REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAĞLIK TEŞKİLATLANMASINDA ESKİYE DÖNÜŞ SİİRT İÇİN DAHA İYİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAĞLIK TEŞKİLATLANMASINDA ESKİYE DÖNÜŞ SİİRT İÇİN DAHA İYİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
13 views
27 Ağustos 2017 - 14:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devletin sağlık kurumlarının teşkilat yapısında 6 yıl önce çok önemli bir değişikliğe gidildi.Bu teşkilatlar adeta sil baştan yeniden dizayn edildi. Tek çatı altında hizmet veren kurum birden üçe bölündü. Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü. Bunlardan özellikle Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği personel bütçe ve diğer bakımlardan diğerleri ile kıyaslanamayacak boyutlarda.Adeta diğer iki kurumun yanında dev bir kurum oldu.

Bu durum  ülkemizde zaten çok ağır işleyen bürokrasinin daha da ağır işlemesine, daha da hantallaşmasına  yol açtı. Bir iki günde basit bir şekilde çözülebilecek bir çok sorun günler boyu çözülememeye başladı. Evraklar iki kurum arasında mekik dokumaya başladığı gibi, çeşitli bahanelerle takozlar konmaya başlandı. Ülke geneline göre daha da ağır işleyen Siirt bürokrasisinde bu durum daha belirgin bir şekilde görülmeye başlandı.

Aynı bakanlığa bağlı, aynı amaca hizmet eden iki kurum arasında  geçici olarak bir personel veya bir araç alımı bile günler boyu sağlanamamaya başladı. Bu durumda özellikle Siirt’te daha çok yaşandı ve hizmetlerin aksamasına daha çok yol açtı. Çünkü bilindiği üzere eskiye oranla çok daha iyi durumda olmamıza rağmen sağlık alanında personel ve araç gereç bakımından henüz tam anlamıyla istenilen düzeyde değiliz. Bir örnek vermek gerekirse Halk Sağlığı Müdürlüğünde yalnızca eğitim çalışmalarını gerçekleştirmek üzere görevli doktor  veya diş hekimi varken diğer kurumlarda bizzat muayene için bu personele  ihtiyaç duyulduğunda bile zorluk çekiliyordu. Böyle bir iki olayı da duydum.

Bunun yanında kamu sağlık sektörünü temsilde de bir sıkıntı yaşanmaya başlandı.Üç kurum amirinden hangisi sağlık sektörünü temsil edecek? İlk başlarda  büyük ölçüde yaşanan bu sorun sarınım, daha sonraki yıllarda bakanlığın bir tasarrufu ile illerde bakanlık temsilcisi olarak il sağlık müdürleri belirlendi.  Ancak bu durum bu sorunu tam anlamıyla çözememiş gibi görünüyor.

Siirt’te olduğu gibi ülke genelinde yaşanan bu sorunlar hükümeti harekete geçirdi. Bir yanlıştan dönülerek Kanun Hükmünde Kararname ile sağlık teşkilatlanmasının yapısı yeniden belirlendi. Buna göre yine eskiden olduğu gibi sağlık müdürlükleri görev başında olacak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlükleri yürüttüğü hizmetler bu müdürlüğün bünyesinde bir müdür yardımcısına bağlı olarak gerçekleştirilecek. Yani sağlıkla üç başlılığa son verilmiş oldu.

Aklın yolu bir diyoruz.Yeni durum hayırlı olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.