REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

RAMAZAN HAZIRLIKLARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
RAMAZAN HAZIRLIKLARI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
11 Mayıs 2018 - 13:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

On bir ayın sultanı Ramazan ayını bir kez daha karşılıyoruz. Birçok kesim bu mübarek aya ilişkin hazırlıklarını sürdürüyor. Geçmişte olduğu kadar olmasa da evlerimizde hazırlıklar başladı. Bizler kendimizi Ramazan ayına hazırlıyoruz. Fırıncı, lokantacı  ve esnafı ile artık  bu ayda neredeyse adım başı görmeye alıştığımız çiğköfteci esnafı da hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçmiş yıllarda ise Ramazan ayı hazırlıkları günler öncesinden başlardı. Ramazan’a on beş yirmi gün kala mahallenin çocukları ve henüz gençliğe adım atmış olan gençleri toplanır ve Arife günü yakılacak olan Melede ateşi için çalı çırpı toplama işini kendi aralarında paylaşırlardı. Birkaç çocuk ev-ev dolaşarak o dönemlerde hemen herkesin bağından getirdiği ve genellikle ekmek pişirmede tandırlarda kullandıkları çalı çırpı isterlerdi. Tabi ki bu çalı çırpıları isterken de ailenin en nazlı çocuğuna yönelik çeşitli maniler ve duaları da her bir ağızdan seslendirmeyi de ihmal etmezlerdi. Diğer bir grup çocuk ise akşam ezanına yakın bir saatte mahallenin ana arterleri konumunda olan yollara giderlerdi. Ellerindeki ince sırıklarla yolu kapatır ve artık işlerinden evlerine dönmekte olan vatandaşlardan para isterlerdi. Para verenler için övücü, vermeyenler için ise yerici manileri hep bir ağızdan koro halinde söylerlerdi. Toplanan bu paralar biriktirilir ve onlarla da çalı çırpı alınırdı.

Toplanan ve satın alınan bu çalı çırpılar mahallenin korunaklı bir yerinde saklanırdı. Çünkü  o dönemde mahalleler arasında büyük bir rekabete yol açan en görkemli melede ateşini oluşturabilme uğruna ufak tefek çalı çırpı hırsızlıkları oluyordu ve bu nedenle çalı çırpılar en korunaklı yerde muhafaza altına alınırlardı.

Arife günü ikindi namazından sonra mezarlıklara gidilerek vefat eden yakınlarının ve tüm Müslümanların ruhlarına Kuran’ı Kerimler okunur, dualar edilirdi. Mezarlık dönüşünden itibaren melede ile ilgili hazırlıklar hız kazanırdı. El birliğiyle çalı çırpılar muhafaza edilen yerden alınarak mahallenin meydanına getirilirdi. Daha sonra bir iki büyüğün yardımıyla bu çalı çırpılar kule şeklinde dizilirdi. Amaç en yüksek kuleyi yapmaktı. Kulenin yapımı tamamlandıktan sonra üzerine biraz gazyağı dökülerek tutuşturulurdu. Alevleri gökyüzüne doğru en fazla yükselen mahalle diğer mahallelere fark atardı. Bir anlamda bu yolda galip ilan edilirdi. Çocuklar ve gençler  yatsı ezanına kadar melede’nin bulunduğu alanda kalır, sohbet eder ateşin üzerinden atlarlardı.

Melede ateşinin tarihçesi ve hangi amaçla yakıldığı konusunda kesin bir bilgimiz yok ancak, bu geleneğin iki amaca yönelik olarak ortaya çıktığı tahmin ediliyor.Bunlardan ilki o yıllarda Ramazan’ın gelişi hilalin görülmesi ile kesinleşiyordu. Aynı şekilde günümüzde olduğu iletişim imkanları yoktu. Bu nedenle yakılan ateşlerle çevrede bulunan yerleşim birimlerine Ramazan’ın gelişi haber veriliyordu. İkinci amaçta biraz oyun ve eğlence katarak çocuk ve gençlere Ramazan’ı sevdirmek ve o bilinci yerleştirmekti.

Hepinize iyi Ramazanlar…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.