REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

RECEP Mİ EFDAL, MUHARREM Mİ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
RECEP Mİ EFDAL, MUHARREM Mİ?
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
86 views
21 Haziran 2018 - 14:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Müslüman ülkelerin bazılarında Hicri takvim kullanılır. Aylar, Arapça adlarıyla bilinirler. İslami takvimde ilk ay MUHARREM ayı’dır. Diğer aylar ise Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce olarak sıralanırlar.

Yine İslami inanışlara göre, bu aylardan dördü Haram aylar, diğer bir deyimle hürmete lâyık aylar olarak kabul edilirler. Bu aylar, Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Receb) aylarıdır. Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu için HARAM AYLAR (EŞHURU’L HURUM) olarak tanımlanırlar.

Cahiliye devrinde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, şiir yarışmaları yapılır; Yahudiler, Hıristiyanlar ve puta tapıcılar dinlerini yayarlardı. Eğer bu barış aylarında savaş olursa, yasak çiğnendiği için bu savaşa “Ficâr savaşı” denirdi. Peygamberimiz (s.a.s.)`in yirmi yaşlarında iken, Kureyşlilerle Hevâzin kabilesi arasında yapılan Ficâr savaşlarına katıldığı rivayet edilmektedir. Peygamberimiz (s.a.s.) bu savaşta kimsenin kanını dökmemiş, yalnız atılan okları toplayıp amcalarına vermiştir.

Haram aylar, Arapların Hz. İbrahim`den beri kullandıkları, kameri aylardandır. Yani ayın hareketine göre düzenlenen takvimin aylarındandır. Hicret, İslâm tarihinde bir dönüm noktası olduğu için hicretin yapıldığı ay olan Muharrem ayı Hz. Ömer zamanında takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Böylece hicretin yapıldığı yıl birinci yıl olmak üzere hicri kameri yıl ortaya çıkmıştır.

Kur`an`da haram aylardan Tevbe suresinde bahsedilir:

“Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre Allah`ın katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram (ay)lardır. İşte doğru din budur. O aylar içinde (konulmuş yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve Allah`a ortak koşanlar nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın ve bilin ki Allah (günahlardan) korunanla beraberdir. Haram ayı içinde savaşmak yasaklanmıştı. Bu ayda savaşmak için haram ayını başka bir aya ertelemek, küfürde daha ileri gitmektir. İnkâr edenler onunla saptırılır. O (haram ayını) bir yıl helâl sayarlar, bir yıl haram sayarlar ki, Allahın haram kıldığının sayısını çiğneyip, Allahın haram kıldığını helâl yapsınlar. Yaptıkları işin kötülüğü kendilerine süslü gösterildi Allah kâfirler toplumuna yol göstermez.”

Yine ilk yıllarından itibaren süregelen bir İslam geleneği vardır. Muharrem, Recep, Şaban ve Ramazan aylarında erkek çocukları dünyaya gelen Müslümanlar, çocuklarına genelde doğdukları ayın adını verirlerdi. Ramazan’da doğan çocuğun adına (RAMAZAN), Şaban ayında doğan çocuğa (ŞABAN) Recep ayında doğanına (RECEP) ve Muharrem ayında doğan erkek çocuğa da (MUHARREM) adını vermek, gelenek olmuştur. Bunun için, toplumumuzda Recep, Şaban, Ramazan ve Muharrem adlarına çok sık rastlanır. Bu isimlerle isimlendirilmiş olanların dolayısıyla doğdukları ay da bellidir. Yani kesin olarak diyebiliriz ki, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylarımız arasında bulunan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Arabi aylardan Recep ayında dünyaya gelmiştir. Aynı şekilde yine Cumhurbaşkanı Adayı olan Sayın Muharrem İnce’nin de, yine Arabi aylardan Muharrem ayında doğdukları muhakkaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Recep ve Muharrem aylarının her ikisi de Haram aylardandırlar. Peki, İslam dininde bu aylardan hangisi daha efdal (önemli) bir de onun tahlilini yapmağa çalışalım. Tabii, bunu ayet-i kerimelerin ve hâdis-i şeriflerin ışığında yapmamız gerekir. Yoksa böyle bir tahlili yapmak bizim ne haddimize.

Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olarak kabul edilir. Aşura Günü, Muharrem’in 10. günüdür. Aşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

Yine Peygamber Efendimiz bir hâdis-i şeriflerinde mealen (Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) buyurmuşlardır.

Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure gününde Âdem (a.s.)`in tövbesinin kabul edildiği, Hz. Nuh’un Gemisinin Cudi dağına konduğu, Hz. İbrahim`in ateşten kurtulduğu, Hz. Yakub`un, oğlu Hz. Yusuf`a kavuştuğu kabul edilir.

Recep ayı hakkında da birçok hâdis-i şerifler mevcuttur. Bu ayda duaların kabul edildiği gecelerden REGAİP Kandili vardır.

Sonuç itibarıyla RECEP de MUHARREM de HARAM AYLAR arasında yer alırlar. Bu iki aydan acaba hangisi daha efdal? Bu sorunun cevabına rastlayamadım. Kararı 24 Haziran günü seçmen vatandaşlar vereceklerdir…

MİSBAHÜL MÜNİR FAKİRULLAĞLU KARDEŞİMİN KADİRŞİNASLIĞI…

Gazetemizin dünkü sayısında ikinci sayfada yer alan (MİSBAHÜL MÜNİR FAKİRULLAHOĞLU’NDAN AHMED ARITÜRK’E (ÂBİD) İTHAF) başlığı altında yayınlanan şahsıma yönelik kadirşinaslık örneği yazısı ve şiiri konusunda birkaç satır yazmak ihtiyacını hissettim.

İyi bir Şair ve Yazar olan Kıymetli Kardeşim MİSBAHÜL MÜNİR, soyadından da anlaşılacağı üzere HAZRETİ-İ FAKİRULLAH’IN AHFADLARINDANDIR. Kendisiyle 50 yıla yakın bir tanışıklığımız, TANIŞIKLIKTAN ÖTE DOSTLUĞUMUZ VARDIR. Benimle ilgili şiirini, İTHAFININ mukaddimesinde belirttiği gibi 2006 yıllarında yazmıştır. Gazetede yayınlanması için birkaç defa ricada bulunmuş, ancak, kendi Gazetemde, beni hakketmediğim ölçüde öven bu güzel ve duygulu şiirini yayınlamayı uygun bulmamıştım. Ancak, tekrar ve ısrarla talep etmesi üzerine yanlış anlaşılmaya sebep vermemek açısından çok güzel ve hakketmediğim iltifatlarla yoğrulu ŞİİRİNİ yayınlamak durumu hasıl oldu.

Kıymetli Eğitimci, Şair ve Yazar 50 yıllık DOSTUM, MİSBAHÜL MÜNİR kardeşime, benimle ilgili hüsnüzan dolu şiirinden dolayı teşekkür ederken, Gazetemizin muhterem okuyucularına da  konuyla ilgili böyle bir açıklama yapma gereğini hissettim.

Sevgi ve saygılarımla.

AHMED ARITÜRK

TAŞLAMALAR

KİLOSU BEŞ LİRAYA

OLMUŞ KURU SOĞANIN

YİĞİTLER NASIL MUHTAÇ

OLMASINLAR UTANIN

 

BİR PATATES BİR LİRA

NİMET OLDU MÜBAREK

ZEYTİN ARTIK HAYALDİR

SOFRALARDA YOK BAKIN

 

ALTIN-DÖVİZ FİYATI

BİZLERİ NE IRGALAR

VATANDAŞ EKMEK DAHİ

DOYMAZ OLDU BIRAKIN

 

SARAYLARDA OTURUP

AHKAM KESEN BÜYÜKLER

VATANDAŞLAR NE HALDE

AZ SIKILIP, UTANIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.