REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAĞDUYU’DAN UZAKLAŞTIKÇA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAĞDUYU’DAN UZAKLAŞTIKÇA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
19 views
17 Eylül 2020 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bireyler ve toplumlar için sağduyu birlik ve beraberlik kadar önemlidir. Doğru ile yanlışı birbirinden ayıran, akla uygun yargılar verme yeteneği anlamına gelen sağduyudan uzak kalmak, sorunlara çözüm üretme beklentisi ve benzer nice önemli beklentinin gerçekleşmemesine yol açar. Zaman/zaman bu anlamlı deyimle ilgili çağrılarda birlik ve beraberliğin önemine de dikkat çekildiğini belirtirken, sorun ve beklentilere çözüm üretmekle yükümlü olanların düşünme yetilerini kullanmak yerine birbirlerini nasıl karalayacaklarını önemsemelerinin, sağduyudan uzak bir tutum olduğunu da vurgulamak isterim. Oysa, sağduyu konusunda da  ülke yönetiminde söz sahibi kılınanların topluma örnek olmaları gerekir ve bu noktada duyarlılık gösterilmemesinden kaynaklanan siyasi gerginlik, toplumu da gerer.

Sağduyu’ya Coronavirüs salgını ile yürütülmekte olan mücadeleden de bir örnek vermek isterim. Her Allah’ın günü salgının en az zararla atlatılması için uyulması gereken kurallara dikkat çekilmekte ise de, bazı vatandaşlar halen sağduyu içine girmiş değillerdir ve kendilerinin yanı sıra başkalarının sağlığını da riske atmanın ne kadar yanlış olduğu doğrusunu halen görmezlikten gelmektedirler. Sosyal mesafenin ihlal edilmesinde en önemli etkenin kalabalıklar olduğu bilindiği halde çok düşündüren durumlarla karşı/karşıya kalıyor olmak da sağduyudan uzaklaşmaktan başka bir şey değildir.

Genellikle algılamalarımızın kaynağı olan yazılı ve görsel medyada da sağduyunun önemsendiği ifade edilemez. Çünkü asli görevi halkın gözü, dili ve kulağı olması gereken medyamız sağduyudan uzak kalan bir tutum sergilemektedir ve bu tutum sağduyu beklentisi bağlamında en önemli talihsizliktir sanırım.

Ülke yönetiminde söz sahibi olanlara kamuoyu adına sağduyu çağrısında bulunmak, evvel emirde medyanın görevidir ve; “Muhteremler! Ülkemizin önemli sorunlarına çözüm üretmek yerine birbirinizi karalama yarışı içindesiniz ve bu tutumunuz toplumumuzu da geriyor.. Artık bu tutumunuza son vererek sorunlar üzerine el birliğiyle eğilmelisiniz..” diyerek  kendilerine sağduyu çağrısında bulunmadıkları için maalesef asli görevlerinden  uzaklaşmış bulunmaktadırlar. Yani toplumun sağduyuyu algılamalarına yönelik sağduyu içine girmiyorlar. Buna  büyük üzüntü duymamak, gerçekten imkânsız!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.