Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

RAMAZAN-I ŞERİF’İN TÜM GECELERİNDE KADİR GECESİNİ ARAMAK!

Kadir gecesi genelde Ramazan ayının 26’cı gününü 27’inci gününe bağlayan gece kutlansa da, kesin değildir. Kadir Gecesinin hangi gece olduğu konusunda değişik rivayetler vardır. Bu bakımdan Ramazan ayının tüm gecelerini KADİR GECESİ İMİŞ GİBİ İHYA ETMEK GEREKİR. Hadis-i Şeriflerde bu mübarek gecenin Ramazan ayının son on gününün tek olan gecelerinde aranması gerektiğine de işaretler vardır. Kadir Gecesinin içinde bulunduğumuz mübarek ayın son 10 gününün tek olan gecelerinde aranması bizzat Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) buyruklarıdır.

Kadir gecesi, Kur’an-ı Kerim’de önemine işaret edilen kutlu bir zaman dilimidir. Bundan dolayı inkâr edilemez.  Ayet-i Kerime’de mealen şöyle buyurulur:

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla…

Biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik.

Bilir misin nedir Kadir gecesi?

Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar.

O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.

Kadir gecesiyle ilgili çok sayıda hâdis-i şerifler vardır. Biz bunlardan sadece konumuzla ilgili olanının meali alisini sunacağız:

Hazret-i Aişe Validemiz (Hazret-i Resulullah, ‘Kadir gecesini Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerinde arayınız’ buyurdu) demişlerdir.

Bu durumda, hâdis-i şerifte buyrulduğu üzere Kadir gecesini Ramazan-ı Şerifin 21, 23, 25, 27 ve 29’uncu gecelerinde aramak, diğer bir ifadeyle bu gecelerde mümkün mertebe uyanık olmak ve ihya etmek, büyük önem taşır.

Her ne kadar (Her geceyi kadir, her gördüğünü Hızır bil) şeklinde bir deyimimiz varsa da, cumhur-u ulema Kadir gecesinin, Ramazan ayının son on gününün tek olan gecelerinden biri olduğunda ittifak etmişlerdir. Bu geceler içinde de çoğunluğun ittifakı Ramazan ayının 27’nci gecesi olmakla birlikte, son on günün tek olan diğer gecelerini de ihmal etmemek gerekir.

Ramazan-ı Şerif’in 26’ncı gününü, 27’nci gününe bağlayan gece mübarek kandil gecelerinden LEYLE-İ KADİR olarak kutlanması gelenek haline gelmişse de, KADİR GECESİNİN bu gece olduğu kesin değildir.

Kadir Gecesinin yıl içinde gizli olduğu da rivayet edilir. Ancak, büyük bir ihtimalle Ramazan ayının tek olan gecelerinde aranması gerektiği belirtilmiştir. Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED (O’na al ve ashabına salât ve selam olsun) bir hadis-i şeriflerinde “Kadir gecesini Ramazan ayının son on gününün tek olan gecelerinde arayınız” buyurdukları rivayet edilmiştir.

KADİR GECESİ, KUR’AN-I KERİM’İN beyanıyla İÇİNDE KADİR OLMAYAN BİN AYDAN HAYIRLI mübarek bir gecedir.

Büyük Mutasavvıf Yunus Emre bir beyitle mübarek geceyi şöyle tanımlar:

(KADİR GECESİDİR, BİZE BU GECE

KO ERTE OLMASIN, SEHER GEREKMEZ)

***

Hazret-i Mevlana ise (HER GECEYİ KADİR, HER GELENİ HIZIR BİL) buyurmaktadır.

SÖZÜN ÖZÜ, KADİR GECESİNİN YIL İÇİNDE BİLE HANGİ  BİLE GECE OLDUĞU MEÇHULDÜR. YÜCE ALLAH BİZLERİ KAADİR GECESİNİ İHYA EDENLERDEN EYLESİN…  

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER