Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SAHİM-SEN Başkanı Akarken: “Sağlık Alanında Staj Yapan Gençlerimiz Mağdur Edilmesin!”

Sağlık stajyerleri konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz” demişti. Sağlık alanında staj yapan öğrencilerin mağdur edildiğini ifade eden SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, “Gençlerimiz mağdur edilmesin! Staj sürelerinde ödenmesi gereken ödemeyi eksik yatıran sağlık kurumlarının bir an önce geri kalan ödemeleri yapmasını talep ediyoruz.” dedi.

Sağlık stajyerleri konusunda Cumhurbaşkanı

Staj konusu, ülkemizin en önemli gündem başlıklarından birini oluşturmaya devam ediyor. Genç öğrencilerin mesleklerinde yetkinleşebilmesinin anahtarı stajlardan geçiyor. Staj ile başlayacak kariyer yolculuğunda gençlerin desteklenmesi ve mesleki eğitimleri konusunda donatılması gerekiyor.

STAJ YAPAN ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLDİ

Sağlık branşındaki  staj ödemeleri konusunda kafalar karışık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz” demişti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, “Sağlık ve sosyal hizmet alanında eğitimini alan yüksekokul ve fakülte öğrencileri yaz stajlarında mağdur edildi. Kimisine asgari ücretten ödemeler yapılırken kimisine ise asgari ücretin üçte biri miktarları yattı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından yürütülen Ulusal Staj programı kapsamında öğrenciler başvurularının sonucuna göre bildirilen sağlık kurumlarında belirlenen süre boyunca staj yaptılar. T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından kurumlara gönderilen yazıyla “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Ekim 2022 tarihli e-insan tanıtım töreninde kamu kurumlarının 2023 yılı ulusal staj programı kapsamındaki öğrencilere asgari ücret kadar staj ücreti ödeyeceğini açıkladığı bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşüldüğü 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 1 ve 2 sayılı cetvelinde yer alan idarelere, kurum kaynaklarının yetersiz kalması halinde talepleri üzerine söz konusu ödeneğin gönderileceğinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından teyit edildiği ”belirtilmiş olmasına rağmen öğrenciler mağdur edilmiştir.” dedi.

SAHİM-SEN OLARAK ADALETSİZLİKLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

“Yayınlanan yazıya istinaden 20 iş günü staj yapan öğrencilerin bazılarına 11.625.90 TL yatarken bazı öğrencilere ise 2.868,97 TL yatmıştır. Staj yapılan kurumlara başvuru yapan öğrencilere sözlü cevap olarak ”Hastanede yapılan tasarruflar kapsamında asgari ücretin yüzde otuzunun verildiği” belirtilmiştir. SAHİM-SEN olarak bu adaletsizliği, anayasanın eşitlik ilkesine ve sosyal devlet anlayışına ters düşen bir durum olarak değerlendiriyoruz. Ekimin başında bize ulaşan öğrencilere gerekli başvurular yaptırılıp süreç başlatılmıştır. Gerekli kurumlara da sendikal yazımız gönderilmiştir.” diyen SAHİM-SEN Başkanı Akarken, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Staj Programı’ndaki stajyer öğrenci sayısının 150 bine çıkartılacağını belirtmişti. Cumhurbaşkanı, staj sürelerinin de 3 aya kadar uzatılabileceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi staj öğrenci sayısının artırılması ve staj sürelerinin uzatılması gençlerimiz için faydalı olacaktır. Lakin alt yapının hazırlanması önem arz etmektedir. Gerekli düzenlemeler yapılarak gençlerimizin mesleklerini en iyi şekilde icra etmelerini sağlamak önce devletimizin sonra da bizlerin görevidir. Bizler onların geleceğe emin adımlarla mesleklerini severek yapmaları için elimizden geleni yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

STAJ YAPILAN KURUMLARIN TAM TEŞEKKÜLLÜ OLMASI GEREKMEKTEDİR

Sağlık stajlarında son zamanlarda staj yeri bulmanın, staj yeri ayarlama sorununun en aza inmeye başladığını belirten Akarken, son olarak şunları söyledi: “Eğitim öğretim kurumlarının yönlendirmesi stajyer yetiştirilen kurumların eğitim birimlerinin ise bu konuya gereken duyarlılığı ile sorunlar aşılmaktadır. Staj süresi boyunca da öğrencilerin sigorta işlemleri yapılarak sosyal güvenlik adına güvenceleri sağlanmaktadır. Staj yapılan kurumlarda tam teşekkülü kurumlar olduktan sonra gençlerimiz en iyi şekilde stajları tamamlamaktadır. Staj yapılan kurumların tam teşekküllü olması gerekmektedir. Kurumun stajyer öğrencilere bilimle, liyakatla hizmet vermesi her zaman olduğu gibi stajda da önemlidir. Stajda gereken eğitimi alamayan öğrenci mesleğini icra etmekte sahada zorlanacaktır.  Lakin staj sürelerinin kısa olması ve verilecek ödemelerin bu şekilde askıda kalması her kurumun kendine göre yorumlaması gençlerimizin gelecekle ilgili hayallerini de umutlarını da etkilemektedir. Gençlerimiz mağdur edilmesin. Staj maaşlarını eksik yatıran sağlık kurumlarının bir an önce geri kalan ödemeleri yapmasını talep ediyoruz.”