Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

REGAİP KANDİLİ

Dinimizde mübarek kabul edilen ve halk diliyle (KANDİL GECELERİ) olarak tanımlanan 5 gece bulunmaktadır. Bunlar KAADİR, MEVLİD, REGAİP,  Mİ’RAÇ VE BERAAT KANDİLLERİDİR.

MEVLİD KANDİLİ dışında kalan dört mübarek gece ÜÇ AYLARDA YER ALIRLAR.

Siirtliler olarak çocukluk yıllarımızda, kandil gecelerini dört gözle beklerdik. Çünkü, kandil geceleri için Siirt’e özel SELME, ASİDE adını verdiğimiz tatlılar yapılır, konu-komşulara, akrabalara dağıtılır, ev halkı olarak o güzel tatlılardan yerdik. İkindi namazını müteakip mezarlıklar ziyaret edilir, fakirlere tatlılar dağıtılır, yardımlar yapılırdı. Kandil gecelerinde hemen her evde MEVLİD-İ ŞERİFLER, DELAİLİL HAYRATLAR OKUNURDU. Evet, geçmiş yıllarda, Siirt’in kandil geceleri kutlamaları bir başkaydı. Sırası gelmişken, önümüzdeti Perşembe gününü, Cuma gecesine bağlayacak gece idrak edeceğimiz REGAİP KANDİLİNİ kısaca tanıtalım.

REGAİP KANDİLİ Recep ayının ilk Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece kutlanır.

Her Cuma gecesi kıymetlidir. İki kıymetli gece bir araya gelince, daha da kıymetli olur. YÜCE ALLAH (Celle Celelühü) bu gecede, mümin kullarına, ragibetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua reddedilmez. Bu gecede kılınan namaz, verilen sadaka, gündüzünde tutulan oruca sayısız sevaplar verilir.

Bu geceye özel bir namaz yoktur. Kazası olan, kaza kılar, olmayan sünnet namazlarıyla geceyi ihya eder.

REGAİB gecesini ibadetle geçirmek nafile namaz kılmak, Kur’an-ı kerim okumak, tesbihat yapmak, samimi bir hal ile tövbe ve istiğfar etmek gerekir.

“REGAİP” Arapça kökenli bir kelime olup. “RAĞBET EDİLEN – RAĞBET EDİLMESİ GEREKEN” anlamlarına gelir. Geceye, rağbet etmek nasıl olur diye sual edilecek olursa, İslâmi lügat ile buna  “GECEYİ İHYA ETMEK” de diyebiliriz. Akşam ve Yatsı namazlarından sonra, uyuyup, gecenin bir vaktinde kalkarak abdest alır, en az iki rekat TEHECCÜT NAMAZI KILAR, KUR’AN-I KERİMİN bildiğiniz birkaç süre-i celilesini okursanız, dua ve tefekkür ederseniz, geceyi İHYA ETMİŞ olursunuz.

Recep ayını ve bu ay içinde ilk Cuma gecesi (Perşembe gününü, Cuma gününe bağlayan gece) ihya edilecek olan REGAİP KANDİLİNİN başta okuyucularımız ve Siirtli Hemşerilerimiz olmak üzere, Müslüman Milletimize, bütün İslâm âlemine ve tüm insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini, ÖZELLİKLE FİLİSTİN’DE VE GAZZE’DE ZULÜM ALTINDA İNLEYEN KARDEŞLERİMİZİN KURTULUŞUNA VESİLE OLMASINI YÜCE RABBİMİZDEN NİYAZ EDİYORUZ.

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSİ ŞERİF MEALİ ALİSİ “Recep ayda bulunan ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Çünkü o, meleklerin regaib diye isimlendirdikleri bir gecedir. Kim Recep ayının ilk Perşembe gününü oruç tutar ve o günün, akşamla yatsı arası on iki rekât namaz kılarsa, Allah-u Teâlâ o kimsenin günahlarını bağışlar.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER