REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SABOTAJ MI, UMURSAMAZLIK MI! İTİBARIMIZ, YERLE BİR OLDU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SABOTAJ MI, UMURSAMAZLIK MI! İTİBARIMIZ, YERLE BİR OLDU!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
11 views
30 Temmuz 2021 - 14:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde güzel ülkemizin, en mütena yörelerinde meydana gelen ORMAN YANGINLARI ile adeta AKCİĞERLERİMİZ YANIYOR! Hani, terörle mücadele konusunda sık-sık (EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR) deyimini kullanırız ya! Aynen böyle! Türkiye’nin dört bir yanında EŞ ZAMANLI ORMAN YANGINLARI MEYDANA GELMEKTEDİR. Orman yangınlarının eş zamanlı olması, eş zamanlı operasyonlar gibi bilinçli olarak şekillendirildiklerini anımsatmakta, dolayısıyla sabotaj ihtimalini yüksek seviyelerde tutmaktadır.

Türkiye’nin en nadide turistik bölgelerinde meydana gelen orman yangınları ister istemez zihinlerde istifhamlara yol açmaktadır. Acaba, ülkemizin bu cennet yörelerini RANT UĞRUNA ATEŞE VERENLER Mİ VAR!

İnsanoğlu için (ÇİĞ SÜT EMMİŞ) deyimi kullanılır. Bu deyim bir bakıma  (SOYSUZ VE NAMUSSUZ) olanlara işaret eder. Zira, yürek yakıcı işler yapmak için soysuz ve namusuz olmak gerekir! Diyelim ki, çıkan bu orman yangınlarında sabotaj yok, peki, yangın söndürmek işinde yavaş ve isteksiz davranmak, Türk Hava Kurumunun yangın söndürmek için mevcut uçak filosunu görmezden gelmek de neyin nesi! Gizli bir amaç yoksa, yangın söndürme çalışmaları neden savsaklatılmakta, gönülsüz davranılmakta. Yangınlara ilgisiz ve yetkisiz kimseler karışmakta.

7 İlimizde 63 noktada meydana gelen orman yangınlarından bazılarının kontrol altına alındığı belirtilirken, Orman ve Tarım Bakanlığının YANGIN SÜNDÜRME FİLOSU KURMAMIŞ OLMASINI NASIL AÇIKLAYACAKLAR! Hani, itibardan tasarruf olmazdı. İtibar dediğiniz, işte öyle bir şeydir. Bir yerde yangın çıktı, sel ve deprem gibi afet yaşandı mı, hemen müdahale edebilmek kabiliyetidir. Yoksa, lüks saraylarda oturmak, lüks uçaklarda seyahat etmek demek değildir.

Orman yangınlarının yaşandığı illerimize bir bakın. Hepsi de turistik yöreler. Adana, Antalya, Muğla, Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere, 21 ilde çıkan 63 yangının 42’sinin kontrol altına alındığı ve 21 yangının ise devam ettiği yer aldı.

Adana’da 20 ayrı yangın çıktı, 14 yangın söndürüldü, 6 yangına müdahale sürüyor.

Osmaniye’de çıkan 4 yangından 2’si söndürüldü.

Antalya’da 10 yangın çıktı, yangınlardan dördü devam ediyor.

Mersin’de 7 yangından 4’üne ekiplerin müdahalesi sürüyor.

Muğla’da çıkan 4 yangından 1’i söndürüldü.

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde çıkan yangına müdahale sürüyor.

Manisa’nın Soma ilçesinde çıkan yangına da ekiplerin müdahalesi devam ediyor.

Bu arada, Orman ve Tarım Bakanlığının yangın söndürmek için uçak kiralama konusunda açtığı ihalede Türk Hava Kurumunu devre dışı bırakmak için uyguladığı ince taktiğe dikkat edelim. Bakanlık, kiralanacak yangın söndürme uçaklarındaki su depolarının asgari 5 ton olmasını şartnameye koyuyor. Türk Hava Kurumunun yangın söndürme uçaklarının depo kapasiteleri ise 4.9 ton. Amaç, Türk Hava Kurumunu ihaleye sokmamak. İşte, bu hükümet böylesine YERLİ VE MİLLİDİR!!!

Şu hususu da özellikle vurgulamakta yarar görüyoruz. Orman yangınları bir sabotaj sonucu çıkarılmışlarsa, bu yangınları çıkaranlar, yangın söndürme çalışmalarında hayatlarını kaybeden 3 vatandaşımızın katilleri olmak yanında, yanan alanda yaşamlarını yitiren bütün hayvanların, kuşların, böceklerin, karıncaların da katilleridirler. Ormanlarda bulunan 3-5 asırlık ağaçların katilleri de onlardır. Orman yangınlarının sabotaj sonucu meydana geldikleri kanıtlanırsa ve suçlular yakalanırsa, onları taammüden adam öldürmekten yargılamak gerekir.

(İtibardan tasarruf olmaz) diyerek, en lüks uçaklarda uçmayı marifet sayarken, muhtemel orman yangınları için yangın söndürme filosu kurmak işini ihmal edenlere ve hele-hele Türk Hava Kurumunu devreden çıkaranlara da seslenerek diyoruz ki, zamanında ve yeterince müdahale edemediğiniz bu orman yangınları itibarınızı yerle bir etmiştir!

ANEKDOT

Orta halli bir Siirtli aile, kızını nişanlamıştı. Kız tarafı olmak, Şehrimizin Arap kesimi için mali açıdan adeta yıkımdır. Çünkü çeyizin hazırlanması ve masrafları kız tarafının görevleri arasındadır! Siirt’in Arap kesiminin başlık almak gibi bir adeti de yoktur.

Kızını nişanlayan orta halli baba, her eve geldiğinde, hanımı tarafından eline bir liste tutuşturularak:

-Çeyiz için bunların alınması lazım! denilir.

Adamcağız, başlangıçta istenilenleri alsa da, çeyiz için alınması gereken listelerin sonu bir türlü gelmez. Artık, borç gırtlağa dayanmıştır!

Bir gün, eve gelen adamcağızın eline hanımı yine bir liste tutuşturarak:

-Kızın çeyizi için alınacak! deyince, adamcağız, dayanamayarak:

-Yahu, yetmedi mi artık! diyecek olur.

Bunun üzerine kadın:

-Ben senin şerefini, itibarını düşünüyorum. (Kızına doğru dürüst çeyiz çıkaramadı!) demesinler diye…

Karısının bu cevabı üzerine, zaten borç batağına batmış olan adamcağız, dam başına çıkarak, bütün mahalle halkının duyacağı yüksek bir ses tonuyla bağırır:

-Komşular duyun, benden daha şerefsiz olan yine benim! Kızıma çıkaracağım çeyize bakarak bana itibar edecekseniz, itibar etmeyin!!!

Evet, gücü olmayan için itibar ve şeref işte böyle bir şeydir!!!

TAŞLAMA

YANAN ORMANLAR DEĞİL

BİZİM CİĞERLERİMİZ

RANT İÇİN YAKAN VARSA

ONU, KATİL BİLİNİZ

ÇİÇEK, BÖCEK, KUŞ, YILAN,

KAPLUMBAĞA KARINCA,

KURT, TİLKİ, TAVŞAN DAHİ

YANMAKTA ORMANLARLA

ORMAN YANGINI DENEN

DOĞA KATLİAMIDIR

BİL Kİ DOĞA AFFETMEZ

KURALLARI KATIDIR

(İTİBARDAN TASARRUF

OLMAZ) DİYENLER DUYSUN

YANGINLARI SÖNDÜRÜN

İTİBARINIZ OLSUN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.