REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SABAHIN KÖRÜNDE OKULA GİTMEK…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SABAHIN KÖRÜNDE OKULA GİTMEK…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
09 Eylül 2019 - 14:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda velileri sıkıntıya sokan önemli olumsuzluktan biri de, çocukların sabahın köründe okula gitme mecburiyetinde kalmalarıdır ve bugün start alan yeni eğitim-öğretim yılında da bu sıkıntı yine çekildi.

Bu anlamdaki sıkıntının kesin çözümü ikili eğitimin ülkemiz gündeminden kalkmasıydı ve üzücüdür ki, ilgililerin “2019 yılına kadar ikili eğitim ülkemiz gündeminden kalkacak” sözleri, başka vaatlerde olduğu gibi lafta kalmıştır. Bu nedenle yine özellikle büyük illerimizde öğrencilerin erken saatlerde okula gitmelerine yönelik tepkiler dile getirilecektir sanırım derken, sıkıntının asgari düzeyde kalması için alınacak önlemler olduğunu ve bu önlemlerin yaşama geçirilmesi gerektiğine dikkat çekmek isterim. Milli Eğitim Müdürleri, yetkili makam ile öğrenci velilerinin görüşlerini saptayarak sabahçı öğrencilerin sabah okula girişi ile öğlenci çocukların çıkış saatlerinde değişiklik yapabilirler ve bu noktanın göz önünde bulundurulmasında yarar vardır.

Aslında öğrencileri ve velilerini sıkıntıya sokan bu husus, sadece büyük illerimizin sorunu değildir. Siirt ve diğer illerimizde de aynı sıkıntı yaşanmaktadır ve bu nedenle sıkıntıyı asgari düzeye çekmek için okula gidiş ve çıkış saatlerinde bir ayarlama yapılması dışında bir çözüm olmadığı gerçeği önemsenmelidir. Eğitim alanında daha bir sürü mağduriyet söz konusudur ve ikili eğitimin içinde bulunduğumuz yıl itibarıyla son bulacağını dile getirilen söylemlerin lafta bırakılması, eğitimi konusuna ciddi şeklide önem verilmediğini belgelemiştir.

Eğitim, ülkeler için büyük önem taşımaktadır ve kaliteli eğitim sisteminden yoksun ülkeler, her alanda geri kalmaya mahkumdurlar. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak öğrencilerin en iyi şekilde eğitim görmelerini sağlayacak önemli faktörlerden biri de, eğitim veren dersliklerin yeterli olması, yani ikili eğitimin ortadan kaldırılmasıdır. Sabahın köründe okula giden öğrenciler yarı uykulu olarak öğretmenlerinin anlattıklarını algılama şansından uzak kalacaklardır ve bu durum öğretmenler için de geçerlidir. O halde her ilde yetkililer, öğrencileri sabahın köründe okula gitme olumsuzluğunda yaşadıkları sıkıntıyı asgari düzeye çekecek uygulamayı mutlaka düşünmeli ve yaşama geçirmelidirler. Bu düşünceler içinde bugün start alan yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle öğretmen ve öğrencilere başarılar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.