REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAĞLIKLI KALKINMADA, EĞİTİMLİ İNSAN FAKTÖRÜ, ÇOK ÖNEMLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAĞLIKLI KALKINMADA, EĞİTİMLİ İNSAN FAKTÖRÜ, ÇOK ÖNEMLİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2 views
17 Ekim 2017 - 13:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkelerin sağlıklı kalkınmasında eğitimli insan faktörü her şeyden önemlidir ve bu konuda duyarlı olan ülkeler kalkınmış ülkeler konumuna gelmişlerdir. Bunun içindir ki ülkemizde de eğitimli insan faktörü konusuna çok daha büyük önem verilmesi gerekmektedir ve eğitim sistemimizde yaşanan sıkıntılar, önemli beklentide karamsarlığa yol açmaktadır.

Valimiz Ali Fuat Atik’in dün merkez ilçenin bazı okullarında yaptığı denetim ve incelemelerle sorunları masaya yatırırken; “Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi eğitimli insan sayısı ile ölçülür. Eğitim, herkesin önceliği olmak zorundadır. Çünkü, eğitim geleceğimizdir. Eğitilmiş bireyler gelecekte en büyük güvencemiz olacaktır…” dediğine yönelik sözlerini yerelde okurken,  durmadan karar değiştirmek anlamına gelen ülkemiz eğitiminin yaz-boz tahtasına dönüştürülüyor olması olumsuzluğunu anımsadım ve bu çok önemli konuda artık ikide bir karar değiştirmeye mahal bırakmayacak uygulamalar üzerinde durulmasının kaçınılmazlık arz ettiğini vurgulama gereğini duydum.

Sağlıklı eğitim konusunda en önemli gereksinimlerden biri, ikili eğitimin sonlandırılmasıdır. Halen ülke geneli bazı okullarda öğrenci sayısının 50-60 olduğu ve böylesine kalabalık sınıflarda öğrencilerin bu nedenle arzulanan bir bilgiyle donatılamadıkları belirtilmektedir. Hükümetin orta vadeli programına göre, 2019 yılında ikili eğitim son bulacaktır. Bu açıklamanın hedefine ulaştırılması durumunda, öğrencilerin sabahın köründe okula gitme ve gecenin karanlığında eve dönme olumsuzluğu da ortadan kalkacağından, öğrenciler ve veliler rahatlayacaklardır. Bir diğer önemli eksiklik ise, öğretmen açığıdır ve Siirt’imizde de öğretmen açığı vardır.

Eğitim kalitesinin en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamanın en önemli etkeni, öğretmen açığına son verilmesidir ve atanmayı bekleyen binlerce öğretmen okulu mezunu bulunmasına rağmen, bu gerekliliğin ifa edilmemesinin bir gerekçesi olamaz. Öğretmen okullarından mezun olarak mezuniyet diplomalarını alanların ayrıca bir sınava tabi tutulmamaları gerekir. Okullardan mezun olan öğretmenlerin sayısı ihtiyacın üstündeyse, kura usulü ile atamalarını gerçekleştirerek öğretmen açığını hızla gidermek mümkündür ve bunu maddi açıdan uygulamaya yanaşmamak yanlıştır. Hükümetin konuyu bu şekilde değerlendirmesinde yarar vardır derken, Valimiz sayın Ali Fuat Atik’e okul ve öğrenciler konusunda gösterdiği duyarlılığa teşekkür ediyor, okul servisleri araçlarının boykotuna da çözüm üretmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.