Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

PKK’NIN İLK SİVİL KATLİAMI (20 HAZİRAN 1987)

PKK ilk sivil katliamını 20 Haziran 1987’de Mardin’in Ömerli İlçesi Pınarcık Mahallesi’nde gerçekleştirmişti. PKK’lı teröristler 16’sı çocuk, 8’i kadın 30 kişiyi hunharca katledilmişlerdi. Bu katliam, PKK’nın ilk sivil katliamıydı. Bu katliamı günümüze kadar sayısız katliamlar izledi.

Gazetemizin arşivlerinden hunharca  katliamların gerçekleştiği yöreleri tarihleriyle anımsadım. (Hafız-i beşer nisyan ile maluldür) deyiminden yola çıkarak, anımsatmak istedim. İşte, PKK’nın o günden, bugüne dek gerçekleştirdiği hunharca katliamlardan bazıları:

Siirt’in Eruh ilçesi Milan mezrasını 18 Ağustos 1987’de basan terör örgütü 3 günlük Bahar Narin ve 6 günlük Zeynep Beştaş bebeklerin arasında bulunduğu 16’sı çocuk 27 kişiyi katletti. 10 Haziran 1990’da terör örgütü PKK’nın 50 teröristi, Şırnak’ın Çevrimli köyüne saldırdı.

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Çevrimli köyüne 11 Haziran 1990’da gerçekleştirilen saldırıda 12’si çocuk, 7’si kadın toplam 27 insan katledildi.

11 Haziran 1992’de Bitlis-Tatvan yolunda bir minibüsü durduran PKK 13 sivil vatandaşı kurşuna dizdi.

24 Mayıs 1993’te yol kesen PKK’lılar silahsız 33 askeri şehit etti.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993’te gerçekleştirilen saldırıda 33 insan kurşuna dizilerek köy ateşe verildi.

18 Temmuz 1993’te Bahçesaray’ın Sündüs yaylasına saldıran PKK 14’ü çocuk, 24 kişiyi katletti.

Siirt’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 4 Ekim 1993’te teröristlerce çoğu çocuk ve kadın 37 şehit edildi.

Baykan ilçesine bağlı Derince köyünde 21 Ekim 1993 tarihinde terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırıda 14‘ü çocuk, 8’i kadın toplam 22 sivil şehit edildi.

Siirt Merkez ilçeye bağlı Bayraktepe köyünde 17 Kasım 1994’te PKK tarafından biri bebek, 2’si çocuk, 2’si kadın 11 kişi kurşuna dizilerek şehit edildi.

PKK terör örgütü 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında sık sık gerçekleştirdiği köy baskınlarına 1990’larda şehir merkezlerinde gerçekleştirdiği bombalı saldırıları da ekledi. Bu, örgütün halen terk etmediği bir saldırı türüdür. 1990’larda turistik bölgeler ve şehir merkezlerinde çokça gerçekleştirilen bu eylem türünün son yıllarda öne çıkan örnekleri olarak aşağıdaki olaylar sıralanabilir:

22 Mayıs 2007’de Ankara’nın Anafartalar Çarşısı’nda gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında 9 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

27 Temmuz 2008’de İstanbul Güngören’de araç trafiğine kapalı Menderes Caddesi’nde PKK’nın bıraktığı 2 bombanın 10 dakika arayla patlaması sonucu 5’i çocuk 18 kişi hayatını kaybederken 154 kişi yaralandı.

Siirt’te 20 Eylül 2011 tarihinde Siirt Polis Meslek Yüksek Okulu yolu üzerinde içinde bulundukları taksiye hunharca gerçekleştirilen hain saldırıda Zeynep Evin, Nergis Evin, Kevser Çekin ve Nurcan Olgaç adlı genç kızlar yaşamlarını yitirdi.

6-7 Ekim 2014’te Aynularab (Kobani) bahanesiyle gerçekleştirdiği şiddet olaylarında 2 polis şehit oldu, 35 kişi yaşamını yitirdi.

13 Mart 2016’da Ankara Güvenpark yakınlarında PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda 36 kişi hayatını kaybetti.

10 Aralık 2016’da terör örgütü Beşiktaş kulübünün stadyumu yakınında 2 canlı bombanın birlikte

gerçekleştirdiği saldırıda 39 emniyet personeli ve 7 sivil vatandaş şehit olurken 166 kişi yaraladı.

Köy baskınlarında korucu köylerini veya örgütün siyasi uzantısına destek vermeyen köyleri hedef seçen PKK, kırsalda mayın ve EYP patlatarak, metropol saldırılarında canlı bomba kullanarak toplumu terörize etmeyi amaçlamakta ve kimliği, siyasi görüşü fark etmeksizin olabilecek en fazla cana kastedebileceği, böylelikle toplumu terörize edebileceği noktaları tercih etmektedir.

PKK’nın hedef aldığı siviller içinde öne çıkan bir grup da mülki amir, öğretmen ve imam gibi devlet görevlileri ile yol ve orman işçileri olagelmiştir. Mardin Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ü 10 Kasım 2016’da gerçekleştirdiği bir bombalı saldırıda şehit eden PKK 1980’lerden bugüne 200’e yakın yol ve orman işçisi, din görevlisi ve öğretmeni şehit etmiştir. En son 2017’de 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ı Batman’da uzun namlulu silahla, 23 yaşındaki sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz’ı ise önce alıkoyup sonra infaz etmek suretiyle şehit eden örgüt son üç yıl içinde bu tür saldırılar gerçekleştirmekte zorlanmakta.

PKK’nın gerçekleştirdiği siyasi katliamların bazıları ise şöyledir:

AK Parti Şırnak milletvekili Mehmet Emin Dindar’ın kardeşi Ramazan Dindar, AK Parti Hakkari milletvekili adayı Ahmet Budak, çok sayıda AK Partili ilçe teşkilat başkanı, gençlik kolları başkanı, belediye meclis üyesi, seçim müşahidi ve mahalle muhtarları saldırılarda şehit edilmiştir. Bu cinayetlerin yakın ve çarpıcı örneklerinden biri olarak 24 Haziran 2018 seçimlerinde sandık müşahitliği yapan Mevlit Bengi seçim günü Ağrı Doğubayazıt’ta başına yakın mesafeden ateş edilerek infaz edilmiş ve boynunda bir not ile elektrik direğine bağlanmıştır.

PKK’nın sivillere yönelik saldırıları toplumsal infiale sebep olsa da bu tepkiler dahi kısa süreli kalabilmekte, kimi kurum ve kuruluşlar tarafından gözden kaçırılmaya çalışılmaktadır. Toplumsal infial uyandıran terör eylemlerinin başında tek saldırıda çok sayıda şehit verilen meskun mahallerdeki bombalı saldırılar gibi sarsıcı terör eylemleri gelmektedir. 16 yaşındaki Eren Bülbül ve Yasin Börü, 8 ve 4 yaşlarındaki Ayaz ve Nupelda kardeşler, 11 aylık Bedirhan Karakaya gibi çocuk ve bebeklerin şehit edildiği saldırılar da toplumsal infiale sebep olmaktadır. Ancak bu tarz son derece sarsıcı terör eylemlerinde bile gerek basından gerekse sivil toplum ve siyasi partilerden terör karşıtı ortak söylemi bozucu, PKK’ya hafifletici nedenler üreten yorum ve açıklamalar gelebilmektedir.

Sonuç olarak, PKK bugüne kadar 6 bine yakını sivil, 8 bini güvenlik mensubu olmak üzere 14 bin vatandaşımızı şehit etmiştir.

TAŞLAMA

BAYRAMLARI İÇİMİZ

BURUK KUTLAMAKTAYIZ

NELER OLUYOR NELER

ŞAŞIRIP KALMAKTAYIZ

 

BU ÜLKEYE YENİDEN

BİR ATATÜRK GEREKLİ

HER ASRA MÜHÜR VURAN

BİR KAHRAMAN VAR BELLİ

 

ANALAR NEDEN ARTIK

LİDERLER DOĞURMUYOR

BUNDAN KAHT-I RİCAL VAR

ADAM PEK BULUNMUYOR

 

BU KAHT-I RİCAL YETER

BİR KURTARICI GEREK

ÜMİDİM VARDIR BENİM

BUGÜN YARIN GELECEK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER