REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

RİYAKÂRLIĞIN BU KADARI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
RİYAKÂRLIĞIN BU KADARI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
8 views
17 Haziran 2018 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazeteler, televizyonlar, sosyal medya son  günlerde bir KÖPEK haberiyle çalkalanıyor. Haberin özeti şu: Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bir köpek yavrusu bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde yaralı olarak bulunmuş. Yavru köpek, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak ölmüş. Elbette, nefret edilmesi gereken bir olay. Dinimizde, hayvana eziyet katiyetle büyük günahlardan sayılır. Hayvanlara yardım etmenin ise yine dini açıdan büyük mükâfatının olacağını, Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMEDin (Ona al ve ahbabına salat ve selam olsun) sahih oldukları kabul edilen hadis-i şeriflerinden anlıyoruz.

Yeri gelmişken, hayvanlara yapılan iyiliğin mükâfatı ile hayvanlara yapılan kötülüğün cezasına ilişkin bu hâdis-i şerifleri nakledelim, sonra yazımıza devam ederiz. Önce, hayvanlara iyilik etmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan hâdis-i şerifleri nakledelim. Hâdis-i Şeriflerin melali âlisi şöyle:

*Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki:

“Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: ‘Bu köpük de benim gibi susamış.’ deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti.”

Resûlullah’ın yanındakilerden bazıları:

“Ey Allah’ın Resûlü! Yani bize hayvanlar (a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?” dediler. Aleyhissalâtu vesselâm:

“Evet! Her ‘yaş ciğer’ (sahibi) için bir ücret vardır.”

Hayvanlara iyiliğin mükâfatının olacağı hakkındaki bir başka hâdis-i Şerif de mealen şöyledir:

*”Fâhişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu.”

Şimdi de hayvanlara eziyet etmenin dini açıdan ne kadar günah olduğunun kanıtı olması açısından konuyla ilgili bir hâdis-i şerifin meali alisini sunalım. Hadis-i şerif’te şöyle buyrulur:

*”Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşeratından yemeye de salmamıştı.”

Görüldüğü gibi, dinimizde hayvanlara iyi davranmanın mükâfatı olduğu gibi, onlara eziyet etmenin de büyük günahı vardır. Yani, İslam dini 15 asır öncesinden hayvan haklarını bir yerde açıklamıştır. Binek hayvanlarına kuvvetlerini aşacak derecede ağır yük yüklemenin de günahlar cümlesinden olduğunu, zaman-zaman bu konuyu uygulayan yöneticilerin bulunduğunu da anımsatalım.

Bütün bunları anlattıktan ve din ekseninde hayvan haklarının ne kadar önemli olduğunu vurguladıktan sonra, gelelim günümüzde yaşanan duruma. Kim veya kimler oldukları bilinmeyen kimseler tarafından bir köpek yavrusunun ayakları ve kuyruğu kesilerek ormanlık alana bırakılıyor. Can çekişir halde bulunan köpek yavrusu, yapılan tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamıyor. İşte, son iki gündür Türkiye’nin gündemine oturan en önemli konu bu! Sözde, bütün hayvan hakları savunucuları, bu arada 24 Haziran seçimleri için mitingler düzenleyen siyaset ehli, hep bir şekilde bu konuyu işlemekte ve hayvanları korumak için yasalar getirmeyi vaat etmekte yarışmaktadırlar. İyi de kardeşim, hayvan hakları yeni mi aklınıza geldi. Bakın, istismar etmekte tavan yaptığınız dinimiz İslâm, 15 asır öncesinden hayvan haklarına gösterilmesi gereken hassasiyeti ne de güzel ortaya koymuştur. Sizin yapacağınız, bunları yasal bir zemine oturtmaktan ibaretti. Onu da yapmadınız. Şimdi, seçmenlere ne kadar hayvan sever olduğunuzu kanıtlamak açısından bas-bas bağırıyorsunuz.

Riyakârlığın bu kadarına da pes doğrusu…

ANEKDOT

Sevmediklerimiz için (KÖPEK) deriz, bazen daha da ileriye giderek, (KÖPEK OĞLU KÖPEK) dediğimiz olur. Zavallı köpeklerin dilleri olsa, bu benzetmelerimize isyan etmezler miydi!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.