Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

RAMAZAN AYINA GİRERKEN

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayına giriyoruz.. Ramazan ayını yalnızca gün boyu aç ve susuz kaldığımız, geceleri de başta teravih namazları olmak üzere ibadetlerimizi bir tık arttırdığımız bir ay olarak görmemeli ve onu dar bir perspektifte değerlendirmemeliyiz.

Evet, Ramazan ibadet ayıdır  ama aynı zamanda bir muhasebe, empati yapma ve bir yardımlaşma ayıdır.. Bu ay da hepimizin öncelikle hayatını, yaşam tarzını bir kez daha gözden geçirmesi gerekiyor.. Ben neyim? Ne yapıyorum? Neleri eksik bırakıyorum gibi soruları kendisine sorması ve gerçekçi bir şekilde değerlendirmesinde büyük yarar vardır.

Bu değerlendirmenin ortaya çıkarttığı sonuca göre de hatalarından dönmeli ve eksikliklerini gidermelidir.. Bir daha eksik bir şey bırakmamaya kendi kendisine söz vermelidir.. Yani, bir anlamda gerçek bir tövbeyi kendi içinde yapmalıdır.

İkinci bir konu  yardımlaşma ayıdır.. Ancak yardımlaşma yapabilmek için de öncelikle empati yapmak gerekiyor.. Kendimizi yoksulun, garip gurebanın yerine koymamız, onların bu Ramazan ayını hangi zorluklarla geçirdiklerini düşünmemiz gerekir.. Gözlerimizi birkaç dakikalığına kapatıp bunları bir bir hayal edelim.

Bunu gerçekçi bir şekilde yaptığımız takdirde, mutlaka yardımlaşma konusunda daha duyarlı olacağız.. En azından Ramazan ayında imkânları ölçüsünde bir ya da birkaç aileyi sahiplenmiş oluruz.

Özetle, Ramazan ayını yanlıca ibadet yaptığımız bir ay olarak görmemeli, çevremize daha duyarlı olmalıyız.. Ramazanı gerçek bir şekilde idrak edelim.. Bu ayı bir fırsat olarak görelim ve değerlendirelim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER