REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

PROF.DR. YASİN AKTAY; DÜNYADAKİ KAVGA ALLAH’A KULLUK EDENLERLE KULA KULLUK EDENLER ARASINDADIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PROF.DR. YASİN AKTAY; DÜNYADAKİ KAVGA ALLAH’A KULLUK EDENLERLE KULA KULLUK EDENLER ARASINDADIR
163 views
08 Ekim 2021 - 11:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Prof.Dr.Yasin Aktay, düzenlenen bir etkinlikte söyleşi ve imza gününe katıldı.Siirt’te faaliyet gösteren  Ulak Net Çağrı Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Prof.Dr.Aktay, dünyadaki kavganın Allah’a kulluk etmek isteyenlerle kula kulluk etmek isteyenlerin arasındaki kavga olduğunu söyledi.

Kuran’ı Kerim’de Allah’ın indinde en makbul olanların takva sahibi olanlar olduğunu belirten Prof.Dr.Aktay; “Allah nezdinde en hayırlı olanımız takva sahipleridir. Birinizin beyaz olması, birinizin siyah olması veya Türk ya da Kürt olması değildir. Peygamber Efendimiz bir Arap olmasına rağmen, Arab’ın Aceme,  Acemin de Arab’a üstünlüğü yoktur diyor. Müslüman yalnız Allah’a kulluk eder. Kula kulluk etmede zulümde vardır, sömürü de vardır. Başkasına kulluk etmez. Bu yol haksızlığa karşı çıkma yoludur. Son zamanlarda bazı Müslümanlar,  İslam çok solcu bir dindir demeye başladılar. Marksizmin iddiaları ile çok paralel yönleri vardır diyorlar. İyi de kardeşim Marksizm nereden çıktı? İslam bunları söylediği zaman Marksizm diye bir şey yoktu ki. Marksizme öykünecek bir tarafımız yok“ dedi.

Gezi olaylarına değinen Prof.Dr.Aktay, bu olayları destekleyen zengin işadamlarından örnekler verdi. Gezi hadisesinde en önde Koç vardı. Ağaç kesiliyor diye yapılan protestoların içinde Koç vardı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Sen kurduğun fabrikalarda bir sürü ağaç katletmiş bir insansın. Topu topu 5-10 tane ağacın yerinin değiştirilmesinden ibaret olan bir hadiseye karşı bir çevre bilinci ve duyarlılığı adına bütün ortalığı ayağa kaldırdılar. Kendilerini en devrimciyiz diye niteleyen, ancak bana göre devrimci olmayanlarla birlikte Cem Boyner ; “Biz çapulcuyuz” diye pankart asmıştı. Bu dünyadaki kavga işçi sınıfı ile burjuva sınıfı arasında Türk ile Kürt arasındaki kavga değildir, Arap’la Çerkez arasındaki kavga değildir. Asıl kavga; kula kulluk edenlerle, sadece Allah’a kulluk etmek isteyenler arasındaki kavgadır” dedi.

Söyleşide dinleyicilerin  sorularını cevaplandıran Prof.Dr.Aktay, bir soru üzerine Kaşıkçı cinayetine değindi. Bu konunun daha uzun süre konuşmaya devam edileceğini belirten Prof.Dr.Aktay, Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumunu eleştirdi. Ülkemizdeki mahkemenin bu olaya karışanların ifadeleri alınmadığı için sonuçlandırılamadığını belirtti ve ABD’de bir mahkeme sürecinin gündemde olduğunu söyledi.

Prof.Dr.Aktay, söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı. Ulak Net firması sahibi Ayaz Akkoyun’da yaptığı açıklamada Prof.Dr.Aktay’a teşekkür etti ve benzer söyleşilerin Siirtli yazarlara yönelik olarak sürdürüleceğini belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.