Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

SAĞLIKTAN YAKINANLARIN ÖNEMLİ DUYARSIZLIĞI

Son yıllarda ülkemiz genelinde yaygınlaşan özel hastaneler, devlet bünyesindeki hastanelerde oluşan kuyrukların asgari düzeyde kalmasına vesile olduysa da, önemli konuda sıkıntıların sonu gelmiyor ve bunun nedeni, halen sağlığa gereken önemin verilmeyişi ve vatandaşın da sağlığı konusundaki duyarsızlığıdır.

Anayasamız halk sağlığının teminat altına alınmasını emrediyorsa da, maddi imkânsızlık nedeniyle tedavilerini yapamayanlar olduğu yakınmaları bu ifadeyle çelişmektedir. Aslında, tüm sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak yerine getirilmesi gerekir ve bazı ülkeler bu gerekliliği yerine getirirken, bizlerde gün geçtikçe sağlık alanında vatandaştan talep edilen katkı payının büyüyor olması; “Parası olmayan tedavi göremez…” görüşünün yaygınlaşmasına sebebiyet vermektedir. Bazı hastalar için kaçınılmazlık arz eden tıbbi cihazlar için para ödeniyor olması, en çok yakınılan durumlardan biridir ve örneğin Almanya ile birçok ülkede daha bu tür ihtiyaçların bedeli devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yurdun birçok yerinde sağlık kurumlarının ihtiyacı olan alet edevatlarda sıkıntı yaşanmakta ve bu sıkıntı yüzünden hastalar kimi zaman bulundukları iller dışındaki hastanelere gitmek mecburiyetinde kalmaktadırlar. Sağlık alanındaki önemli sıkıntılardan biri olan bu sıkıntının asgari düzeyde kalması için duyarlılık gösterilmelidir derken, “Parası olmayan tedavi göremez” diye yakınıldığı halde vatandaşlar olarak da önemli konuda gereken duyarlılığı göstermediğimizin altını çizmek isterim. Açıkta satılan kuruyemiş, bakliyat ve baharatları satın almak, sözünü ettiğim duyarsızlığı belgelemektedir ve ülkenin her yerinde yaşanan bu olumsuzluğa tepki gösteren olmadığından, kalkan toz bulutlarıyla mikrop kapmaları ihtimali yüksek olan maddeleri midemize indirmekte sakınca görmemekteyiz. Şüphesiz bu konuda da denetim mekanizmasının işletilmiyor olması, çok önemli bir eksikliktir ve bu eksikliği gidermeye yönelik ciddi gayretler sarf edilmiyor. Ancak, arzulanan denetim yapılmıyor diye vatandaş olarak açıkta satılan maddelere tepki göstermememiz de bizim eksikliğimizdir ve anayasamızın emrettiği gibi sağlığımız gereğince teminat altına alınmadıkça, bizlerdeki duyarsızlık devam ettikçe, sağlığımız önemli sorun olmaktan çıkmayacaktır!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER