Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SAĞLIKTAKİ DURUMUMUZ VE OP.DR.YEŞİLBAŞ ÖRNEĞİ

Atasözleri ve deyimlerimiz her zaman bize yol gösteren bir nasihat içerirler.. Bazen bizi bazı tehlikelere karşı uyarır, bazen de içinde bulunduğumuz iyi veya kötü durumun farkına varmamızı sağlarlar.

Örneğin Arapça’da sıkça kullandığımız; “Leme yitmeş ele ıjreyo mo yirof kıymet ijreyu..” Yani, ellerinin üzerinde yürünmedikçe ayakların değeri anlaşılmaz.. Sağlıktaki durumumuzu biraz da buna benzetiyorum.. Siirt’te sağlık alanında gördüğümüz en ufak bir aksaklıkta hemen kıyametleri koparmaya başlıyor ve feryat ediyoruz, haklıyız.. Çünkü insanoğlu olarak her alanda hizmetlerin en iyisini hak ediyoruz.

Ancak bunu yaparken iki noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor.. Bu aşamaya nereden geldik ve diğer illerdeki durum nasıl? Bunları değerlendirdiğimizde, gerçek durumumuz ortaya çıkar ve hiç de gördüğümüz gibi, çok kötü bir durumda olmadığımız ortaya çıkar.. Yakın bir zamana kadar tüm ilde uzman sayısı bir elin parmak sayısını geçmezken, bugün 150’yi aşkın doktorumuz var.. Yine yakın bir zamanda birçok ilçede dahi doktor bulunmazken, bugün uzman doktorlar görev yapıyor ve büyük köylerimizde de aile hekimleri şifa dağıtıyor ve en son teknolojiye sahip tıbbı cihazlarımız bulunuyor.

Dolayısıyla  içinde bulunduğumuz aşamaya nereden geldiğimize baktığımızda gerçekten çok iyi bir durumda olduğumuz ortaya çıkıyor.. Olaya bir de ülke genelindeki sağlık durumumuz açısından bakalım.. Bugün birçok ilde normal bir muayene için bazı branşlarda ancak haftalar, hatta aylar sonrasına randevu alınabiliyor.. Tomografi, endoskopi  ve kolonoskopi gibi teşhis koymada kullanılan yöntemlerden yararlanmak için de en az birkaçı göze almak gerekiyor.. İstanbul’da bir yakınıma endoskopi için Çam Sakura Hastanesinde 6 ay sonrası için randevu verildi.. Bizde en uzak tarihli randevu bir iki haftayı geçmez.

Bütün bunlarla birlikte bir de doktorlarımızın çoğunun özverili çalışmalarına ve bir anlamda cesaretlerine değinmek gerekiyor.. Bugün Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan yönetim ve hekim kadrosunun istisnaları hariç, tamamına yakını büyük bir özveri ile çalışıyorlar.. Zaman zaman büyükşehirlerde doktorların yapmaktan kaçındıkları ameliyatları burada doktorların belki de çok daha kısıtlı imkânlara rağmen başarıyla yaptıklarına dair haberleri sizlerle paylaşıyoruz.

Duyduğum son bir örneği sizlerle paylaşayım.. Yine İstanbul’da ikamet eden bir tanıdığımızın 8 yaşlarındaki oğlunun ayağında bir sorun oluşmuş ve yürümekte zorlanır hale ve  Çapa’ya götürmüşler. Muayene eden  ortopedi ve travmatoloji uzmanı, ameliyatı tehlikeli görmüş ve yapıp yapmamakta tereddüde  düştüğü için onu aynı branştan birçok  akademisyenin görev aldığı konseye sevk etmiş.. Konsey, ameliyatın yapılmamasına ve çocuğun sürekli ilaçlarla hayatını idame ettirmesi yönünde karar vermiş.

Çocuğun ailesi bir umut diyerek akraba ziyaretleri için geldikleri Siirt’te Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş.. Çocuğu muayene eden hemşerimiz ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op.Dr.Sedat Yeşilbaş,  bu ameliyatı yapabileceğini belirtmiş ve ailenin de rıza göstermesi üzerine  ameliyatı gerçekleştirmiş.. Yarım saatte tamamlanan ve çok başarılı geçen ameliyatın ardından çocuk şimdi çok rahat bir şekilde yürüyebiliyor.. Okuluna da rahat bir şekilde devam edebilecek.

İnsan hayatı değerlidir ama hayatta her zaman belirli bir ölçüde risk almak gerekiyor.. Nitekim zaman zaman ulusal basında da ülkemiz doktorlarının batı ülkelerindeki doktorlara oranla çok daha fazla risk alarak o ülkelerde doktorların yapmaktan kaçındıkları ameliyatları başarıyla yaparak hastaları sağlıklarına kavuşturduklarına dair haberleri okuyoruz.

Olayı bu açıdan değerlendirerek yine belirteyim ki, istisnalar hariç bütün doktorlarımızı takdir etmemiz gerekiyor.. Yukarıda da belirttiğim gibi, gerçekten özveri ile çalışan çok sayıda hekimimiz var. Hemşerimiz Op.Dr.Sedat Yeşilbaş’ı da hem bu hasta hem de hemen her hafta yaptığı çok sayıdaki başarılı operasyon nedeniyle kutluyor ve teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER