Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

RABİA KALLI’NIN ÖLÜMÜ VE SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRILARI

Gaziantep’te minik Asiye Ateş’in pitbull köpeğinin saldırısına uğramasının ardından Isparta’da sokak köpeğinin saldırısından kaçarken caddeye atladığı sırada bir aracın çarpması sonucu ağır şekilde yaralanan ve tedavi için kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 20 yaşlarındaki üniversite öğrencisi Rabia Kallı olayı bir kez daha sokak köpekleri sorununu gündeme getirdi.

Bu iki olay, her yıl bu kapsamda meydana gelen yüzlerce olaydan, belki de kamuoyunda biraz daha fazla yankı bulan iki tanesi.

Her geçen gün artan bu saldırılar, vatandaşları tedirgin etmenin ötesinde korkutmaya devam ederken, bu korku son bir iki yıldan beri ilimizde de yaşanmaya başladı.

Siirtli vatandaşlar sokak köpeklerinin sayısının her geçen gün artış gösterdiğini belirterek, benzer olumsuz olaylar yaşanmadan gerekli önlemlerin alınmasını istiyorlar.

Gerçekten sorun her geçen zaman diliminde içinden daha çıkılamaz bir hale geliyor.. Köpekler kısırlaştırılmadıkları için, her geçen gün biraz daha çoğalıyorlar ve sayıları çoğaldıkça da beslenme imkanları azalıyor. Bu durum onların biraz daha saldırganlaşmalarına neden oluyor.

Bu gerçeğe bir de bazı çocukların bu köpekleri rahatsız etmeleri ve hatta bazen taşlamaları da eklenince, saldırganlaşmaları kaçınılmaz oluyor.

Bu durum özellikle geceleri sokakların tenhalaştığı saatlerde daha da belirgin bir hale geliyor.. Nitekim ilimizde duyduğumuz köpek saldırılarının önemli bir bölümü gece vakitlerinde gerçekleşmiş.

Bu konuda cami görevlileri ile sabah namazına giden cemaat çok şikayetçi.. Yine o saatlerde işe giden fırıncı ve lokantacılar da bu sorundan duydukları korkuyu dile getiriyorlar.. Hepsi bir dokun bin ah işit konumunda.

Olayın hayatımızı ilgilendiren bu yanının bir de dini yönü bulunuyor. Bilindiği üzere yerli halk şafii mezhebine mensuplar ve bu mezhep içtihadına göre köpekler nefistir.. Özellikle ıslak köpeklere dokunulması büyük bir sorun oluşturuyor.

Kısacası sorun büyüme eğiliminde, ancak henüz imar ve trafik sorunlarımız gibi kangrenleşmemiş bir sorun olup, çözüm yolları tükenmemiş, yeter ki çözmek isteyelim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER