REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

RÜŞVET ALMAK, VERMEK KONUSUNDA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
RÜŞVET ALMAK, VERMEK KONUSUNDA!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
13 Aralık 2017 - 12:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rüşvet almak vermek, müzmin hastalıklarımızdan biridir. Rüşvetçiler güçlerine ve kabiliyetlerine göre rüşvet alırlar. Taşeronluk yapan müteahhidin yapabileceği hırsızlık ile köprüler, yollar, hava alanları inşa eden müteahhitlerin hırsızlık yapma imkânları elbette kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Tutarı milyar dolarlarla ifade edilen yatırımların müteahhitleri ile küçük bir okulun onarımını yükümlenen taşeronu aynı kefeye koymak mümkün olur mu! Hayali ihracat yapanlar da, yaptıkları işin boyutuna göre rüşvet alır verirler.

Müteahhitler, taşeronlar ve hayali ihracatçılar gibi, bu işleri kontrolle görevli kurumların yetkililerinin alabilecekleri RÜŞVET MİKTARI da çok farklıdır. Milyar dolarlara mal olacak bir hava alanı inşaatının kat’i kabulüne imza atacak veya milyarlarla ifade edilen bir hayali ihracata göz yumacak üst düzey bürokrat ile yüzbin liralık bir okul onarımı işinin kat’i kabulüne imza atacak bürokratın avantası mukayese bile edilmez.

Hem, küçük bir belde belediyesinde yeşil alanı imar sahasına dönüştürmek için verilecek avanta ile mesela İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyük şehirlerde aynı iş için sağlanacak avantayı kıyaslamak abesle iştigaldir!

Benim, kamu kuruluşunda hizmetli olarak görev yapan çok samimi, samimi olduğu kadar da nüktedan bir dostum vardı. Bir gün HIRSIZLIKLARDAN ve RÜŞVETTEN bahsederken, bana şöyle bir örnek verdi:

-Bak dostum! Eğer çalmak istersem, benim çalıştığım kurumdan yıl içinde çalabileceğim birkaç süpürge, birkaç kutu deterjan olur. Temizlik malzemesi olarak bana zimmet edilenler bunlardır. Amma, bizim Müdür rüşvet almak veya çalmak isterse ohoooo!!!

Hizmetli dostum gerçekten çok güzel ifade etmişti. Elbette bir kimse rüşvetçi veya hırsız ise aldığı rüşvet de, yaptığı hırsızlık da MAKAMINA MÜTENASİP OLACAKTIR!!!

Faraza bir ülkenin Başbakanı, hırsız veya rüşvetçi ise elbette bakanlarından çok daha fazla rüşvet almak imkânına sahiptir. Hırsız ve rüşvetçi bir bakan da müsteşarlarından, valilerden, genel müdürlerinden kat-kat fazla rüşvet alamıyorsa, yani, YUH OLSUN ONA!!!

Hırsız ve rüşvetçi bir genel müdür de kurumundaki bölge ve il müdürlerinden kat-kat yüksek rüşvet alamıyorsa ONA DA YUH OLSUN!!!

Tabii, rüşvet alışverişinin gerçekleşebilmesi için hırsız ve rüşvetçi müteahhitlerin, kurum ve kuruluşların alışveriş yaptıkları hırsız ve rüşvetçi iş yeri sahiplerinin olması gerekir. Çünkü her rüşvette bir alan el varsa, bir de veren el olacaktır.

Hem, Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hadis-i şeriflerinde “Rüşveti alan da, veren de mel’undur) buyruklarını  unutmayalım!

Evet, hırsızlar ve rüşvetçiler kendi güçlerine ve makamlarına mütenasip rüşvet alır, verirler. Rüşvetçilerle ve hırsızlarla ilgili âşık Mahsuni Şerif’in bir şiirini sunarak yazımızı noktalıyoruz:

Uzaktan yakından yuh çekme bana
Sana senin gibi baktım ise yuh
Efendi görünüp bütün insana
Hakkın kullarını yıktın ise yuh

Bu kadar milletin hakkın alanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar
Diplomayla olmaz hâkim olanlar
Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

Ben insanım benden başlar asalet
Asillere paydos, beye nihayet
Şu insanlık derde girerse şayet
Ona yar olmaktan bıktım ise yuh

YUH YUH SOYANLARA
SOYUP KAÇIP DOYANLARA
İNSANLARA KIYANLARA
YUH NEFSİNE UYANLARA YUUUH!

ANEKDOT

Gerçekten namuslu, dürüst bir bürokrata çok samimi bir arkadaşı sormuş:

-Elinde büyük imkânlar varken,  RÜŞVET almadığını biliyorum. Ama merak ediyorum. Hayatını değiştirecek çok yüksek bir rakam da teklif edilse yine almayacak mısın?

Dürüst bürokrat cevap vermiş:

Bir iş için 500 bin TL teklif eden oldu, yine almadım. Daha fazla teklif eden olmadığı için alıp-almayacağım konusunda ne dersem yalan olur!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.