Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

SABIRDAN, FITIK OLMAK!!!

Bir elleri yağda, bir elleri balda olanlar, millete SABIRLI OLMAYI, TEVEKKÜL ETMEYİ, KADERLERİNE(!) RAZI OLMAYI ÖNERİYORLAR. Oh, ne alâ memleket. Bir yanda ayda 5-10 maaş alanlar, beri yanda asgari ücreti dahi bulamayanlar. Bir yanda çocuklarına 4-5 GEMİCİK alanlar, öte yanda, çocuklarına iş bulamayanlar, evlerine aş alamayanlar!

Mahalli lisanlarımızdan Kürtçe’de bir deyim vardır. (CIHE SABBIRİYE, FATTIKIYE) denilir. Bu deyimi, Türkçe’ye (SABIRDAN FITIK OLMAK) şeklinde tercüme edebiliriz.

Sabırlı olmamızı öğütleyenler, BİZİ DERVİŞ Mİ SANIYORLAR! Sabır dediğin, derviş işidir. Yunus Emre’nin (DERVİŞ ADIN EDİNDİM-DERVİŞ DONUN DONANDIM – YOLA BAKTIM UTANDIM – HEP İŞİM YANLIŞ BENİM) buyruğunu anımsayıp, kendi durumlarına bir baksalar da, sonra, fakir ve yoksul halka sabırlı olmayı önerselerdi, BELKİ YANLIŞ İŞLERİNDEN VE MİLLETE SABIRLI OLMAYI ÖNERMELERİNDEN AZICIK UTANIRLARDI.

Adalet terazisi bunca sapmışken, bir yanda MİLYONLARLA VATANDAŞ sefilleri yaşarken, beri yanda bir ALYANSTAN, MİLYARLAR VURANLAR VARKEN.  VATANDAŞLARA  SABIRLI OLMALARINI ÖĞÜTLEMEK HİÇ DE İNANDIRICI GELMİYOR…

Hadi, diyelim ki bir ailenin reisi durumunda olan kişi sabırlı çıktı. İş, onunla bitmiyor ki, eşi var, çocuğu var, anası var, babası var. danası var! Onlara sabırlı olmayı nasıl kabul ettirsin!

Şunu anımsatmakta yarar var. Türkiye’de yaşanan boşanma olaylarının yüzde 90’ı, geçim sıkıntısı kaynaklıdır. Geçim sıkıntısı yüzünden aileler dağılıyor, çocuklar savruluyor! Kadınlar, çocuklar zengin komşularına, akrabalarına gıpta ile bakarlar (onların var da, bizim neden yok) derler.

Adil bir düzende, sabretmek önerilebilir. Ama, adil olmayan düzenlerde sabırlı olmayı önermek, milletin aklı ile alay etmektir.

İnsanların, insanlara zulmünü KADER olarak görmek, safdilliktir. Yine mahalli lisanlarımızdan SİİRTÇEDE (HEBNE HEVE, SIRNA SEVE) deriz. Bu deyimi (BİR HAVA ESSE DE HEPİMİZİ EŞİT DURUMA GETİRSE) şeklinde türcüme edebiliriz. Halkın yüzde 90’ı HARUN, YÜZDE 90’I KARUN OLAN TOPLUMLARDA, halka sabırlı olmayı, tevekkül etmeyi kabul ettirmek, BOŞ HAVANDA SU DÖVMEKTİR!!!

ÜÇ ANAHTAR MASALI!!!

Bir zamanlar, Tansu Çiller vatandaşlara ÜÇ ANAHTAR vaadinde bulunmuştu. Bu anahtarlardan BİRİ KONUT, BİRİ İŞ, BİR DE ARABA ANAHTARI OLACAKT! 10 yıl vadeli yüzde 0,99 faizli konut kredisi müjdesini(!)  duyduğumda aklıma bir zamanlar eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in anlattığı ÜÇ ANAHTAR MASALI GELDİ. İki gün önce, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından konut almak isteyen vatandaşlara konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketin devreye gireceğini duyurunca (artık konutsuz vatandaş kalmayacak) diye öylesine sevindim ki! Allah’a şükür, şimdi kirada değilim ama, daha önce yıllarca bu sıkıntıyı çektiğim için  kiracı olmanın ne demek olduğunu yaşayarak biliyorum.

Açıklamaya göre tek konut sahibi olacak vatandaşlara 2 milyona kadar değere sahip 1. el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 konut kredisi sağlanacakmış.

Mayıs başı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırmış. Bundan anlaşılıyor ki, amaç, müteahhitlerin ellerindeki stoku eritmek. Diyelim ki vatandaş gitti, konut kredisi için müracaat ederek 2 milyon TL aldı. Peki, ayda ne kadar taksit ödeyecek biliyor musunuz. Sadece 28 bin liracık. Vatandaş, 2 milyon TL değil de 500 bin TL kredi aldı, diyelim! Zaten, 500 bin TL’nin altında daire yok. O zaman ayda ne kadar taksit ödeyecek. Sadece 7 bin liracık!!!

Şimdi, söyleyin bakalım konut kredisi alarak ev sahibi olacak BABAYİĞİTLER KİMLER OLACAK. Asgari ücretliler mi, memurlar mı, emekliler mi!!!

TAŞLAMA

VATANDAŞA SABIRLI

OLMAYI ÖNERENLER

NE OLUR KENDİLERİ

AZ İLE YETİNSELER

BİR ELLERİ YAĞDADIR

BİR ELLERİ DE BALDA

SABIRLI OLMASINI

ÖNERİR VATANDAŞA

SABIR, SABIR, YA SABIR

FITIK OLDUK SABIRDAN

MİLLET BIKTI, USANDI

BİLİN YALANLARINDAN

ASGARİ ÜCRETLİYE

RABBİM SABIRLAR VERSİN

SABRIN BÜYÜĞÜ İSE

İŞSİZ OLANA GELSİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER