REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SAĞLIKTA KAMU ÇALIŞANLARINDAN ALINAN KATKI PAYI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAĞLIKTA KAMU ÇALIŞANLARINDAN ALINAN KATKI PAYI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
9 views
15 Ağustos 2018 - 12:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kamu çalışanlarının hastalanmaları durumunda, muayene ve tedavileriyle ilâçlarının bedava olduğu hep dillendirilir. Oysa işin gerçeği hiç de öyle değildir. Milletvekilleri ve bazı üst düzey bürokratlar hariç kamu çalışanlarının ve emeklilerinin muayene ve tedavi olmaları, ilaç almaları halinde çeşitli şekilde ve kalemlerde katkı payı alınmaktadır. Hem öyle ki, Genel Sağlık Sigortası (GSS) için ödenen katkı ve katılım payları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tüm sağlık hizmeti harcamalarına fazlasıyla yetmekte ve artmaktadır.

İzmir Tabip Odası’nın hazırladığı rapora göre GSS’nin 2016 yılı geliri 82.6 milyar lira iken, toplam gider 66.1 milyar lira olmuştur. Yani 16.5 milyar liralık fazlalık var. Buna rağmen hastanelere adım atıldığı andan itibaren 14 farklı katkı, katılım payı ve özel sağlık kuruluşları için ilave ek ücret alınıyor. Konuyla ilgili rapor hazırlayan İstanbul ve İzmir Tabip Odası’ndan doktor Güray Kılıç ve doktor Ergün Demir, “GSS pirim gelirleri sağlık hizmetlerini karşılamaya yeterliyken, neden sağlık hizmetlerinden pay alınıyor ve özel sektöre ilave ücret adı altında ayrıca ödeme yapılıyor?” sorusunu gündeme getirdiler.

Dr. Demir ve Kılıç raporlarını SGK 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 Yılı Bütçe Sunum kitapçığını inceleyerek hazırladı. SGK 2016 yılı Sayıştay denetim raporuna göre, GSS fonu 2016’da yaklaşık 82.6 milyar lira gelir elde ediyor. Toplam gideri ise yaklaşık 66.1 milyar lira.

2016 yılı dikkate alındığında GSS gelirleri, giderlerinden toplam 16.5 milyar lira tutarında fazla gerçekleşti. İlgili yasadaki “Genel sağlık sigortası prim gelirleri; yönetim giderleri, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık hizmetleri ve diğer haklar dışında başka bir amaçla kullanılamaz” ve “Sosyal sigorta fonu, genel sağlık sigortası fonu ile hiçbir şekilde birleştirilemez ve fonlar arasında kaynak aktarılamaz” hükümlerine rağmen, fonda kalması gereken yaklaşık 16.5 milyar liralık fark, Sosyal Sigorta Fonu giderleri için kullanıldı.

SGK’nın aldığı katılım, katkı ve ilave paylar şöyle sıralanmaktadır:

*Kamu hastanelerine ödenen katkı payı,

*Eğitim ve Araştırma hastanelerine ödenen katkı payı,

*Üniversite hastanelerine ödenen katkı payı,

*Özel hastanelere ödenen katkı payı,

*10 gün içinde ikinci müracaatta muayene ücretine yapılan ek ücret,

*Emekliler için ilaç bedelinin yüzde 10’u, aktif çalışanlar için yüzde 20’lik katkı payı,

*Her reçete için 3 TL,

*Üç kutuya ilave her kutuya 1 TL

*Vücut dışı protez ve ortez bedelinin emekliler için yüzde 10’u, aktif çalışanlar için yüzde 20’si,

*Kurumlarla sözleşmeli vakıf üniversitelerinin sağlık kurum ve kuruluşlarınca yaptıkları anlaşma gereği aldıkları fark oranı,

*Üniversite öğretim üyelerinin mesai saatleri sonrası poliklinik için aldıkları muayene bedeli,

*Otelcilik ve istisnai sağlık hizmetleri için 3 katı ilave,

*Eşdeğer ilacın en ucuzunun yüzde 10’u.

Görüldüğü gibi Türkiye’de muayene ve tedavi iddia edildiği gibi hiç de parasız değildir. Katkı payı ödemek korkusundan muayene ve tedavi olmayan hastalar bile vardır.

Duyuyoruz ki emeklilerden ilaçta katkı payı alınmaması için bir CHP’li milletvekili tarafından kanun teklifi verilmiş. “Emekliler zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyor. Emeklilerin sağlıkta ödedikleri katkı payı kaldırılmalıdır. Emeklilerde yaşa takılanlarda mağdur, intibak nedeni ile mağdur olanlar da var. Ücretlerin yetersizliği tüm emeklileri doğrudan etkiliyor” diyen milletvekili elbette yerden göğe kadar haklıdır. Ekonomik sorunların ağırlaştığı bu süreçte en mağdur olan kesimin emekçiler ve emekliler olduğuna dikkat çekerek, kısmi iyileştirme sayılacak uygulamaların bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen milletvekilinin bu teklifinin reddedileceğine kalıbına basarım. Teklif,bir iktidar milletvekilinden gelse, gerçekleşme olasılığı var olabilir. Çünkü teklifi, aldığı bir komut sonucu sunmuş olacaktır. Yoksa, cesaret edip parti disiplinine aykırı bir girişimde bulunamaz.

Bu bakımdan Muhalif CHP Niğde Milletvekili Fethi GÜRER’in bu yerinde teklifinin reddedilmesine hiç de hayret etmeyeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.