsuzlar değillerdir. Kendilerine sağlanan rantlarla ve ihalelerle köşeyi dönenler, bunlar. Öyle ki, bu çevrelerin piyasaya bavul-bavul döviz sürebildikleri söyleniyor. Hem, bundan hiç bir kayıpları olacak da değildir.

Bakınız, 2 Nisan 2018 günü yani bundan 20 gün önce İstanbul serbest piyasada  dolar 3,9620 liradan, avro 4,8820 liradan satılmaktaydı. 21 Nisan 2018 günü sözde düşmüş olan dolar 4.0442 TL, Euro ise 4.9931 TL’dir. Yani 20 gün öncesine göre bile döviz sahipleri yine kârlı bir durumdalar. Şimdilerde kârdan ufak bir kayıpları olmuş gibiler, işin gerçeği budur. Bu para babalarına bir yerlerden (kasalarınızdaki dövizleri piyasaya sürün) diye emir gelmiş, kendilerine bunca servet kazandıranları mı kıracaklar. Bir ara Katar’dan bile bavul-bavul döviz geldiği ve piyasaya sürüldüğü söylentileri vardı.

Anlayacağınız, (Aman, döviz almayın, kurlar düşmeğe başladı, elinizde patlar) diyerek milleti yönlendirenler, el altından dövizleri toplayarak, servetlerine servet katarlarken, bu arada olan küçük birikimleri olan vatandaşlara olmakta, kabak onların başına patlamaktadır.

Keşke, dövizdeki düşüşün gerçek olduğuna inansak ve sevinsek. Ama göreceksiniz ki, 24 Haziran seçimleri sonrasında döviz fiyatları öyle bir fırlayacak ki, akıllar şaşacak. Maliyeden anlamayan biri olarak ve sadece içimdeki hislere dayanarak diyorum ki, küçük çapta döviz sahipleri, siz siz solun da, sakın ha sakın oyuna gelmeyin, (Döviz düşmeye başladı) endişesine kapılarak birikimlerinizi bozdurmayın. Döviz fiyatlarında asıl kıyamet, seçimler sonrasında kopacaktır, buna göre hareket ediniz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.