REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

REFAHSIZLIK TIRMANIYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REFAHSIZLIK TIRMANIYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
04 Ekim 2017 - 14:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde refahsızlığa yönelik yakınmaların tırmandığı gözlemleniyor ama, bu yakınmaların asgari düzeyde kalmalarını sağlayacak ciddi önlemler için beklenen adımlar atılmış değil ve bu duruma duyulan tepki her geçen gün büyüyor. Milyonlarca işsizimiz, refahsızlığın birinci derecedeki kurbanları olmaya devam ederken, asgari ücretlilerle ücret dengesizliğinin kurbanı olan milyonlar da önemli konuda gerçekçi çözümler üretilmesi gerektiği görüşünü paylaşıyorlar.

İşsizliğin azaltılması için yeni istihdam alanlarına ihtiyaç var ve bu konuda yatırımcılara yapılan çağrılar henüz kulak bulmuş değildir. Asgari ücretliler ile dar gelirli vatandaşlarımıza gelince, ücretlerinde sağlanan artış ellerine geçmeden birkaç misliyle geri alınmaktadır ve sözü edilen vergiler enflasyonun büyümesine sebebiyet verdiğinden, satın alma güçlerini daha da yitirmek durumunda kalıyorlar.

Öncelikli sorunumuzun terör olduğuna değinen bazı vatandaşlarımız, refahsızlığın da önemli bir sorun olduğunu belirtirlerken; “Huzursuzluğun nedenlerinden biri de refahsızlıktır” ifadesini seslendirmektedirler. Ülke sorunlarımızın konuşulduğu mecliste; bölgede yaşanan gelişmeler, terörle yapılan mücadeleye değinilirken bir emekli; “Ülkemizde yaklaşık 12,5 milyon emekli var ve çoğumuz ücret dengesizliğinin kurbanı olmaktayız. Bu dengesizliğin giderileceği, her seçim döneminde dile getiriyor ise de konuya samimiyetle eğilen olmamakta ve haliyle her geçen gün satın alma gücümüz daha da erimektedir. Biz emeklilerin umursanmadığı çok net şekilde gün ışığındadır ve bu umursamazlık, tepkimizin bilenmesine yol açmaktadır. Mağduriyetimizi giderecek ciddi önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekir. Bu beklentinin umursanmaması zihniyetinin devam etmesi durumunda, kimsenin şüphesi olmasın ki günü geldiğinde gereken yapılacaktır. Emekliler mağdurdur ve onları bu mağduriyetten kurtaracak önlemleri almak aslında hiç de zor değildir. Ücretlerde adil paylaşım önemsenirse, bir kaynak arayışına da gerek kalmayacaktır…” dedi ve dinleyenler kendisine hak verdi.

Refahsızlığın boyutlarını aşağılara çekmek için elbette alınabilecek önlemler vardır ve bu önlemlerden biri de hakkaniyetle bağdaşmayan ücret dengesizliğinin giderilmesidir. İşsizliği hızla gidermenin imkansızlığı göz önünde bulundurarak ücretler arasındaki dengesizliği gidermeye ciddi şekilde ağırlık verilmesi halinde, işsizi olan yurttaşlarımız, kısmen de olsa rahatlama imkanı bulacaklardır diyerek, yakınmalara dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.