Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

SAHİ, SİİRT’İN BİR TEKSTİL KENT PROJESİ VARDI? AKİBETİNİ BİLEN VAR MI?

Güneydoğu Anadolu gibi işsizliğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerin tek umudu beden gücü ağırlıklı istihdam sağlayan tekstil sektörüdür.. Bu sektörün bu bölgede gelişimi yalnız ekonomiyi güçlendirmiyor, aynı zamanda sosyal yönden de büyük metropollere göçleri önleyerek büyük katkılarda bulunuyor.

Daha önce de yazdığım için birçok okurum bilir ama bir kez daha hatırladım.. Son yıllarda tekstil yatırımcısını bölgeye çekmek için, tekstil adı verilen büyükçe bir atölye kamu tarafından hazırlanıyor ve gelen yatırımcıya çalıştıracağı kişi sayısına göre ihtiyaç duyduğu alan ucuz bir bedelle kiralanıyor.. Bu sayede yatırımcı altyapı, elektrik tesisatı, sosyal alanlar ve benzeri zaman alıcı işlerle uğraşmaktan kurtulmuş oluyor.. Ekipmanını ve kumaşını alıp gelerek çok rahat bir şekilde faaliyetine başlayabiliyor.

Böylesine önemli olan bu konuda ilk adımı atan illerden biri de Siirt oldu.. 2015 yılında 1.250 kişiye istihdam sağlayacak dev bir tekstil kent projesi DİKA tarafından  hazırlandı ama  birileri bu hayati projeyi sumen altı etti ve unutturulmaya çalışıldı.

Ancak güneşin balçıkla sıvanmayacağı gibi, bölge illeri ve hatta ilçe ve beldeleri bu tür projelere sarıldı.. Bugün bölge Batman, Van ve Silopi dahil, genelinde çok sayıda tekstil kent uygulaması bulunmaktadır.. Hatta çok uzaklara gitmeye gerek yok.. Bizim ilçelerimizde ve beldelerimizde de tekstil kent inşaatlarına başlandı.. Baykan’ın Atabağı beldesinde ve Pervari ilçemizde olduğu gibi, tek firmanın faaliyet gösterebileceği kadar küçük ölçekli tekstil kentler.. Bazıları da Kurtalan ilçemizde olduğu gibi birden çok firmanın faaliyet gösterebileceği büyük ölçekli kentler.. Halen inşaatı hızlı bir şekilde devam eden Kurtalan ilçemizdeki tekstil kentte 800 kişiye istihdam sağlanacak.

Bölge genelinde ve ilimize bağlı yerleşim birimlerinde bu gelişmeler olurken, DİKA tarafından 2020 yılının sonlarına doğru yeni bir tekstil kent projesi hazırlandı..250 kişiye istihdam sağlayacak olan bu projenin akıbeti ilk proje gibi oldu ve hazırlandığı duyuruldu.. Ancak aradan bir yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen, bu projenin durumu hakkında bir bilgi verilmedi.

Bu proje Siirt için hayati önem taşıyan bir proje.. Bu projenin akıbetini, naçizane memleketini seven bir insan olarak sık-sık sorgulayacağım.. İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü misali yetkililerden bunu hayata geçirmelerini isteyeceğim.. Yalnız benim değil, hepimizin bu konuda takipçi olması gerekiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER